30/4/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Strovolo bölgesinde 19 Nisan’da işlenen çifte cinayetle ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Cumartesi akşamı gözaltına alınan ve dün Mahkemeye çıkartılarak hakkında sekiz günlük tutuklama kararı alınan 22 yaşındaki zanlının ifadesiyle Strovolo’daki çifte cinayete ilişkin yeni veriler ortaya çıktı. 22 yaşındaki zanlı, 33 yaşındaki diğer zanlının öldürülen çiftin 15 yaşındaki çocuklarına kapıyı açmaya zorlamasıyla eve giren maskeli kişinin kendisi olduğunu kabul etti, ancak kurbanların odasına girdiğinde çiftin ölü olduğunu gördüğünü söyledi. 22 yaşındaki zanlı dün öğleden sonra polise verdiği yazılı ifadesi sonrası polis tarafından olay yerine götürüldü ve olayda kendi rolüyle ilgili bazı noktaları gösterdi. Eve nasıl girdiğini gösterdi ve sonra da polisleri iki kurbanın bulunduğu yatak odasına götürdü. 33 yaşındaki diğer zanlıyla evde dolaştıkları diğer alanları da gösterdi. Polis 22 yaşındaki kişiyi, 33 yaşındaki zanlının birlikte yaşadığı kızın 18 Nisan gecesi bir kasayı çalmak için kayınbiraderiyle birlikte üçlü olarak buluştukları ifadesi sonrası gözaltına almıştı Söz konusu buluşmada da 33 yaşındaki zanlının kendilerine evde bekleyip kasayı taşımak için soyulacak eve gelmeleri için uyarmasını beklemelerini söylediği de ifadesinde yer aldı. Aynı ifadeye göre birlikte yaşadığı 33 yaşındaki zanlının gerek duyulması halinde öldüreceklerini söylediği de var. Filelefetrosun elde ettiği bilgilere göre gerçekten evde kasa vardı ancak bu bir süre önce evden taşınmıştı. Şimdi tutuklu bulunan 3 kişinin ifadelerinin birbiriyle çelişkili olduğu görülüyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni tahrik edici açıklamalarını yanıtlarken büyük liderlerin sözlerini hesaplama ve tarihe saygı gösterme zorunda olduklarını söyledi. “ Komşularımıza ve özellikle de Türkiye’ye büyük politikacı olarak anılmak isteyen liderlerin özellikle demokratik tavrı ve devlet varlıklarının kültüre ve tarihe bağlı olduğunu bilmeleri gerektiğini söylüyoruz” dedi. Pavlopulos El Ahram gazetesine verdiği röportajda Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgelerin belirlenmesine ve deniz hukukuna saygı göstermesi gereğine de işaret etti. Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasında sadece ekonomik değil aynı zamanda jeostratejik öneme de sahip Münhasır Ekonomik Bölgelerin belirlenmesinde işbirliğinin önemine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Pavlopulos bu bölgede münhasır ekonomik bölgelerin belirlenmesinin uluslararası hukuk kurallarının uygulanmasında genel bir örneği teşkil edeceğini söyledi. Üç ülkenin uluslararası hukukun öngördüğü kurallara inançlı bir biçimde uymaları gereğine vurgu yaptı. Bu noktada Türkiye’nin bu ruha aykırı hareket ettiği değerlendirmesinde bulundu.
POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi “Soygun organize ettiler iki kişiyi öldürdüler” başlığı altında Strovolos cinayetiyle ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Strovolos’da işlenen çifte cinayet polis için netleşti. İlk hedef bir para kasasını soymaktı ancak bu kasanın bulunamaması öfke yarattı. 33 yaşındaki ilk zanlının birlikte yaşadığı 22 yaşındaki kızın ifadesi olayla ilgili bazı boşlukları kapattı. Kız bu arada cinayeti işleyen kişi olarak 33 yaşındaki ilk zanlı Cioni’yi gösterdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL ve Ekoloji Hareketi Kıbrıs sorunuyla ilgili sert bir karşıtlık içinde. Ekoloji Hareketinin AKEL ve DİSİ’nin Türk talepleri karşısında üzüntü verici bir tavizkar tavır içinde oldukları açıklamasına AKEL sert bir yanıt verdi. AKEL Meclis Grup Sözcüsü Yorgos Lukaidis Ekoloji Hareketi liderliğinin Kıbrıs sorununda AKEL ve DİSİ’yi çakıştırma hakkı olmadığını söyledi. Lukaidis, Ekoloji Hareketi liderliğinin bunu 2009-2014 döneminde kendisinin yaptığına dikkat çekerek Hareket’in şimdi de Anastasiadis’in Kran Montana’daki, enosis referandumuna ilişkin Meclis kararındaki tavırları ile uyuşma konusunda hakkı olduğunu belirtti.

HARAVGİ gazetesinin ana haberi Hükümetin bir kez daha Larnaka’daki petrol ürünleri tesislerinin buradan taşınması kararından vazgeçme noktasına gelmiş olması. Gazeteye göre Hükümet bir kez daha Larnaka halkına karşı mahkum durumda kalacak. Kentteki petrol ürünleri tesislerinin taşınması konusunda varılan karardan Hükümetin şimdi vazgeçme noktasına geldiği belirtiliyor. Hükümet Larnaka Belediyesi’ne ve Livadyalılara konuyla ilgili bilgi verirken yine kendisinin önerdiği İşbirliği ve Ortak Anlayış metnini imzalayamayacağını duyurdu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Suudi mevkidaşı ile ikili ilişkileri, Kıbrıs sorununu, Mğnhasır Ekonomik Bölgeleri ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre görüşme sırasında ikili ilişkiler değerlendirilirken özellikle de Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in 2018 yılında Riyad’a gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaşanan gelişmeler nedeniyle memnuniyet ifade edildi. İki Bakan ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesinde olanaklar olduğu tespitinde bulundu. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde bir dizi anlaşma, ikili işbirliği ve ortak faaliyet ileri götürülecek. Ticari, ekonomik ve iş ilişkileri başta olmak üzere karşılıklı ziyaretlerde bulunulacak. İki taraf Suudi Arabistan’ın Kıbrıs’ta diplomatik misyonu olması yönünde de ortak anlayış ifade etti. Bunun gerçekleşmesinin belirlenen hedeflere ulaşmaya katkı sağlayacağı ifade edildi. Bu arada Hristodulidis Suudi mevkidaşını Kıbrıs sorununda ve Kıbrıs Hükümeti’nin müzakerelerin yeniden başlaması yönünde verdiği uğraşılar konusunda bilgilendirdi. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri hakkında da Bakan’a bilgi verdi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Kıbrıslı mevkidaşının kendisine yaptığı ziyaret davetini kabul ettiği de açıklandı.


ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Strovolo cinayetiyle ilgili gelişmeler. Bu gazeteye göre de Strovolo cinayetinde pazıla son parçanın girmesi artık an meselesi. Verilen ifadelerin tümü katil olarak Coani’yi işaret ediyor. Şimdi bir dördüncü zanlının daha göz altına alınmasıyla karenin kapanacağı görüşü var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis bugün Mısır’ın İskenderiye kentine gidiyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis İskenderiye’de Mısır Devlet Başkanı Abdel Fatah El Sisi ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopi Pavlopulos ile “Nostos Dönüşü” programının açılışını yapacak. Söz konusu programa Mısır kökenli Kıbrıs ve Yunanlı gruplar da katılacak. Bu program yurt dışında yaşayan üç ülke vatandaşları konusunda çalışmalar gerçekleştirecek. Açılış programı çerçevesinde Cumhurbaşkanı ikili görüşmelerde de bulunacak. Sisi’nin kendisi ve Pavlopulos onuruna vereceği yemeğe katılacak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis yarın da İskenderiye Patriği ile bir araya gelecek.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Tüm haberler

Video on Demand