27/4/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Strovolo’da öldürülen çiftle ilgili devam eden soruşturma. Gazeteye göre Strovolo’daki cinayette bugünün belirleyici olması bekleniyor. Polis geçen gün zanlı olarak tutukladığı 33 yaşındaki kişinin olaya dahil olmasını netleştirmeden bugün cinayette oynadığı rolü ve buna katılım derecesini araştırıyor. Cinayete kimlerin karıştığını tam olarak aydınlatacak veriler bulunamadı ancak olayı araştıran polis suçluları ve onları buna iten nedenleri bulacağı konusunda iyimser. 33 yaşındaki zanlının suça bir biçimde eşlik ettiği görünümü var, ancak kendisi isimler ve detaylar vererek konuşma arzusu ifade etmiş olsa da bunu dün tutuklama süreci sonrasında da yapmadı. Sadece uyumak istedi. Bugün belli bir evrede ifadeye alınması ve bildiklerini anlatması ve özellikle de suça kendi karışımını netleştirmesi bekleniyor. Bu arada uzmanlar dün zanlının da var olduğu bir ortamda dört saat boyunca arabası didik didik arandı ve çözüldü. BU arama sırasında çifte cinayetle bağlantılı olup olmadığı araştırılacak iki not defteri bulundu. Bugün kurbanların 15 yaşındaki oğullarının da evde cinayet gecesi yaşadığı kabus dolu anlarla ilgili ikinci kez ifade vermesi olasılık dışı değil. İfadeyi avukatı huzurunda verecek ve söyleyecekleriyle olayın aydınlatılmasına daha fazla ışık tutması bekleniyor. Bunun yanı sıra tutuklanan 33 yaşındaki kişinin, ifade ettiği iki eylemciden biri olup olmadığını tespit etmesi için teşhisine çalışacak.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Rusya ve Kıbrıs dışişleri bakanları Sergey Lavrof ve Nikos Hristodulidis’in bugün gerçekleştirecekleri görüşmeye saatler kala Moskova güçlü mesajlar verdi. Kıbrıs sorunu, ikili ilişkiler ve bölgesel sorunlar bugünkü görüşmede ele alınacak konular. Söz konusu görüşme Kıbrıs Dışişleri Bakanı Hristodulidis’in Güvenlik Konseyi Daimi üyesi beş ülke dışişleri bakanları ile gerçekleştirmekte olduğu görüşmeler çerçevesinde gündeme geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof’un yarında Suriye konusunda İran dâhil üçlü çerçevede Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek olması bugünkü görüşemeye özel bir önem atfetti. Nikos Hristodulidis’in Moskova’daki temasları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada Rusya Dışişleri Bakanlığı geniş bir çerçevede ikili ilişkilerin ele alınacağını belirtti. Karakteristik olarak bölgesel ve uluslararası sorunlara yönelik “saatlerimiz koordine edilecek” derken Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelerin yeniden başlaması perspektifine özel bir ağırlık verileceğini ifade etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Hristodulidis’in ziyaretinin iki ülke arasında çok yönlü işbirliğinin gelişmesine katkı sağlayacağına da dikkat çekti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Maria Zaharova Moskova’nın Rusya-Türkiye yakınlaşmasından ve özellikle de Akkuyu’da nükleer enerji istasyonu inşası ile S-400 füze satımından Kıbrıs kamuoyunun duyduğu endişenin sorulması üzerine de Lefkoşa ile ikili işbirliğine yönelik tavrının çok net olduğuna ve Kıbrıs-Rusya ilişkilerinin kendine öz değerine vurgu yaptı. Var olan endişeleri anladıklarını belirtirken Moskova ile Lefkoşa’nın ilişkilerinin birçok alanda geliştiğini ve Türkiye ile işbirliğinin Kıbrıs ile ilişkileri olumsuz olarak etkilemesinin söz konusu olmadığına dikkat çekti. Zaharova “Bazı ülkelerle ilişkilerimizi asla başkaları kötüleştirmek için geliştirmiyoruz” dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-


POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Strovolo’da işlenen çifte cinayetin soruşturmasında yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre polis dün çifte cinayet zanlısı olarak göz altına aldığı 33 yaşındaki kişiyle ilgili olarak tutuklama talebiyle Mahkemeye sunduğu verilerde ikna edici değildi. Aile adına süreci izleyen adli tabip Marios Matsakis’e göre polisin sunduğu verilerle olayın aydınlatılması çok zor. Belirtildiğine göre 33 yaşındaki zanlının suçla ilgili tüm bilgileri kaydettiği not defterinin varlığı olayı gibi mantıkla çelişen “veriler” var. Herhangi bir kişi böylesi bir cinayet işleyen bir kişinin oturup “hatıralarını” yazıp yazamayacağını ve hem de üçüncü bir kişinin bunu bilip polise bilgi veremeyeceğini sorar. Olayı gerçekleştiren birinin mutfağın penceresinden eve girip birinci kata çıktığını, çifti öldürdüğü, sonra herhangi bir maske giymeksizin 15 yaşındaki oğullarını uyandırıp kendisine ailesini öldürdüğünü söyleyip uzun bir süre maskeli olarak evin kapısında bekleyen ikinci kişinin de eve girmesi için kapıyı açmasını istemesinin mantıki olamayacağı da belirtiliyor. Cinayete karışanların pijamayı eve sakladıkları ve biri dışarı çıkar çıkmaz ayakkabılarını çıkartıp bölgede bırakmasının nasıl izah edileceği de bir başka soru. Yani ikna edici bir biçimde cevaplanması gereken birçok soru var. Süreçte bugün 15 yaşındaki çocuk yeniden ifade verecek ve 33 yaşındaki zanlıyı da teşhis etmeye çalışacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in devletin çağdaşlaştırılması için zorunlu olan önlemleri ve politikaları ileri götürmede kararlı olduğunu söyledi. Siyasi liderliğin yurttaşların ve toplumun beklentilerine yanıt vermesi gereğine işaret etti.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi “çifte cinayette alt üst edici ifşaatlar” başlığı altında Strovolos cinayeti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türkiye’deki seçimler öncesi Kıbrıs sorununda uluslararası toplumu uyanık tutacak girişimler yerine çorak, üretken olmayan ve zarar verici bir bekleme yolunu seçtiği görünümü verdi. Hükümet Sözcüsü yaklaşık olarak Cumhurbaşkanı’nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektup ve Akıncı ile ortam yemekle uğraşılarını tamamladığını söyledi. Cumhurbaşkanı ve Hükümetin “Türkiye’yi tavır değişikliği arzusuyla Birleşmiş Milletler aracılığıyla müzakere masasına getirme” yönünde diplomatik mücadele verdiğini ileri sürdü. Sözcü “Hepimiz garantilerin sona ermesi ve çözüm olması için Türkiye’nin Kıbrıs’ta tavır değiştirmesi gerektiğini anlaması gerekir” diyerek AKEL’in Kran Montana’da Cumhurbaşkanının sorumluluklarıyla ilgili eleştirilerini reddetti. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu ise dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası uluslararası toluma ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterine net mesajlar verilmesi için Cumhurbaşkanına bir kez daha girişim üstlenme çağrısında bulundu. Kipriyanu bunun Türkiye’deki seçimler öncesi yapılmasının zorunluluğa dikkat çekti. “Genel Sekretere net bir biçimde, dipnotlar olmadan, detaylı raporunda tarif ettiği süreç temelinde ilerlemeye hazır olduğumuzu net bir biçimde söylemeliyiz” dedi. Kipriyanu gelinen noktada iki seçenek olduğunu ifade etti ve bunlardan birinin Kıbrıs için yeni acılara başlangıç olacak zamanın taksime götürecek sonuçları aşamalı bir biçimde olgular üretmeye bırakılması olduğunu belirtti. İkinci seçeneğin ise var olan tüm zorluklara rağmen özlü müzakerelerin başlamasının ve Genel Sekreterin görüşleri savunma kalkanı olarak değerlendirilerek Türk uzlaşmazlığının kırılmasının hedeflenmesi olduğuna vurgu yaptı. “Türkiye ya garantilerin ortadan kaldırılmasını onay verecektir yada uluslararası toplumun gözünde mahkum olacaktır” dedi. Kipriyanu Kıbrısrum tarafı ne yapabilirdi sorusuna yanıtlarken de Kıbrısrum tarafının Kran Montana’da ne yaptığına ilişkin farklı değerlendirmelerin olduğuna, Genel Sekreterin, Mogerinin de yakın bir geçmişte yaptığı gibi Türk tarafının rolünü olumlu olarak aktardığına ve Guteres’in de iki tarafta siyasi irade eksikliğini gündeme getirdiğine dikkat çekti. “Biz Anastasiadis’in, Genel Sekreterin ifade ettiği iradeyi göstermesini istiyoruz” dedi.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi geçen hafta işlenen çifte cinayetle ilgili gelişmeler. Gazetenin konuyla ilgili haber başlığı ise şöyle: “Mahkemede açıklanan sarsıcı olgular. Strovolo’daki çiftin cinayetinde zanlının beş çocukça hatası”

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Rusya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Stanislav Osatçi Rus şirketlerin Kıbrıs’ta sürekli artan faaliyetleriyle Kıbrıs ekonomisine büyük katkı sağladıklarını söyledi. “Rus işletmelerin Kıbrıs’taki gelecekleri” seminerinde konuşan Osatçi iki ülkenin ortak kültürel ve dini geleneklerine, karşılıklı güvene ve desteğe atıfta bulundu. Kıbrıs ekonomisindeki iyileşmesinin Rusya’da memnuniyet yarattığına vurgu yaptı. Osatçi bu arada Kıbrıs’ın turizm açısından Rusya’nın en iyi ikinci pazarı olduğunu belirtti. Adanın coğrafi konumunun vergi sistemi ve sunulan hizmetle birlikte Rus şirketlerinin yatırımlarında bir çekim alanı yarattığını söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Tüm haberler

Video on Demand