26/4/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Strovolo cimayetiyle ilgili dünkü gelişmeler. Gazeteye göre Strovolo cinayetiyle ilgili dün öğleden sonra hızlı gelişmeler yaşandı. Saat 19.30 civarında 33 yalında Kıbrıslırum bir kişi polis tarafından zanlı olarak tutuklandı. Sorgulamayı kolaylaştırmak için polis söz konusu kişiyle ilgili Mahkeme’den tutuklama kararı çıkarttı. Elde edilen bilgilere göre söz konusu kişi cinayetlerin işlendiği saatlerde olay mahalline yakın bir yerde görüldü ve bu da tutuklanmasının sürece yardımcı olacağı görüşünü yarattı. Aynı bilgi kaynaklarına göre tutuklanan kişiyle cinayet işlenen ev arasında herhangi bir bağ olmadığı görünümü var ancak bazı tanıklar söz konusu kişiyi bölgede gördüklerini belirttiler. Filelefterosun ulaştığı bilgiler de tutuklanan kişinin suçlu olmadığı yönünde ancak bölgede bulunuş nedeninin kesinleştirilmesine çalışılıyor. Araştırmaların kritik bir dönemce girdiği ve senaryoların başka bir yöne döndüğü bir anda polis bu tutuklama ile herkesi şaşırttı. Polis bundan sonra atacağı adımları belirlemek için de kurbanların akrabalarından ifade alma programı yaptı. Polisin araştırmaları devam ederken daha başka gelişmelerin yaşanması da olasılık dışı değil. Tutuklanan kişiyle bağlantılı bir kadının daha ifadesine başvurulması için arandığı belirtiliyor. Bu arada bir hareketle Polis cinayetin işlendiği evde o gece nelerin yaşandığı konusunda görüşünü netleştirdiğini ortaya koydu. Cinayetin işlendiği alanı açtı ve evi kurban Eleni Hacıyergiyu’nun kız kardeşine teslim etti. Bununla birlikte Polis Komutan yardımcısı da suçun ortaya çıkartılmasında araştırmaların iyi bir yolda olduğunu ve kısa bir süre içerisinde bazı gelişmeler olacağını açıkladı. Elde edilen bilgilere göre ilk ifade Yorgos Hacıyergiyu’nun 15 yaşındaki oğullarının halası kız kardeşinden alınacak. Bu arada 15 yaşındaki çocuğun ifadesinde bulunmak için Scotland Yard’dan biz uzman da adaya davet edildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres’in Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile New-York’ta gerçekleştirdiği görüşmenin gündeminde Kıbrıs sorunu da vardı. İkili aynı zamanda Suriye’deki gelişmeleri de ele aldılar. Çavuşoğlu son işgal bölgesi ziyaretinde olduğu gibi New-York’ta da açıklama yapmadı. Sadece twetter hesabından gündem maddelerini açıklamakla yetindi. Ancak Anadolu Ajansının diplomatik kaynaklara dayanarak geçtiği haberine göre toplantıya Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’deki Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu da katıldı. Çavuşoğlu’nun açıklama yapmaması Türk tarafının Kıbrıs sorununda bundan sonra atacağı adımlara ilişkin kartlarını açmak istememesi şeklinde yorumlandı. Ankara’nın işgal bölgesine yansımalarıyla birlikte bu tavrı seçimlere kadar sürdürmesi bekleniyor.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Strovola’da işlenen cinayetle ilgili devam eden araştırma. Gazeteye göre tüm göstergeler Polisin tüm Kıbrıs’ı sarsan Strovolo’da yaşayan çiftin evlerinde bıçaklanarak öldürülmelerinin sekizinci gününde zanlıya yada zanlılara yönelik harekete geçme saatinin yaklaştığını gösteriyor. Polis Komutan Yardımcısı Kipros Mihayilidis’in dün basına yaptığı açıklamalar ve cinayet mahallinin “açılması” bunun ön göstergeleri. Mihayilidis’in “Herşeye yanıtımız vardır” ifadesi sorgucuların bir sonuca ulaştığını gösteriyor. Nitekim Mihayilidis polisin cinayet nedeniyle ilgili bir görüntüye, yönelime ve olası zanlılara ilişkin verilere sahip olup olmadığı sorusuna yanıt verirken de “Polis ne yaptığını biliyor” dedi. Bu temelde de zorunlu adımların atılması artık zaman meselesi. Dün öğleden sonra da polis 33 yaşında Lefkoşa’dan teşkilat tarafından cinayetle ilgili bir kişiyi tutukladı. Ancak bir polis kaynağı söz konusu tutuklamayı bir yan tutuklama olarak niteledi. Bu arada kurban Hacıyorgiyu’nun kız kardeşi de dün ifade için polise çağrıldı. Daha önce de adli tabip Marios Matsakis ailenin avukatı eşliğinde olay mahallinde incelemelerde bulunmuştu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İtalyan ENİ şirketi CEO’su Cladio Deskaltce dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesi sonrasında çok net bir biçimde “tekrardan, tekrardan deneyeceğiz. Paramı orada bırakmayacağım” dedi. Ancak İtalyan şirketinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde 3. Parselde “Supya” alanına geri dönüşü 2018 yılında söz konusu değil. Elde edilen bilgilere göre buna ilaveten İtalyan yetkili Şubat ayında ertelenen sondaj çalışması için 2019 yılı için de kesin tarih vermedi. Aynı kaynaklara göre ENİ şirketi 2018 yılı içinde 6. parselde de teyit edici sondaj yapmayacak. Bu koşullarda da 2018 yılı sonuna dek Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde sadece Exxon Mobil şirketi 10. Parselde bir sondaj gerçekleştirecek. Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis de dün söz konusu sondajın sonbaharda gerçekleştirileceğini açıkladı. Birçok çakışan bilgi bunun Ekim ayında olacağı yönünde. Ancak Kasım ayını ileri sürenler de var. Dün Cumhurbaşkanlığında 3.parselde yaşanan kriz sonrası gerçekleştirilen ilk toplantıda İtalyan şirket kendisinin 2, 3, 8 ve 9. Parseller yönetici ile 10. parselde %50 hak sahibi imzaladığı anlaşmalara bağlılığını bir kez daha teyit etti. Öngörülen sondaj çalışmalarının tümünü gerçekleştirme yönünde uğraşılarına devam edeceğini belirtti. ENİ’nin Supya’da sondaj yapabilmesi için 3. Parselle ilgili olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin üstlenmesi gereken girişimler üzerinde de duruldu. Toplantı sırasında ENİ şirketinin Türk engelleri devam etse de alandan kaçmayacağı yönünde net güvencesi Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından olumlu olarak değerlendirildi. Ve ENİ’nin güvencesi sadece 3. Parselle ilgili sınırlı kalmadı. Türkiye ile yasadışı devletin zaman zaman taleplerde bulundukları diğer parselleri de içerdi.


HARAVGİ gazetesinin ana haberi “Cinayet düğümü yavaş yavaş çözülüyor” başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Türkiye’de seçimlerin gerçekleştirileceği 24 Haziran’a kadar zamanın değerlendirilmeden geçmeye bırakılmamasını ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin belirlediği çerçevede bir anlaşmaya en kısa sürede bir anlaşmaya varma hedefiyle seçimlerden hemen sonra müzakerelerin başlaması için uğraş ortaya koyma yönünde gerekli hazırlıkların yapılmasını istedi. Kipriyanu zamanın değerlendirilmeden akışa bırakılmasının matematiksel bir kesinlikle kalıcı taksime götüreceği ve bunun da yolun sonu değil Kıbrıs için yeni sorunların başlangıcı olacağı uyarısını tekrarladı. Kipriyanu bugün Cumhurbaşkanı ile gerçekleştireceği görüşmenin sorulması üzerine de önce Cumhurbaşkanı’ndan gerekli bilgilenmeyi alacağını sonra da kendisine partisinin görüşlerini aktaracağını ifade etti. Cumhurbaşkanı’nın, uluslararası topluma, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne Kıbrısrum tarafının müzakerelerin yeniden başlamasına hazır olduğu mesajı verecek farklı girişimler üstlenmesi gereğine dikkat çekti. Türkiye’deki gelişmelerin ek sorunlar yarattığına, Erdoğan’ın güvenlik konusunda olası sorunlar yaratacak tavrıyla Kıbrıs halkında endişeler yarattığına dikkat çekerek bu durumun Kıbrıs’ı işgalden kurtaracak ve hiçbir kimseye iç işlerine müdahalede bulunma olanağı vermeyecek bir çözüm için zamanı değerlendirme zorunluluğu yarattığını söyledi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Her şeyi biliyor ve tutuklamalara başladı” başlığı altında Strovolo cinayeti araştırma süreci.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İtalyan ENİ CEO’su dün Cumhurbaşkanı ile görüşmesinde şirketi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde 3. Parsele sondaj çalışmaları için 700 milyon euro yatırım yaptığını ve parasını bırakarak buradan ayrılmasının söz konusu olmadığını söyledi

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

11 Mayıs
basın özetleri 11.05.21
13:25
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 11.05.21
13:22
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Eğlence merkezi sahipleri safe-pass uygulamasında değişiklik istiyor
12:32
AB komisyonu ve üye devletlerin Astrazeneca'ya karşı temyiz başvurusunun duruşması bugün başlıyor
09:02
Aşı portalı bugün 27 ve 28 yaşlarındaki kişiler için açıldı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 276 yeni vaka kaydedildi
08:59
10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Tüm haberler

Video on Demand