25/4/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi henüz aydınlatılamayan Strovolo cinayeti. Gazeteye göre Strovolo’da Yorgos Hacıyeorgiyu ve Dinas Sergiyu çiftinin öldürülmesinin 7. Gününe girilirken polisin yoğun ve kapsamlı araştırmasına rağmen cinayetin nedeni tespit edilemedi. Olay yeri incelemesi sonrası katilin tek kişi olduğu ve cinayetin tek araçla işlendiği tespit edildi. Buna karşı katilin çifti öldürme nedeniyle ilgili herhangi bir veri yok. Şu ana kadar zanlı da yok ve araştırmalar katillerin nasıl davrandıklarının belirlenmesine odaklandı. Zanlı olarak da kimse sorgulanmadı. Bu karmaşık ve ciddi cinayette sır perdesi varlığını koruyor ve her geçen gün daha da yoğunlaşıyor. Sorgucular çalışmalarını dün iki kurbanın meslektaşları çevresinde yoğunlaştırdılar. Bugün de aile ve dost çevrelerinin bilgisine başvurulacak. Bu arada Başsavcı Kostas Kliridis’in dün yaptığı açıklamaya göre zor olan ve yeterli tanığın olmadığı davayla ilgili dosyanın tamamlanması için daha yeterince sorgu işlemine gerek var. Başsavcı henüz cinayet aletinin de bulunmadığına dikkat çekti. Olayın nedeninin bilinmemesinin araştırmayı zorlaştırdığını belirtti. Bugüne kadar 65 ifade alınırken kurbanların son telefon görüşme verileri de incelenecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Bugün ve önümüzdeki 24 saatte Lefkoşa ve Moskova’da farklı konularda kritik görüşmeler yapılacak. ENİ CEO’su Klaudio Deskaltçi bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından kabul edilecek ve Kıbrıs Hükümetiyle büyük öneme sahip bir görüşme gerçekleştirecek. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis de Cuma günü Moskova’da ilk planlanandan bir hafta önce Rus mevkidaşı Sergey Lavrof ile bir araya gelecek. Bu arada Cumhurbaşkanı da siyasi liderlerle başlattığı görüşmelerine devam edecek. Bugün adaya gelecek olan Klaudio Deskaltçi önce Cumhurbaşkanı tarafından kabule dilecek sonra da Enerji Bakanı Yorgos Lakkotrpis ile görüşmelerde bulunacak. Bu temaslar ENİ şirketinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde 3. Parselde geçen Şubat ayında yaşananlar sonrası faaliyetlerine devam açısından büyük bir öneme sahip olarak değerlendiriliyor. Hatırlanacağı üzere Saipem 1200 sondaj platformu o dönem Türk tahrikleri ve savaş gemilerinin engellemesi sonrası çalışmalarını tamamlayamamıştı. O somut anda İtalyan tarafının ortaya koyduğu tavizkar tavır Lefkoşa’da birçok soru işareti yaratmış durumda ve elde edilen bilgiler göre bunlar bugünkü görüşmeleri sırasında Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından Claudio Deskaltziye sorulacak. Aynı haber kaynaklarına göre İtalyan tarafı da Saipen 12000 sondaj platformunun yaşadığı maceraya karşı Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde daha başka parsellerde çalışmalarda bulunmaya büyük ilgi duyuyor ve ENİ CEO’sunun kartlarını bugün açması bekleniyor. Şirketin 3. Parseldeki sondajı devam mı ettireceği yoksa bundan tamamı ile vaz mı geçeceği konusunu da netleştireceği belirtiliyor. Şirketin 6. Parseldeki teyit edici sondajı da askıda.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi 19 Nisan gecesi öldürülen Hacıyorgiyu çiftinin katilinin bulunması için devam eden araştırmalar. Gazeteye göre polisi bu araştırmalarda kanlı pijamalar yönlendiriyor. Hacıyeorgiyu’nun evinde bulunan en önemli emare 15 yaşında oğullarının evin deposundan kaçış hikâyesi. En önemli emare soruşturmanın daha ilk anından itibaren polisin elinde ve bunun çifte cinayetin aydınlatılmasında kendilerini en kısa sürede bir ize götüreceği konusunda iyimserler. Politisin teyit ettiği bilgilere göre Hacıyergiyu’nun evinde çok iyi bir biçimde saklanmış kan lekeli pijama bulundu. Söz konusu pijama bilimsel araştırmalara gönderildi. Polis yetkilileri araştırmaların er ya da geç bir sonuca ulaşacağı görüşünde ve “mükemmel cinayet yoktur” görüşünü ifade ediyor. Politis bu arada maskeli katillerin kendisini kilitledikleri depodan kaçmayı başaran 15 yaşındaki çocuğun anlatımından suçla ilgili pazılın temel parçalarını toplamayı başardı.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ Başkanı Averof Neofitu ile Cumhuriyetçi Türk Partisi Başkanı Erhürman dün ayrı ayrı yaptıkları yazılı açıklamalarda siyasi eşitliği Kıbrıs sorununun bir ilkesi olarak yeniden belirlediler ve iki toplumlu iki bölgeli federal çözüme bağlılık ifade ettiler. Bu açıklamaların büyük önemi var. Bunun bir nedeni Kıbrıstürk tarafı, Kıbrısrum tarafının siyasi eşitliğin ve dönüşümlü başkanlığın çözüm için zorunlu olduğunu kamuoyu önünde kabul etmesini istemesi diğer nedeni de Cumhuriyetçi Türk Partisi işgal bölgesinde iki bölgeli iki toplumlu federal çözümü savunmadığı yönünde eleştirilere maruz kalması. Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’nın bugün ayrılığı tartışır noktada olunmasının sorumlusunun Kıbrısrum liderliği olduğu görüşünü yorumlayan DİSİ Başkanı Neofitu Kıbrısrum tarafının Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iki bölgeli iki toplumlu federasyona dönüşümüyle siyasi eşitliği kabul ederek tarihi adım attığını söyledi. Kıbrıslıtürklerin azınlık değil siyasi eşit toplum olarak görüldüğüne dikkat çekti. Devamında da Kıbrıstürk toplumunun Kıbrısrum toplumuna kararlar dayatarak diğer uca da gidilmemesi uyarısın da bulundu. Birleşik bir Kıbrıs’ta yabancı garantörlerle ve jandarmalara gerek olmadığı ortak parametreyle uğraş koymanın ellerinde olduğunun altını çizdi. Neofitu bu arada daha başka parametrelerin tartışılmasının Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in karşı tarafın başka biçim çözümlerle flört ettiği görüşünü doğruladığını da ifade etti. Bu arada Cumhuriyetçi Türk Partisi da Annan Planı referandumunun 14. yıldönümü nedeniyle yayınladığı bildiride tek seçeneğin müzakerelerle siyasi eşitliğin ve iki oluşturucu devletin eşit statüsünün olacağı iki toplumlu iki bölgeli federal çözüm olduğunu belirtti. CTP Kıbrıs sorununa çözüm bulmada en doğru yolun Guteres paketi dikkate alınarak kararlı bir biçimde sonuca odaklanarak Kran Montana’da kalınan noktadan ilerleme sağlanması olduğuna vurgu yaptı.

HARAVGİ gazetesinin ana haberi Kıbrıs’ta ekonominin büyüyor olmasına karşı ciddi yoksulluğun yaşanıyor olması. Gazeteye göre büyüyen Kıbrıs’ta 100 bin kişi günlük ciddi ihtiyaçlarını karşılamada zorlanıyor. Avrupa İstatistik Dairesi’nin gerçekleştirdiği araştırmada bu durum net olarak ortaya çıktı. Araştırmaya göre Kıbrıs Avrupa Birliği bünyesinde yüksek yoksulluk oranında altıncı sırada. Nüfusun %26,5’, sosyal dışlanmışlık yaşıyor. Bir kişinin ciddi ihtiyaçlarına ulaşamaması için kriter olarak belirlenen dokuz başlıktan dördünü yerine getirememesi gerekiyor. Bu dokuz başlık ise şöyle: 1: Faturalarını ve ev kirasını zamanında ödemesi. 2: Evinde ısınma olanağı olması.3: olağan üstü giderleri karşılayabilmesi. 4: Her ikinci günde etli, tavuklu ya da balıklı bir yemek yemesi. 5:Yılda bir hafta tatile gitmesi. 6 Televizyonunun olması. 7: Bulaşık yıkama makinesi olması. 8. Telefonu olması. 9: arabası olması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kooperatif Bankası için bağlayıcı teklifler yapıldı ve bunlar 28 Nisan günü açılacak. Aynı gün önerilerin değerlendirilmesine de başlanacak. Bankanın kime gideceği ise önümüzdeki hafta başında belli olacak ve söz konusu yapı ile en geç 8 Mayıs’ta sona erecek son sürece girilecek.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Cinayet düğümü çözülmeksizin son veda” başlığı altında geçen hafta Strovolo’da öldürülen Hacoyerogiyu çiftinin dün defnedilmeleri.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Bakanlar Kurulu dünkü toplantısında seçim döneminde adayların ortaya koydukları önerilerde var olan görüş birliklerinin saptanması için çalışma başlatma kararı aldı. Somut olarak Nikolas Papadopulos ile Yorgos Lillikas’ın Cumhurbaşkanına sunulan bazı tezleri ilgili bakanlara iletilmiş durumda. Bakanlar şimdi bu önerilerin hangilerinin yaşama geçirilebileceğini incelemeleri için teknokratlara iletilecek. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e rakip olanların da sunmaları durumunda olası önerileri aynı biçimde değerlendirilecek. Hükümet Sözcüsü de dün yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanının işbirliği isteminin bir veri olduğunu söyledi ve “ şimdi büyük sorunlarda ve çözüm bekleyen konularda var olan görüş birliklerini tespit etme zamanıdır” vurgusu yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
Tüm haberler

Video on Demand