24/4/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi 19 Nisan gecesi Strovolo’da işlenen cinayetle ilgili gelişmeler. Gazeteye göre toplanan verilerde bazı eksiklikler nedeniyle Strovolo’da öldürülen çiftin 15 yaşındaki çocuklarından ifade alınması yönünde polisin talebini Hukuk Dairesi ikinci kez reddetti. Polis soruşturma ekibi dün Hukuk Dairesine giderek cinayet işlenirken evde tek kişi olan 15 yaşındaki çocuktan daha detay bir ifade almak için kendisine yeşil ışık yakılmasını istedi. Filelefterosun elde ettiği bilgilere göre sorgucular önce Savcı Eleni Kleopa’ya bilgi verdiler, daha sonra da Başsavcı Kostas Kliridis ile toplantıya oturdular. Gerek yapılan otopsiden gerekse olay yerinde gerçekleştirdikleri aramalardan elde ettikleri verilerin tümünü Başsavcıya sundular ve 15 yaşındaki çocuğun ifadesi için izin istediler. Toplantıda gündeme adli tabipler konusu da geldi. Olay yerini ve cesetleri inceleyen iki adli tabip Eleni Antoniyu ve Yunanistan gelen Hara Spiliopulu birçok bulguda ve olay gecesi cinayetin işlendiği evde olası yaşananlarla ilgili görüş birliği içerisinde. Görüntüye göre cinayet tek bıçakla işlendiği ve katilin de tek kişi olabileceği görünümü var. Başsavcı, bilgilendirilmesi sonrası kurbanların aile yakınlarından, birlikte çalıştıkları kişilerden, 15 yaşındaki oğullarının öğrenci arkadaşlarından dahil ifade alınıp alınmadığı mantıki sorusu gündeme geldi. Bu ifadelerin alınmadığının ortaya çıkması sonrası da Başsavcı ellerinde aile çevresinden net bir görüntü olmadan 15 yaşındaki çocuğun nasıl ifadeye çağrılacağı sorusunu sordu. Kliridis daha sonra yaptığı açıklamada da “yoğun bir biçimde devam eden sorgu süreciyle ilgili bilgilendirildiğini” söylemekle yetindi. Yakın aile çevresinden ifadeler alınmadığı için anıtsız kalan ciddi konular var. Bu arada üçüncü çevrelerden tehditlerin olup olmadığına ilişkin iletişim verilerinin istenmemiş olunması da Başsavcının çocuğun sorgulanması talebine olumsuz yanıt vermesinde bir başka neden oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Airbnn platformu üzerinden uluslararası internet ağı aracılığıyla Kıbrıs’tan yapılan konut kiralamalarında herhangi bir denetim yok. Meclis bu konuya bir son verme niyetinde. Söz konusu kiralardan sağlanan gelir “kara gelir” olarak değerlendiriliyor. Bu alandaki kiralamaların haksız bir rekabet yarattığı da düşünülüyor. Kıbrıs’ta 20 binin üzerinde konutun ya da dairenin bu biçimde kiralandığı tahmin ediliyor. Bu kira gelirlerinden devletin herhangi bir denetimi ve vergi alımı yok. Şimdi bu alanda daha ciddi denetim için bir kayıt sistemi oluşturulacak.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Strovolo’daki çifte cinayetin gizemini korumaya devam ediyor olması. Gazeteye göre Strovolo’daki çifte cinayete ilişkin bir görüntü elde etmesi için polisin ek zamana ihtiyacı var. Dün polis tarafından yapılan açıklamaya göre ifadelerin ve verilen bilgilerin değerlendirilmesine devam edilecek. Polis Basın Sözcüsü Angelidis’e göre öldürülen çiftin 15 yaşındaki çocuklarının ne zaman ifade vereceğine ise sorgucular karar verecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis muhalefeti açık konularda destek için istiyor. Dün başlattığı görüşmelerin hedefi Meclis aracılığıyla yakıcı konuları ileri götürebilmek için merkez siyasi partilerin ve özel olarak da DİKO’nun desteğini sağlamaktı. Cumhurbaşkanı’nın dün DİKO ve EDEK başkanlarıyla ayrı ayrı gerçekleştirdiği görüşmelerde ana istek bu partilerin Meclis’te desteği oldu. Cumhurbaşkanı DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’un seçim kampanyası sırasında gündeme getirdiği önerilerden bazılarını yaşama geçirmeye hazır olduğu görünümü verdi ancak aynı anda Kamu Hizmetlerinin, Yerel Yönetimlerin reforme edilmesi, ipotekli malların açık artırmada satışını kolaylaştırma ve geri dönmeyen krediler konusunu göğüsleme gibi diğer konularda Meclis’te Hükümete destek verilmesini istedi.
HARAVGİ gazetesinin ana haberi suç eylemlerinin toplumu şok durumuna sokmuş olması. Gazeteye göre yurttaşlar son 24 saat içerisinde şok halinde toplum olarak nereye gidildiğine ilişkin endişe ifade edip yaşanan cinayetleri tartışıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün Lefkoşa’da görevli diplomatik misyonlara partisinin Kıbrıs sorunuyla ilgili yaklaşımlarını anlattı. Kipriyanu Kıbrıs sorununa hem de kısa bir süre içerisinde iyi bir sona varmak için uyun yolu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin geçen Eylül ayında Güvenlik Konseyine sunduğu raporunda ortaya koyduğunu söyledi. Bu yolun da uğraşıların Kran Montana’da kaldığı noktadan devam etmesi olduğunu belirtti. Sorunun özüne ilişkin şu ana kadar sağlanan görüş birliklerinin, Guteres çerçevesinin ve çözümü uygulama mekanizmasının teyit edilmesini gereğine işaret etti. Yöntem konusunda ise askıda kalan güvenlik, ve garantiler konuları uluslararası konferans ve toprak, mülkiyet, federal düzeyde karar organlarına sonuç alıcı katılım ve Yunan ve Türk vatandaşlarına eşit yaklaşımla belirlenen konuların da ikinci müzakere masasında ele alınmak üzere altı temel konunun paket müzakere yapılması gerektiği üzerinde durdu. Andros Kipriyanu AKEL’in bu yaklaşımla tamamı ile uyuştuğunu ve bunu sadece Genel Sekreter önerdiği için yapmadığını, bunu gelinen noktada kısa bir sürede iyi bir sona ulaşmak için gerekli gördükleri için yaptıklarının da altını çizdi. Uluslararası Konferans toplanmadan önce AKEL’in benzer bir yöntemi Cumhurbaşkanına önermiş olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanından, Akıncı ile gayri resmi bir biçimde tartışmayı ve ortak anlayış için zemin olup olmadığını araştırmasını ve böyle bir tespitte bulunmaları halinde de süreci tamamlamak için Birleşmiş Milletler gözetiminde bunu resmileştirmeleri istediklerini ifade etti. Kipriaynu bu yaklaşımı destekleme nedenlerini açıklarken da Kıbrıs sorununda tüm başlıklarda ileri bir noktada bulunulduğunu, altı başlıktan sadece 2-3 temel konunun kaldığını söyledi. Genel Sekreterin de raporunun ön kısmında mülkiyet konusu hariç bu konuların dahi özünde çözülmüş olduğuna dikkat çektiğini ifade etti. Kipriaynu altı başlığın çözülmesi durumunda daha düşük öneme sahip çözülmesi gereken konuların da var olacağını ancak bunların çözümünün daha kolay olacağını da belirtti. Kipriaynu her konunun tek başına müzakere edilmesinde artık sınıra gelindiğini görüşünü de savundu ve bunların birbirleriyle bağlantılı ele alınmasının başarıyla sonlandırılmaları için daha iyi olanaklar sağladığını söyledi. Kipriaynu bu arada Kıbrıstürk tarafının doğal gaz konusunda ortak komite kurulması önerisini değerlendirirken Kıbrıs sorunu çözümsüz kaldığı sürece Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını terk edemeyeceğini belirtti. Bu yçnde adım atması durumunda Türk tarafına çözümü engelleme konusunda güçlü bir teşvik vermiş olacağı görüşünü de dile getirdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “ Cinayetten cinayete. Kıbrıs toplumu yeni bir şok içerisinde” başlığı altında dün yeni bir cinayetin işlenmiş olunması. Gazeteye göre toplum Strovolo’daki çift cinayet sonrası daha kendisine gelmeden Eğlence bölgesinde 80 yaşında emekli bir kadının öldürülmesi haberiyle karşı karşıya kaldı. 80 yaşındaki kadın dün sabah evinde susturulmuş, bağlı ve ölü bir halde bulundu. Yaşlı kadının bir soyguna kurban gittiği görünümü var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs geçiş kapıları ülkesi oldu. İlk geçiş kapısının açılmasından 15 yıl sonra şimdi gündemde Lefke ve Derinya kapılarının açılması var. İlk geçiş kapısının açılmasının yıl dönümünde Yeni Düzen gazetesi dün bazı veriler açıkladı. Buna göre 2012 yılından 2018 yılının Mart ayına kadar işgal bölgesinden özgür bölgeye 22 milyon 631 bin 784 geçiş oldu. Özgür bölgeden işgal bölgesine geçiş sayısı ise 22 milyon 648 bin 613. 9,6 milyon Kıbrıslıtürk geçişi yaşanırken Kıbrıslırumların geçişi 5,6 milyonda kaldı. Aynı dönemde 6,3 milyon turist de geçiş yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
Tüm haberler

Video on Demand