23/4/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Strovolo’da 19 Nisan gecesi öldürülen Hacıyergiyu ve eşi ile ilgili dava. Gazeteye göre Yorgos Hacıyorgiyu ve eşi Dinas Sergiyu’nun öldürülmesine ilişkin devam eden soruşturmada bugünün belirleyici olacağı görüşü var. Bugün öldürülen çiftin evinde davayı aydınlatacak bulgulara ulaşılmaya çalışılacak. Önce olayı araştıran polisler bir araya gelecek ve daha sonra da ölen çiftin dün adli hekimler tarafından muayene edilen 15 yaşındaki oğullarının ifadesinin alınabilinmesi için Hukuk Dairesi’nden izin istenecek. Bu ifadenin hedefi gerek polisler gerekse adli hekimler tarafından gerek otopside gerekse cinayetin işlendiği alanda yapılan incelemelerde tespit edilen bazı boşluklara yanıt aramak olacak. Elde edilen bilgilere göre adli hekim Kara Spiliopulu olay mahallinde sadece bir kişinin olduğu görüşünde. Buna paralel Spiliopulu yaptığı olay yeri incelemesi sonrasında olayı soruşturan polisleri meşgul eden bazı boşlukların tamamlanmasına yardımcı oldu.Cinayet sonrası ortaya çıkan tüm bulgular Hukuk Dairesi’ne iletilecek ve araştırmanın ailenin 15 yaşındaki oğullarının ifadesinin alınmasına müsaade edecek noktaya geldiğine dair ikna edilmeye çalışılacak. Bu arada cinayete kurban giden ailenin adli hekimi Marios Matsakis’in olay yerinde inceleme yapma talebine henüz onay verilmedi. Olayın yaşadığı geceye yönelik bazı sonuçlar çıkartan Matsakis olay yerinin incelenmesinin çok önemli olduğunu ve bunun otopsi kadar önem taşıdığını ifade etti. Ancak daha kesin sonuçlara varmak için olay yerinin otopsisinin de yapılmasını istiyor. Bu arada polis yetkililerine göre olay yerine henüz herhangi bir müdahalede bulunulmadı ve olduğu şekliyle tutuluyor. Olayı sorgulayan polisler, 15 yaşındaki oğlun vereceği ifadenin bazı ilk bulgular ve değerlendirmeler için önem taşıdığı görüşünde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile yediği akşam yemeğine ilişkin bilgilendirmelerde bulunmak amacıyla parti liderleriyle bugün itibarıyla ayrı ayrı görüşmelerde bulunmaya başlayacak. Bugün DİKO ve EDEK başkanları Papadopulos ve Şizopulos ile görüşecek. Cumhurbaşkanı daha sonra da diğer liderlerle görüşecek ancak bu görüşmeler için henüz kesin tarih belirlenmedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi üç adli tabibin Strovolo’da öldürülen çiftin 15 yaşındaki oğullarını dün muayeneye almış olması. Gazeteye göre biri devletin, biri ailenin ve biri de Hukuk Dairesi’nin temsilcisi olan üç adli hakim dün 15 yaşındaki çocuğu muayene etti. Çocuktan dün de ifade alınmadı. Polis olayla ilgili bütünsel ve kayda değer bulgulara ulaşmak istiyor. Olayı soruşturanların bugün Başsavcı ile bir araya gelerek verileri değerlendirmeleri ve bundan sonra atılacak adımları belirlemeleri bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Merkez siyasi alandaki partilerin Avrupa Parlamento seçimlerinde koalisyonu için Ekologlar girişim üstleniyor. Ancak bu yöndeki operasyon ciddi zorluklarla karşı karşıya çünkü EDEK geçmişteki işbirliği tarihi nedeniyle Yorgos Lillikas ile güçlerini birleştirme perspektifi yönünde hiçbir şey duymak istemiyor. Paskalya öncesi Ekoloji Hareketi, Merkez Komitesi kararları temelinde diyalog için EDEK’ten davet almıştı. Bu davetin amacı 2014 yılındaki Avrupa Parlamento seçimlerine benzer bir işbirliğini sağlamaktı. İşbirliği için Ekoloji Hareketine yönelik Dayanışma Hareketi ve Yurttaşlar Hareketi de zemin yoklamıştı. Bu çerçevede Ekoloji Hareketi de temasları çerçevesinde dört partinin işbirliğini gündeme getirdi. bugün Avrupa Parlamentosunda sandalye sahibi olmakla birlikte ELAM ile iki büyük partinin baskısı altında kalan EDEK de işbirliği arayışında. Bu arada parti Avrupa Parlamento seçimlerinde partinin oy oranını da göstermek istemiyor. Çünkü böylesi bir durum partinin yaşamını gelecekte sürdürmekte yıkıcı olabilir. Bu koşullarda Ekoloji Hareketinin girişimi Dayanışma Hareketi ve Yurttaşlar Hareketi tarafından olumlu karşılandı ancak elde edilen bilgilere göre EDEK Başkanı Marinos Şizopulos Lillikas ile işbirliğine olumlu bir yaklaşım göstermedi. Hatırlanacağı üzere 2013 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Lillikas’ın adaylığı EDEK tarafından desteklenmiş ancak daha sonra Lillikas EDEK’e parti kurmama yönünde verdiği söze karşı bu yönde adım atmıştı. EDEK, Yorgos Lillikas’ın kendilerini aldattığı düşüncesinde ve iki parti arasında soğuk hava hala daha varlığını koruyor.

HARAVGİ gazetesinin ana haberi Maliye Bakanlığının ipotekli malların ekspres bir biçimde satılması yönünde bir hazırlık içinde olması. Gazeteye göre Maliye Bakanlığı ipotekli malların satışının hızlandırılması amacıyla beş değişiklik üzerinde çalışıyor. Bunun yanı sıra kredilerin satılması işlemlerini kolaylaştırma yönünde Merkez Bankası ve kredi kuruluşlarıyla işbirliği içinde perde gerisinde çalışmalar yapıyor. Yapılacak değişiklikler sonuçta geri dönmeyen 20,6 milyar euroyu etkileyecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mevlüt Çavuşoğlunun konfederasyon ve iki devletli çözümden yana federasyon karşıtı görüşleri hem Kıbrıstürk hem de Kıbrısrum toplumunda tepkilere neden oldu. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu dün yazılı bir açıklama yaparak Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun işgal bölgesini ziyareti sırasında Akıncı ile yaptığı görüşmede konfederal çözüm yönünde ifade ettiği ileri sürülen görüşlerini değerlendirdi. Stefanu, Kıbrıs sorunu çözümsüz kaldığı sürece, Kıbrıs sorununda üzerinde anlaşmaya varılan Birleşmiş Milletler kararlarında ifade edildiği şekliyle siyasi eşitlikli iki bölgeli iki toplumlu federal çözüm dışında ortaya konan yaklaşımlar ve daha başka çözüm şekillerinin daha çok açığa çıkacağını belirtti. Bunun ötesinde Türkiye’nin Kran Montana’daki çıkmaza ilişkin suçsuzluğuyla bağlı Kıbrıs sorunundaki çıkmazın taksimi kalıcılaştırma yönünde planlamalarını ileri götürmesinde işgal güçlerine yardımcı olacağına dikkat çekti. Stefanu’ya göre Çavuşoğlu tarafından ortaya konmuş olabilecek tezlere en iyi yanıt, Kıbrıs sorunun çözümü konusunda üzerinde anlaşmaya varılan çözüm temelinde ısrar etmek ve bu konuda tutarlı olmak olacaktır. Bunun ötesinde her şey de facto taksimine, Türk işgalinin kalıcılaşmasına ve Kıbrıs’ın bölünmesi politikasına su taşımak olacaktır. Buna karşı Kıbrıs sorununa Kıbrıs’ı özgürleştirecek ve ülke ile halkı yeniden birleştirecek bütünsel bir çözüm bulma uğraşısı devam etmelidir. Bunun olmasının tek yolu da müzakerelerin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin raporunda belirlediği çizgide başlamasında ısrar edilmesidir. Stefanu bu arada basın haberlerine göre Kıbrıstürk liderliğinin iki toplumlu iki bölgeli federal çözüme bağlı olmasını olumlu bir gelişme olarak niteledi ancak zamanın bu çözümün başarılma perspektifini sürekli bir biçimde daha da zorlaştırdığına vurgu yaptı. Zorluklardan bağımsız olarak çözüm uğraşılarına devamın iki toplum liderinin tarihi sorumluluğu olduğunun da altını çizdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Bahsi kazandık” başlığı altında turizm sektöründeki gelişmeler. Gazeteye göre Kıbrıs’ta ölü kış sezonu olgusu artık geçmişte kaldı. Eskiden Ekim-Mart arası olarak nitelendirilen kış sezonunda oteller kapanırdı çünkü bu aylarda adaya turist gelmezdi. Şimdi ise otellerin tümü 12 ay boyunca açık ve kış döneminde de adaya gelen turist sayısı sürekli bir biçimde artıyor. Kış turizminde de hava artık sıcak. 2017-2018 kış sezonunda adaya gelen turist sayısında rekor kırıldı. 2013-2014 dönemiyle karşılaştırıldığında adaya gelen turist sayısı ikiye katlandı. 2013-2014 kış sezonunda adaya gelen turist sayısı 299.790, 14-15’de 328.287, 15-16’da 438.049 olurken 2016-2017 döneminde bu rakam 497.812’e yükseldi. 2017-2018 kış szorunda ise 613.038 turist geldi. Ulaşılan bu rakam nedeniyle de Turizm Bakanı Yoegos Lakkotripis haklı bir biçimde bayram yapıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Dimitris Silluris milletvekiliği olduğu dönem gündeme getirdiği ve her zaman boşlukta kaldığı yeni Meclis binası önerisini şimdi Meclis Başkanı olarak ileri götürmeye çalışıyor. Silluris milletvekili iken Meclis binasının yanında olan ve tavanı çöken tiyatro binasına doğru genişletilmesini gündeme getirmişti. Şimdi ise Meclis Başkanı olarak yeni bir girişim üstlendi ve Lefkoşa’nın merkezi dışında ve somut olarak da Hristu Stilyanidu Vakfı’nın bulunduğu bölgeye yeni bir bina inşa edilmesini gündeme getirdi. Ancak Silluris’in bu girişimi tepkilere neden oldu. Lefkoşa Belediye Başkanı Meclis binasının Lefkoşa merkezi dışında bir yere taşınmasını duymak dahi istemiyor. Dün de DİKO konuya müdahalede bulundu ve Sillurisin önerisinin kendilerinde rahatsızlık yarattığını duyurdu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

07 Aralık
Kombos ve Shapps, Gazze'ye insani yardım sağlamak üzere deniz koridoru oluşturma girişimi hakkında görüştü.
11:21
Mitsotakis-Erdoğan görüşmesi Yunanistan-Türkiye ilişkilerinin geleceği açısından belirleyici olacak.
11:18
Erdoğan, Atina ziyareti ve Mitsotakis ile yapacağı görüşmesi öncesinde Yunanistan'a yeni bir mesaj gönderdi.
10:55
İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kasabasının merkezine ulaştı
10:51
Guterres: Yaklaşmakta olan felaket, barış ve güvenlik açısından geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir.
10:48
06 Aralık
basın özetleri 06.12.23
14:41
Soruşturmalar devam edecek ve gerekirse sorumluluk atfedilecek
10:21
Bu yıl rekor sıcaklıklar yaşandı
10:19
Filipinler'de otobüs kazasında 17 kişi öldü
10:17
Han Yunus şehri kuşatma altında
10:12
Maria Angela Holguin Cuellar'ın BM'nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği temsilci oldu
10:09
05 Aralık
Atina hükümet sözcüsü: Mitsotakis ile Erdoğan görüşmesi nedeniyle 7 Aralık "çok önemli bir gün"
15:56
Tüm haberler

Video on Demand