21/4/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi geçen gün Strovolo’da işlenen çifte cinayetle ilgili gelişmeler. Gazeteye toplumu şoke eden çifte cinayet üzerinde iki gün geçti ve polis katilleri ve yaptığı bilimsel analizlerin sonucu üzerinden nedenleri arıyor. Evde üçüncü bir kişinin DNA’sının ya da parmak izinin bulunması araştırmalara yeni bir dinamizm kazandıracak. Analiz sonuçlarını beklerken sorgucular dün öldürülen çiftin evlatlık edindikleri 15 yaşındaki genci bir kez daha sorguya aldılar. Olayın araştırılmasında çiftin öldürülmesinde sadece bıçağın kullanıldığı tespit edildi. Bu da olayda bir kişi daha varsa görevinin olaya yardımcı olma babında olacağını ortaya koydu. Polis, kurbanların 15 yaşındaki oğullarının komşulardan yardım isterken sadece iç çamaşırlarını giydiğini ve pijamasının üst kısmının kendisini yatağından çeken katillerden biri tarafından çıkartıldığı altını ise kendisini kapalı olarak tuttuklarından sıcak olduğu için giymediği ifadesini inceliyor. Çocuğun elbiseleri ve evdeki diğer nesneler incelenmeye alındı. Polis olayla ilgili bir ip ucu bulma uğraşısında ticari bankalara da başvuruda bulunarak kurbanların hesaplarındaki hareketi görmek istedi. Bu arada dün olayın yaşandığı evin çevresinde dış alanda da aramalar yapıldı. Bölgedeki evlerden ve mağazalardan var olan kamera kayıtları da incelenmeye alındı. Polis köpekleri ve dedöktörlerle yapılan aramalarda herhangi bir bulguya ulaşılamadı.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türk tarafı Kıbrıs sorununda bundan sonraki adımlarına ilişkin kartlarını kapalı tutmayı tercih ediyor. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun işgal bölgesine ziyareti sırasında hiçbir şey söylemeyi tercih etti ve programlanmış basın toplantısını da iptal etti. Çavuşoğlu işgal bölgesindeki temaslarının tümünü de açıklamadı. Geçmişte hiç böylesi bir tavır ortaya koymamıştı. Bu da hem Çavuşoğlu’nu hem bakanlığını Tayip Erdoğan’ın seçiminin ilgilendirdiğini gösterdi. Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu hareketiyle Mustafa Akıncı’nın önceden Türkiye’nin tam onayını almadan Anastasiadis ile görüşmeye gitme hareketinden duydukları rahatsızlığı göstermek istediği görüldü. Buna paralel herhangi bir açıklama yapmaması da gelecek hafta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile görüşmesi öncesi kartlarını açmak istemediği şeklinde yorumlandı. Bu arada Akıncı’nın Anastasiadis ile görüşmesinde Birleşmiş Milletlerden yemeğe gazeteci alınmamasını istediği de biliniyor. Akıncı’nın bu tavrı da daha sonra yemeğe Ankara’nın tam onayı olmadan katıldığının görülmesi sonrası şimdi Türkiye’yi daha fazla rahatsız etmek istemediği şeklinde yorumlandı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Sadece 15 yaşındaki oğul ışık tutabilir” başlığı altında Strovolo’da geçen akşam işlenen cinayetle ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Strovolo’da geçen akşam işlenen cinayetin tek özlü şahidi ailenin 15 yaşındaki oğlu. Cinayeti soruşturan polisler, çocuğu gözetim altında tutan psikologlar ve Hukuk Dairesi kendisini bugün yeniden ifadeye alabilirler. Bu arada polisin dün cinayetin işlendiği aleti bulma yönünde gerçekleştirdikleri araştırmalar sonuç vermedi. Evden kaçışla ilgili olarak da polis herhangi bir z bulamadı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis merkezin iki büyük partisi DİKO ve EDEK’le iletişim kanallarını açık tutuyor. Anastasiadis Pazartesi günü DİKO Başkanı Papadopulos ve EDEK Başkanı Şizopulos ile ayrı ayrı görüşecek. Hükümet kaynaklarına göre Cumhurbaşkanı diğer liderlerle de daha sonra görüşmeye devam edecek. EDEK tarafından yapılan açıklamada söz konusu görüşme EDEK’in talebiyle gerçekleşecek. Görüşme sırasında EDEK çeşitli konulara ilişkin öneri ve düşüncelerini Cumhurbaşkanına aktaracak. Bu arada seçim dönemindeki şiddetli karşıtlığa rağmen DİKO da seçim sonrası Hükümete yardımcı olacak bir yapıcı tavır içerisinde. Bu durum da Cumhurbaşkanlığında memnuniyet yarattı. Tek partili Hükümet Meclis’te yasa tasarılarını ileri götürmek için ittifak kurmayı hedefliyor.

HARAVGİ gazetesinin ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı dün Kıbrıs sorununda var olan durumu değerlendirdiler ve bundan sonra atacakları adımları gözden geçirdiler. Çavuşoğlu’nun dikkati Türkiye’deki seçimlerde olmak üzere görüşmelerin temelinin değiştirilmesi yönünde öneride bulunduğu görünümü var. Buna karşı Mustafa Akıncı’nın ise Türkiye’de 24 Haziran’da gerçekleştirilecek seçimler öncesi ve sonrası için yoıl haritasından bahsederek üzerinde anlaşmaya varılan müzakere temelini istikrarlı bir biçimde desteklediği ifade ediliyor. Çavuşoğlu- Akıncı görüşmesi sonrası açıklamalar yapılmaması ve sadece twitter üzerinde son gelişmeler değerlendirildi görüşünün ifade edilmesi internet sayfalarında Çevuşoğlu ile Akıncı arasında görüş ayrılığı olduğu yorumlarına neden oldu. Gak TV internet sayfasına göre “ortak anlayış ve değerlendirme yok ve bu nedenden dolayı ortak açıklama yok”. Sayfa bazı kaynaklara dayanarak sözde mecliste temsile dilen parti liderlerinin katıldığı toplantıda Türkiye dışişleri bakanı Kıbrısrum tarafının federasyondan yana olmadığını ve bu nedenle de konfederasyon ya da iki devletli çözüm modelinin ileri götürülmesini gündeme getirdi. Buna karşı Akıncı ise kendisinin masaya böylesi bir öneri götüremeyeceğini ifade etti. Federal çözümden yana olan Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Toplumcu Demokrasi Partisi de bu yönde kararı ancak kolektif karar organlarında alabileceklerine vurgu yaptılar. Sayfaya göre bu iki parti ve Demokrat parti Türkiye Dışişleri Bakanı’nın bu önerisine olumlu yanıt veremezler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Larnaka İlçe örgütüyle Cumhuriyetçi Türk Partisi Trikomo örgütü 14 Nisan günü bir araya gelerek Kıbrıs sorununa çözüm bulunması ve halk ile ülkenin yeniden birleşmesi hedefine ortak bağlılıklarını bir kez daha teyit ettiler. İki örgüt düzenli temasları dahilinde bir araya gelirken bugüne kadar gerçekleştirdikleri ortak faaliyetlerindeki başarıya dikkat çektiler. İki toplumun yeniden yakınlaştırılması hedefiyle ortak uğraşılarına devam etme kararı aldılar. Ortak ve refah içinde bir vatan mücadelesine devam ederek barış ve işbirliği köprülerinin inşa edilmesi gereğine vurgu yaptılar.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi “tek bıçak tek eylemci” başlığı altında geçen akşam Strovolo bölgesinde gerçekleştirilen çifte cinayetle ilgili devam eden soruşturma .

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Ekoloji Hareketi Milletvekili Yorgos Perdikis’in kamu yararı nedeniyle Kıbrıs vatandaşlığı verilen yabancı uyruklular ile iş insanı ve yatırımcıların adlarının resmi gazetede yayınlanması yönündeki önerisi dün Meclis’te reddedildi. Öneriye sadece 4 milletvekili olumlu oy verirken bir milletvekili de çekimser oy kullandı. Meclis İçişleri Komisyonu önerisinin Meclis Genel Kurulunda tartışılması sırasında İçişleri Bakanlığı Kıbrıs Cumhuriyeti’nin uyguladığı istisnai durumlarda vatandaşlık planı temelinde verilen vatandaşlıkların listesi milletvekillerine sunuldu. Kişisel verilerin korunması Komiseri verilerin kamuoyu ile paylaşılmasına karşı çıktı. Komisyon Başkanı Eleni Mavru ise yasada şeffaflık ve denetimle ilgili eksiklikler olduğunu ve gerekli düzenlemelerin yapılması gereğine işaret etti. Var olan önerinin bu eksiklikleri gideremeyeceğine vurgu yaptı. Komisyonun daha başka özlü önerileri tartışmaya hazır olduğunu duyurdu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
Tüm haberler

Video on Demand