20/4/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dün sabahın erken saatlerinde Strovolo bölgesinde bir çiftin vahşi bir biçimde öldürülmesi. Gazeteye göre Strovolo bölgesinde bir çift çok vahşi bir biçimde daha tepki ortaya koyamadan öldürüldü. İngiliz Okulu öğretmeni 60 yaşındaki Yorgos Hacıyorgiyu kalbine, ciğerlerine kadar ulaşan 30 ve eşi 59 yaşındaki Dina Sergiyu da boynuna ve şahdamarına aldığı bıçak darbesiyle öldürüldü. Çiftin büyük bir olasılıkla uyurken saldırıya uğradığı görüşü hakim. Cinayetin gerçekleştiği saatte çiftin 15 yaşındaki oğulları da evdeydi. Oğullarının polise verdiği ifadeye göre maskeli iki maskeli kişi kendisini bağırmaması için yarı bodruma kapattı. Polis çok zor bir davayla karşı karşıya ve böylesi bir cinayetin işlenmesi için görünürde herhangi bir sebep yok. Olay yerinde gerçekleştirdiği bilimsel araştırmalarla davayla ilgili sorulara yanıt bulmaya çalışıyor. Tüm göstergeler olayın herhangi bir hırsızlıkla ilgisi olmadığı yönünde. Evin kapıları ve pencerelerinde herhangi bir zorlama olmadığından katillerin eve nasıl girdikleri ise bir soru işareti. Polis bugün, dün topladığı tüm verileri değerlendirecek ve çiftin oğullarının bugün yeniden ifadeye çağrılması olasılık dâhilinde. Bu arada olayda kullanılan bıçak anahtar bir öneme sahip ancak şimdiye de bulunamadı. Olayın duyulması İngiliz Okulu’nu derin bir üzüntüye boğdu. Matematik hocası olan Hacıyorgiyu’nun oğlunun evlatlık olduğunu çok yakın bir geçmişte öğrendiği ve bu nedenle de aralarında bir sürtüşme yaşandığı yönünde bazı haberler de dayanaksız çünkü çocuk bu durumu iki yıl önce öğrendi. Bunun yanı sıra Hacıyorgiyu badminton şampiyonu olan oğluna önümüzdeki günlerde yurt dışında katılacağı bir yarışmada da eşlik etmek amacıyla meslektaşlarından çalışma günlerini değiştirmeyi konuşuyordu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Ankara’da erken seçim açıklaması Birleşmiş Milletlerin Kıbrıs’la ilgili planlamalarını değiştirebilecek. Genel Sekreterin bölgeye özel görevli göndermesi konusunda hiçbir şey kesin olmamakla birlikte Türkiye’de içte yaşanan gelişmeler yeni bir durum yarattı. Birleşmiş Milletlerdeki diplomatik çevrelere göre Antonio Guteres Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak bugünkü koşullarda adım atarken çok daha çekingen olacak. Türkiye’de seçimlerin yapılacağı güne kadarki dönem “ölü dönem” olarak görülüyor.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi “Nedeni bilinmeyen akıl dışı cinayet” başlığı altında İngiliz Okulu öğretmeni ve eşinin bıçaklanarak öldürülmesi. Gazeteye göre İngiliz Okulu öğretmeni Hacıyorgiyu ve eşinin beklenmeyen kaybı derin üzüntü yarattı. Polis belli bir yönde soruşturmasını sürdürüyor ve bugün bazı tutuklamaların dahi olabileceği belirtiliyor. Çiftin çocuğunun kendisine korkmamasını ve kendisini serbest bırakacaklarını söylediğini ifade ettiği iki maskeli kişiyle ilgili ilk ifade bazı düşünceler ve soru işaretleri yarattı. Eve zorla girildiğine dair herhangi bir emare bulunmadı. Olay sonrası mantıken üzerleri kanlı olması gereken katillerin kaçış izleri de yok. Bu arada kurbanlarla ilgili işyerlerinden kişilerle yapılan konuşmalarda hiçbir olumsuz görüş ortaya konmadı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’nın bugün görüşeceği Türkiye Dışişileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmelerindeki izlenimleri anlatması bekleniyor. Bu arada Mustafa Akıncı ortak yemekte nelerin konuşulduğuna ilişkin kamuoyuna yaptığı açıklamalarda özel olarak dikkatli. Yakın kaynakların değerlendirmelerine göre Akıncı bundan sonraki adımlarla ilgili bekleme durumunda çünkü koşulların özellikle de Türkiye’de erken seçim açıklaması sonrası özel olarak çok daha karmaşık olacağını biliyor. Çavuşoğlu’nun iki günlük ziyareti de resmi olarak açıklandı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ziyareti duyururken ele alınacak ana konunun Kıbrıs sorunu olacağını da belirtti. Açıklamaya göre Çavuşoğlu Akıncı’nın yanı sıra, sözde Meclis’te temsil edilen parti liderleri de bir araya gelecek ve “önümüzdeki dönemde Kıbrıs sorununda olası adımları” ele alacak. Birleşmiş Milletler ise liderlerin müzakerelerin devam temelinin Guteres çerçevesi olduğu konusunda anlaştıkları ancak yöntem konusunda görüş ayrılığı içinde oldukları görüşünde. Bunun yanı sıra liderlerin ifade ettiklerinde birbirlerine güvenmediği değerlendirmesi de yapıyor. Bunun için de ilgiyle Çavuşoğlu’nun temaslarını bekliyor. Bunun yanı sıra önce Türkiye’de seçimlerin hızlanmasının Ankara’nın niyetlerinde yapacağı değişikliği, sonra da Akıncı’nın Çavuşoğluna neleri aktaracağını da görmek istiyor. Akıncı’nın Anastasiadis ile doğrudan görüşmesine ifade edilenlerle ilgili Kıbrıslıtürk siyasi liderlere dün neleri söylediği de görmek istedikleri arasında. Anastasidis- Akıncı görüşmesinde nelerin tartışıldığına ilişkin Kıbrıslırum bir kaynak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin araştırma temaslarında bulunmak için bir özel görevli göndermesine Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Akıncı’nın olumsuz yaklaşmadığı görüşünde olduğunu söyledi. Ancak Akıncı bu konudaki görüşünü kamuoyuna aynı biçimde yansıtmadı ve bunun da olası bir nedeni Türk Hükümeti ile görüşmesi öncesi ses tonunu alçakta tutmak istemesi. Türkiye’nin yemeğin gerçekleşmesine önceden karşı olduğunu bilen Kıbrısrum tarafı şimdi Ankara’nın Akıncı’ya herhangi bir hareketlenme için hazır olmadığı mesajı vermesini bekliyor. Aynı kaynağa göre Genel Sekreteri’nin özel görevli göndermesi konusunda Birleşmiş Milletler hazırlık içindeydiler ancak ortak yemek yaklaştığı oranda bu konuda ses tonlarını düşürdüler. Bunun nedeni de Türkiye’nin isteksizliği ve liderlerin Genel Sekreterin Kıbrıs sorununda bir sürece yeniden dahil olmak için bir koşul olarak ileri sürdüğü Guteres çerçevesinde görüşme konusunda anlaşmaya hazır olmadıklarını bilince çıkarmaları olabilir. Bu arada Politis’in elde ettiği bilgilere göre göreve 1 Mayıs’ta başlayacak olan Genel Sekreter Yardımcısı Rosmari Di Karlo’nun gündeminde Kıbrıs’ta araştırma temaslarının ne zaman başlayabileceği de olacak. Ancak bu temasların Türkiye’deki seçimler öncesi olup olmayacağı Antonio Guteres’e bağlı.

HARAVGİ gazetesinin ana haberi Strovolo’da bir çiftin evlerinde bıçaklanarak öldürülmeleri ve bu olayı toplumu şok eden etkisi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL’e göre kooperatifler konusunun Meclis’te tartışılması ve özellikle de Maliye Bakanının bazı sorulara verdiği yanıtlar Hükümetin Kooperatiflere ilişkin niyeti konusunda çok açıklayıcı oldu. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Hükümetin 2013 ve 2016 yıllarında kooperatiflere ilişkin vermiş olduğu taahhütleri hatırlattı ve Hükümete bu taahhütlerini bir ütopya olarak görüp görmediği sorusunu sordu. Bir Hükümetin ütopya olarak gördüğü bir konuda nasıl taahhüde bulunmasını yurttaşların nasıl değerlendireceğine dikkat çekti. Bunun yanı sıra Kooperatiflerden mevduatların kaçışının bugünün değil ayların sorunu olduğunun görüldüğünü de belirtti ve Hükümetin sorumluluğu başkalarının omuzlarına yüklemek için hikâyeler uydurduğuna vurgu yaptı. Hükümetin kooperatifler konusunu ele alıp yönetme biçiminin amaçlarını da ortaya koyduğuna dikkat çekti.

ALİTİA gazetesinin ana haberi “Uyurken öldürülen çift nedeniyle Kıbrıs sarsıldı. Olayın tek görgü şahidi olan çiftin evlat edindiği 15 yaşındaki çocuğun bugün vereceği ikinci ifade araştırmada belirleyici olacak” başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Hükümet ile Hava Limanlarının işletmesini üstlenen Hermes şirketi arasında geçiş noktalarının açılması nedeniyle şirketin uğrayacağı zararı belirlemede kullanılan formül hem karmaşık hem de boşluklar içeriyor. Konu dün Meclis denetleme komisyonunda ele alındı. Devlet 2006 yılından beridir şirkete 46 milyon euro tazminat ödedi. Bunun 12 milyonu 2006-2008 ve 33,7 milyonu da 2009-2014 dönemi içindi. 2015-2017 dönemiyle ilgili ise taraflar müzakere halinde ve 23 milyon euro civarında bir meblağda anlaşma sağlanması bekleniyor. Bu arada Ulaştırma Bakanlığı Genel Müdürü devletin de bu süreçte tek euro harcamadan iki hava alanına sahip olduğunu ve 418 milyon euro topladığını açıkladı. Bununla birlikte tazminat formülünü tekrardan ele alıp basitleştirmeyi düşündüklerini de ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Tüm haberler

Video on Demand