19/4/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatif Merkz Bankası ile ilgili gelişmeler. Gazeteye Kıbrıs Kooperatif Bankası 2018 yılının ilk üç ayında kabuslar yaşadı. Dün ortaya konan verilere göre bu dönemde bankadan 1,9 milyar euroluk mevduat geri çekildi ve yastık altına gitti. Kooperatifteki gelişmeler dün Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı’nın da katılımıyla Meclis Maliye ve Denetleme komisyonları ortak toplantısında ele alındı. Maliye Bakanı ile Merkez Bankası Başkanı kooperatifle ilgili yatırımcı konusunda ilk ve son sözü Avrupa Merkez Bankası’nın söyleyeceğini belirtti. Avrupa Denetleme Kurulunun da bankanın iyi kısmının Kıbrıslı bir banka ile entegrasyonunu tercih ettiği görünümü olduğuna dikkat çektiler. Yani bankanın geri dönmeyen 7,5 milyar kredisi bir kuruluşa devredilecek ve iyi kısmı ayrı olarak satılacak. Toplantıda ifade edilenlere göre Hükümetin de ortağı olduğu Kooperatif Bankası ciddi sorunlarla karşı karşıya ve Kıbrıs’ta 4 ile en düşük puanı alan banka konumunda. Avrupalı yetkiliklerin isim belirtmeksizin dönem dönem Banka’nın bazı yöneticilerinin değiştirilmesini gündeme getirdikleri de belirtiliyor. Dünkü toplantı sırasında Banka’nın Kıbrıs Borsası’na girmesini de sorunlar ve sermaye artırma gereksinimi nedeniyle Avrupalı yetkili kurumların engellediği de ifade edildi. Yetkili Bakan, Avrupa Denetleme Mekanizması’nın bankanın portföyü nedeniyle sürekli baskı uyguladığını söyledi. Bankanın geri dönmeyen kredileriyle ilgili olarak yapılan suçlamalara karşı ise Hükümet 2013yılı öncesi verilen 14 milyar krediden 7,6 milyarının geri dönmeyen kredi konumundayken yeni yönetimin verdiği 1 milyar krediden sadece 13,5milyonun geri dönmeyen kredi statüsünde olduğunu açıkladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler bu aşamada Kıbrıs sorununda daha fazla bir yük üstlenmek istemiyor. Sorumluluğun adadaki iki liderde olduğu mesajı veriyor. Genel Sekreterin Sözcüsünün ortaya koyduğu tavır topu özünde yeniden Kıbrıs’a geri gönderdi. Bu arada Mevlüt Çavuşoğlu Akıncı ve sahte devletle Türk tarafının bundan sonraki adımlarını belirlemek için işgal bölgesine geliyor. Söz konusu adımların Türkiye’deki erken seçim kararından etkileneceğine de kesin gözüyle bakılıyor. Gerek New-York’tan gerekse daha başka yerlerde ortaya konan tavır iki liderin bir araya gelmesinin olumlu olduğu ancak bunun tek başına yeterli olmadığı yönünde. Britanya’nın Lefkoşa Yüksek Komiseri Matheyu Kid görüşmeyi olumlu olarak nitelerken bunun iki liderin ilerlemek istediklerini ortaya koyduğunu söyledi. Anastasiadis ve Akıncı’nın bundan sonraki adımın netleşmesi için Birleşmiş Milletlerin araştırma görevlisi göndermesi konusunda görüş birliği sağladıklarına dikkat çekti. Matheyu Kid bu arada ne yapılacaksa erken yapılması gereğine de işaret etti yaşanan büyük gecikme ve yaşanan dahabaşka şeylerle uluslararası toplumun beklemeyeceğini ve ilerlemenin de daha zor olacağına vurgu yaptı. Süreçte Birleşmiş Milletlerin bir rolü olduğunu ancak iki liderin yön göstermemesi durumunda uluslararası örgütün bu rolü üstlenemeyeceğini ifade etti. Londra’nın rolüyle ilgili olarak ise bu evrede buna cevap vermenin zor olduğunu çünkü iki liderin tam olarak neleri tartıştıklarını bilmediklerini söyledi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi dünkü Azizler Konseyi toplantısı. Gazeteye göre Elenas Franci’nin ölümü sonrası kamuoyunun baskısı altında Azizler Konseyi dün bazı hukuki tertipleri bir kenara bırakarak papaz Stilyanu Savvas’ı görevden uzaklaştıracak formülü buldu. Stilyanu Savvas ceza mahkemesi tarafından Elenas Franci’ye cinsel tacizden suçlu bulunmuştu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs’a özel görevli atamasına, ya da Birleşmiş Milletlerden bir yetkilinin Kıbrıs’la ilgili araştırıcı temaslarda bulunmasına bir engel daha çıktı ve bu da Tayip Erdoğan’ın erken seçim açıklaması. Erken seçim açıklamasıyla birlikte Ankara’da ortamın gerginleşmesi, siyasi kamplaşmanın artması ve bunun da Ankara, Atina, Londra ve Lefkoşa’da temaslarda bulunması yönünde karar alınması halinde Genel Sekreter Yardımcısı Rosmari Di Karlo’nun işini zorlaştırması bekleniyor. Birleşmiş Milletler de bundan sonraki adım konusunda beklemede ve liderlerin ortak yemeğinin Guteres çerçevesinde müzakerelerin yeniden başlaması için gerekli mesajları vermediği değerlendirmesi yapıyor.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi “Frankfurt entegrasyona olumlu bakıyor” başlığı altında Kooperatif Bankası ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Maliye Bakanı Frankfurt’un Kıbrıs Kooperatif Bankasının “iyi” bölümünün bir bakla Kıbrıs bankası ile entegrasyonuna olumlu yaklaştığını söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sözcüsü Stefan Durazik Kıbrıslı iki liderin Pazartesi akşamki buluşmasına yönelik gazetecilerin bir sorusunu yanıtlarken diyaloğun yen,iden başlamasının koşullarını ortaklaşa yaratma konusunda siyasi irade eksikliğine dikkat çekerek her iki lidere ağır bir tokat attı. “İleri gitmek için içten her iki taraftan da istek olması gerekmektedir” dedi. Durazik iki liderin samimi ve açık bir biçimde görüş alış verişinde bulunduklarını, bunun da Birleşmiş Milletlerin çalışmalarını kolaylaştırdığını belirtti. Bir başka soruyu yanıtlarken de Genel Sekreterin Kran Montana sonrası tarafları gelecekte özlü bir diyaloğun yeniden olgunlaşması konusunda liderleri cesaretlendirdiğini hatırlattı ve “Genel Sekreterin iyi niyet görevi çözümsüz her siyasi konuda ortadadır ve ilerlemesi için iki tarafın iradesine gerek var” dediğini belirtti. Stefan Durazik’in bu açıklamalarını yorumlayan AKEL Basın Sözcüsü Stefaonos Stefanu açıklamaların Genel Sekreterin kendisinin belirlediği çizgide müzakerelerin yeniden başlaması için iki tarafın siyasi iradeye sahip oldukları konusunda kendisini ikna edemediklerinin net olarak ortaya koyduğunu söyledi. Stefanu “Genel Sekreter iki tarafın da gerekli siyasi iradeye sahip oldukları konusunda kendisini ikna etmeleri ve girişimi kendisine bırakmamaları gerektiğinde ısrarlı. Ortak yemeğin de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kran Montana’nın çöküşü sonrası yazdığı raporunda belirlediği şekliyle müzakerelerin yeniden başlaması yönünde ileri bir adım vermediği net” dedi. Stefanu, Genel Sekreterin söz konusu raporunda müzakerelerin, müzakerelerde biriken malzeme, yani görüş birlikleri, Guteres Çerçevesi, iki masada altı konuda çapraz müzakereler korunarak kesildiği noktadan başlaması gerektiğine işaret ettiğini de hatırlattı. Stefanu’ya göre Genel Sekreterin koşulları net ve yeni bir girişim üstlenmeyecek ve bu durum bazılarının işine gelebilir. Ancak her mantıki kişi Kıbrıs sorununda çıkmazın Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk Kıbrıslıların tümü için büyük tehlikeler içeren taksimi beslediğini anlar durumda.

ALİTİA gazetesinin ana haberi dün gerçekleştirilen Azizler Kosneyi toplantısı. Gazeteye göre Kikkos ve Dillirga Mitropoliti Nikiforos dünkü Azizler Konseyi toplantısında Elena Francis’in cinsel tacize uğramasına konusunun görüşüldüğü Konsey toplantı tutanaklarının basına sızdırılması nedeniyle çok sert konuştu. Nikiforu söz konusu sızdırmanın yanıltıcı, etik olmayan, karanlık ve aldatıcı olduğuna vurgu yaptı. Gelecekte de benzer durumların yaşanmaması için Azizler Konseyinden bu durumu araştırmasını ve sızdırmayı yapanlara gerekli sorumluluğu yüklemesini istedi. Nikiforos bu arada kendi adını temize çıkarmak için konuyla ilgili yargıya gideceğini de açıkladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Britanya Başbakanı Tereza Mey Kıbrıs sorununa bütünsel bir çözüm bulunmasına Birleşik Krallığın desteğinin güçlü olduğunu söyledi. Başbakanlık Sözcüsü Tereza Mey’in Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e ülkesinin rolünü oynamaya hazır olduğunu söylediğini açıkladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand