İki lider, BM Genel Sekreteri’nin Özel Temsilci ataması olasılığını açık bıraktı.

İki toplum lideri, diyaloğun devam etme olasılığını incelemesi için, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Temsilci ataması olasılığını açık bıraktı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, dün akşam Kıbrıslı Türk lider ile gerçekleştirdiği ve 3 saatin üzerinde süren gayrı resmi görüşme ve yemeğin ardından yaptığı açıklamada, Antonio Guterres’in ortaya koyduğu parametreler konusuyla ilgili, inceleme heyeti için birisini göndermek isteyip istemediğine kendisinin karar vereceğini belirtti. Cumhurbaşkanı görüşmede, açık sözlülük ve hoşgörüyle, ortaya çıkan sorunlar ve yeni diyalog perspektifi hakkında konuştuklarını belirtti. Fikir ayrılıkları bulunduğu yönünde ortak tesspit yapıldığını söyledi. Anastasiadis, ortak zemin bulunup bulunmadığına dair sorulan soruya ise, iki tarafının tezlerinde ısrarlı olduğunun tespit edilmesi, ortak zemin olarak düşünülürse böyle birşeyin söylenebileceği cevabını verdi. Cumhurbaşkanı, Akıncı’ya Kıbrıs Rum tarafının, müzakerelerin Cran Montana’da sonlandığı yerden devam etmesi için hazır olduğunu yeniden dile getirdi. Buna paralel olarak, Türkiye’nin tahriklerinin sonlandırılması ihtiyacına vurgu yaparak, tehdit rejimi altında müzakerelerin yapılamayacağına dikkat çekti. Kıbrıslı Türk liderin doğal gazın birlikte yönetilmesiyle ilgili ortak komite oluşturulması talebini ortaya koyduğunu doğruladı. Ancak, kendisinin bu konudaki tutumununu, yani bu konunun müzakere masasına götürülemeyeceğini ve Kıbrıs’ın enerji planlamalarının ertelenmesinin söz konusu olmadığını önceden bildiğini vurguladı. Ayrıca müzakerelerin Guterres’in ortaya koyduğu çerçeve temelinde yeniden başlaması gerektiğini belirtti. Görüşmede barikatların açılması konusu da ele alındı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, büyük olasılıkla 1 Temmuz’a kadar Derinya kapısının Eylül ayı ortalarına doğru ise Lefke’yi Aplıç ile birleştiren barikatın teslim edileceğini kaydetti.

Diğer yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın yaptığı açıklamada ise, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk liderin 2 saat süren baş başa bir görüşmede samimi ve açık fikir alışverişinde bulunduğu ve sonra yemeğe geçildiği belirtildi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:34

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand