İki lider, BM Genel Sekreteri’nin Özel Temsilci ataması olasılığını açık bıraktı.

İki toplum lideri, diyaloğun devam etme olasılığını incelemesi için, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Temsilci ataması olasılığını açık bıraktı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, dün akşam Kıbrıslı Türk lider ile gerçekleştirdiği ve 3 saatin üzerinde süren gayrı resmi görüşme ve yemeğin ardından yaptığı açıklamada, Antonio Guterres’in ortaya koyduğu parametreler konusuyla ilgili, inceleme heyeti için birisini göndermek isteyip istemediğine kendisinin karar vereceğini belirtti. Cumhurbaşkanı görüşmede, açık sözlülük ve hoşgörüyle, ortaya çıkan sorunlar ve yeni diyalog perspektifi hakkında konuştuklarını belirtti. Fikir ayrılıkları bulunduğu yönünde ortak tesspit yapıldığını söyledi. Anastasiadis, ortak zemin bulunup bulunmadığına dair sorulan soruya ise, iki tarafının tezlerinde ısrarlı olduğunun tespit edilmesi, ortak zemin olarak düşünülürse böyle birşeyin söylenebileceği cevabını verdi. Cumhurbaşkanı, Akıncı’ya Kıbrıs Rum tarafının, müzakerelerin Cran Montana’da sonlandığı yerden devam etmesi için hazır olduğunu yeniden dile getirdi. Buna paralel olarak, Türkiye’nin tahriklerinin sonlandırılması ihtiyacına vurgu yaparak, tehdit rejimi altında müzakerelerin yapılamayacağına dikkat çekti. Kıbrıslı Türk liderin doğal gazın birlikte yönetilmesiyle ilgili ortak komite oluşturulması talebini ortaya koyduğunu doğruladı. Ancak, kendisinin bu konudaki tutumununu, yani bu konunun müzakere masasına götürülemeyeceğini ve Kıbrıs’ın enerji planlamalarının ertelenmesinin söz konusu olmadığını önceden bildiğini vurguladı. Ayrıca müzakerelerin Guterres’in ortaya koyduğu çerçeve temelinde yeniden başlaması gerektiğini belirtti. Görüşmede barikatların açılması konusu da ele alındı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, büyük olasılıkla 1 Temmuz’a kadar Derinya kapısının Eylül ayı ortalarına doğru ise Lefke’yi Aplıç ile birleştiren barikatın teslim edileceğini kaydetti.

Diğer yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın yaptığı açıklamada ise, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk liderin 2 saat süren baş başa bir görüşmede samimi ve açık fikir alışverişinde bulunduğu ve sonra yemeğe geçildiği belirtildi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:34

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand