İki lider, BM Genel Sekreteri’nin Özel Temsilci ataması olasılığını açık bıraktı.

İki toplum lideri, diyaloğun devam etme olasılığını incelemesi için, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Temsilci ataması olasılığını açık bıraktı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, dün akşam Kıbrıslı Türk lider ile gerçekleştirdiği ve 3 saatin üzerinde süren gayrı resmi görüşme ve yemeğin ardından yaptığı açıklamada, Antonio Guterres’in ortaya koyduğu parametreler konusuyla ilgili, inceleme heyeti için birisini göndermek isteyip istemediğine kendisinin karar vereceğini belirtti. Cumhurbaşkanı görüşmede, açık sözlülük ve hoşgörüyle, ortaya çıkan sorunlar ve yeni diyalog perspektifi hakkında konuştuklarını belirtti. Fikir ayrılıkları bulunduğu yönünde ortak tesspit yapıldığını söyledi. Anastasiadis, ortak zemin bulunup bulunmadığına dair sorulan soruya ise, iki tarafının tezlerinde ısrarlı olduğunun tespit edilmesi, ortak zemin olarak düşünülürse böyle birşeyin söylenebileceği cevabını verdi. Cumhurbaşkanı, Akıncı’ya Kıbrıs Rum tarafının, müzakerelerin Cran Montana’da sonlandığı yerden devam etmesi için hazır olduğunu yeniden dile getirdi. Buna paralel olarak, Türkiye’nin tahriklerinin sonlandırılması ihtiyacına vurgu yaparak, tehdit rejimi altında müzakerelerin yapılamayacağına dikkat çekti. Kıbrıslı Türk liderin doğal gazın birlikte yönetilmesiyle ilgili ortak komite oluşturulması talebini ortaya koyduğunu doğruladı. Ancak, kendisinin bu konudaki tutumununu, yani bu konunun müzakere masasına götürülemeyeceğini ve Kıbrıs’ın enerji planlamalarının ertelenmesinin söz konusu olmadığını önceden bildiğini vurguladı. Ayrıca müzakerelerin Guterres’in ortaya koyduğu çerçeve temelinde yeniden başlaması gerektiğini belirtti. Görüşmede barikatların açılması konusu da ele alındı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, büyük olasılıkla 1 Temmuz’a kadar Derinya kapısının Eylül ayı ortalarına doğru ise Lefke’yi Aplıç ile birleştiren barikatın teslim edileceğini kaydetti.

Diğer yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın yaptığı açıklamada ise, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk liderin 2 saat süren baş başa bir görüşmede samimi ve açık fikir alışverişinde bulunduğu ve sonra yemeğe geçildiği belirtildi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:34

Son Haberler

27 Eylül
Girit adasının doğusunda meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 1 kişi hayatını kaybetti
14:10
Nüfus kontrol programı koordinatörü, okullardaki epidemiyolojik tabloyu iyi olarak niteledi
14:08
83 yaş ve üzeri kişilere koronavirüs aşının 3. dozu bugün yapılmaya başlanıyor.
13:57
Bazı şirketlerin destek planlarından para alabilmek için sahte veriler beyan ettikleri tespit edildi.
13:51
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin pandemiyle ilgili güncellenen listesini yayınladı.
13:48
Anastasiadis, bugünkü görüşmenin diyaloğun tekrarlanmasına yol açması umudunu ifade etti
13:42
Britanya: Kamyon şoförlerine verilen vize sonucu benzincilerde daha önce görülmemiş bir tablo ortaya çıktı.
13:36
Almanya'da dün yapılan genel seçimlerin galibi Almanya Sosyal Demokrat Partisi oldu.
13:34
Erdoğan'ın daha fazla S-400 satın alacağına dair açıklamaları, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın tepkisine yol açtı.
13:31
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve toplam ölüm sayısı 522’ye yükseldi.
13:24
Basın Özetleri 27.09.2021
12:54
26 Eylül
Kıbrıslı Türk lider: Yeni gelecek danışmanın görevi, Jane Holl Lute’un yetkilerini aşmayacak.
13:42
Tüm haberler

Video on Demand