16/4/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı’nın bu akşamki ortak yemeği. Gazeteye göre bu akşamki yemekle ilgili göstergeler düşük ve en azından bu aşmada özlü müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik olasılık yok gibi. Elde edilen bilgilere göre son dokuz ayda ortaya çıkan görüş ayrılıkları koşullarında arzulanan Anastasiadis-Akıncı yemeğinin iki taraf arasında bir diyalog kanalının açılması. Kıbrısrum tarafı bunu destekliyor görünüyor ve Birleşmiş Milletler de bunu başarmak için çalışacak. Diğer taraftan Mustafa Akıncı aynı dalga boyunda hareket etmezken sonbaharda gerçekleştirilecek bir sonraki sondaj çalışmalarını bir takvim olarak belirleyerek uğraşıda yapıcı bir görünüm vermesi ve bir diyalog kanalının açılmasına olanak sağlaması olasılık dışı görülmüyor. Böylesi bir gelişme de kendisini en azından mantıki bir yaklaşım göstererek bir fırsat penceresi açar şeklinde sunacaktır. Birleşmiş Milletler bu akşamki yemekten olumlu bir sonuç çıkmasını istiyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin görüşmelerin yeniden başlaması yönündeki arzusunun yaşama geçirilmesi bugünkü verili koşullarda zor ve bunun için de kendi açılarından minimum mümkün olanı istiyorlar. Bu akşamki yemeğin be belki de liderlerin ikinci bir buluşmasının bir perspektif yaratması durumunda Genel Sekreter’in o zaman hem Kıbrıs’ta taraflar arasında hem de garantör ülkeler arasında hareket edecek yeni özel görevli atama konusunda adım atamasının büyük bir olasılık olduğunu değerlendirmesi var. Aynı zamanda müzakerelerin yeniden başlaması Kran Montana’da geçen Haziran ayında kesildiği noktadan başlayacağı anlamına da gelecek. Bu arada Kıbrıs sorunundaki gelişmeler uluslararası toplumun ve Kıbrıs sorununda baş rol oyuncusu konumundaki Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Britanya ve Birleşmiş Milletler dahil tüm dikkatini üzerinde toplayan Suriye’deki krizle çakışmış durumda. Bu aynı zamanda olumlu bir unsur. Daha az baskı ortamında daha rahat hareket edilmesine olanak sağlıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Ekoloji Hareketi bu akşamki Anastasiadis-Akıncı yemeğinin kabul edilemez taleplerini ileri götürmede Akıncı’ya yardımcı olacağı değerlendirmesinde bulundu. Ekoloji Hareketi konuyla ilgili açıklamasında “ Türkiye ve sahte devletin açıklamalarından bu akşamki yemeğin yer altı zenginliklerinin ortak yönetimine,garantilerin devamına ve Türk askeri varlığının mevcudiyetine ilişkin yasadışı ve mantık dışı taleplerini sunma alanı olacağını biliyoruz” görüşünü savundu. Dayanışma Hareketi de Kıbrıslırum müzakereci Andreas Mavroyanns’in Politis gazetesinde yayınlanan röportajı vesilesiyle yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bir ara stratejik anlaşma ile Kıbrıs halkını bağlayamayacağına vurgu yaptı. Kıbrıs halkının kendi geleceğine yönelik karar alacak tek egemen güç olduğuna vurgu yaptı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi polisin Çalışma Bakanlığını zorda bırakan bir raporu. Gazeteye göre insan ticareti yapanların kurbanı olan bir kişiye kanser teşhisi kondu ancak söz konusu kişinin Kıbrıs’ta oturma izni sona erdiği için kendisine gerekli tedavi verilemiyor. İkinci bir kurban ise parklarda yaşarken hamile kaldı ve çocuğun babası da belli değil. Polis Komutan Yardımcısı Papateodoru Sosyal Refah Dairesi’ne bir mektup yazarak birçok benzer duruma atıfta bulundu. Atıfta bulunulan durumlar öfke yaratıcı. İnsan ticaretinin kurbanları korunacağına ve destekleneceğine ikinci kez kurban edilecek koşullara terk ediliyorlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yüzlerce çevreci ve sahiler ile ormanların kullanılarak çevrenin hızlı bir biçimde kazanç sağlama amaçlı hedefler için kurban edilmesine karşı çıkan aktif yurttaş dün Lefkoşa sokaklarını doldurdu. “Save Akama- Save Cyprus” hareketinin düzenlediği etkinlik Lefkoşa’da eski belediye meydanında konserle başladı. Etkinlikte yapılan konuşmalarda eko sistemlere müdahalenin kültüre saldırı olduğuna vurgu yapıldı ve buna sessiz kalınmayacağı ifade edildi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Suriye’deki durum. Gazeteye göre Suriye’de akan kana karşı sesler yükseliyor. Tüm dünyada barış yanlısı güçler dün sokaklara çıkarak “ Suriye’den elinizi çekiniz”, Savaşa son veriniz” diye haykırdılar ve Suriye’ye yönelik bir suçu teşkil eden bombardımanı protesto ettiler. Bugün de Lefkoşa’da Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği önünde bir protesto eylemi gerçekleştirilecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Tüm dikkatler bu akşamki Anastasiadis-Akıncı ortak yemeğine çevrilmiş durumda. Bu akşamki iki lider buluşması gayri resmi ve iki tarafın niyetlerine yönelik araştırma nitelikli olacak olsa da Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına yönelik tahriklerinin egemen olduğu 10 aylık bir durgunluk dönemi sonrası bir ilk buluşma olacak. Bu akşamki yemeğin bir gündemi yok ve liderler istedikleri konuyu özgürce gündeme getirebilecek. Bununla birlikte ortak atıf noktaları Genel Sekreterin Kran Montana sonraki raporu ve müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin yaklaşımlar olacak. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu dün yaptığı bir açıklamada iradenin var olması halinde iki liderin istenen süreci Birleşmiş Milletlerin üzerinde anlaşmaya varılan süreci başlatması ve Genel Sekreter’den iyi niyet görevini kullanmasını istemeleri yönünde gerekli yolu bulmalarının arzulandığını ifade etti. Bu arada AKEL milletvekili Damyanos da dün bir açıklama yaparak Kıbrıs’ın özgürlüğü ve yeniden birleşmesinin tek yolunun iki bölgeli iki toplumlu federal çözüm hedefiyle müzakerelerin yeniden başlamasında ısrar edilmesi olduğuna vurgu yaptı. Her iki toplumda da duyulan var olan statükonun korunması ya da iki devletli çözüm seslerinin tehlikeli olduğuna ve bunun taksimin kalıcılaşması anlamına geleceğine dikkat çekti.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi “Anahtar takvim” başlığı altında liderler yemeği. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda ve liderlerin ilişkilerinde var olan ağır havaya karşı gerek Cumhurbaşkanı Anastasidis’in gerekse Mustafa Akıncı’nın bu akşam Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin müzakere masasına birlikte dönme davetine olumlu yanıt vermeleri, Guteres çerçevesiyle ve buna eşlik eden gayri resmi belgeyle bağlanmaları ve 7 Temmuz’da kesilen görüşmelere kesildiği noktadan başlamaları bekleniyor. Her iki liderin de görüşmelerin başlamasına ihtiyacı var ve bu noktada görüş birliği içinde oldukları görülüyor. Bu süreçte takvim konusu belirleyici olacak. Ancak çıkmazı kırmak ve arzulanmayan çıkmazdan kaçınması o kadar kolay olmayacak. Birleşmiş Milletler bu akşam düşük öneme sahip konularda küçük anlaşmalar sağlamaya çalışarak taraflar arasında köprüleri korumaya çalışacak. Yani yeni sosyal bir buluşmanın tarihini belirlemeye, iki liderin katılımıyla etkinlikler düzenlenmesine ve dahası masada görüş ayrılıklarının olacağı müzakere masasında bir araya gelme konusunda anlaşma sağlamaya çalışacak. Bunlardan sonuncusu uzak bir olasılık. Bu çerçevede, bu akşam uzun bir süreden beridir hareketsiz kalan teknik komitelerin tekrardan çalışmaya başlayacakların ve Derinya ile Aplıç kapılarının açılma zamanının açıklanması bir olasılık dâhilindedir. Elde edilen bilgilere göre bu akşamki yemeğe Elizabeth Spehar Genel Sekreter’in Kıbrıs sorununa özel temsilci ataması konusunu da getirecek ve konuyla ilgili tarafların üzerinde çalıştıkları bir anlaşma metninin olduğu belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Pazar günü akşamüzeri Derinya barikatında bir etkinlik düzenleyen Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk Mağusalı gençler Kıbrıs sorununun çözümünü, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini ve Derinya kapısının açılmasını istiyorlar. Etkinliği 15 günlük “Yeniden Yakınlaşma” etkinlikleri çerçevesinde AKEL Gençlik Örgütü düzenledi. Etkinlikte Kıbrıs – Uluslararası Sosyalist Gençler Birliği temsilcisi Gunner Gulham da bir konuşma yaptı ve Derinya barikatının açılmasının ortak arzu olduğunu ifade etti. Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin hızlanması için kapının en kısa sürede açılmasını talep ettiklerini ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand