N. Hristodulidis: Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs stratejisi değişmedi

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununda strateji değiştirmediğini ve Guteres çerçevesi, dışında da hareket etmediğini söyledi.

Kurumumuza açıklamalarda bulunan Hristodulidis çizgi değiştirildiğine ilişkin AKEL’in eleştirilerine yanıt verirken uluslararası toplumun tezleri ve girişimleriyle görüşmelerin yeniden başlaması perspektifi yaratan Cumhurbaşkanı’nın olumlu tavrını bildiğini ifade etti. Süreçte koşul ileri sürenin tahrikleriyle Türkiye ve enerji planlamalarıyla Kıbrıs sorunu arasında bağ kurmaya çalışan Kıbrıstürk tarafı olduğunu belirtti. Bakan Brüksel ile Türkiye arasında 26 Mart’ta Varna’da gerçekleştirilecek toplantının ertelenmesi olasılığıyla ilgili olarak da bu süreçte üç gün önce gerçekleştirilecek Avrupa Birliği liderler zirvesinin belirleyici olacağına dikkat çekti. Lefkoşa’nın hareketlenmesiyle ilgili bir soruya yanıt verirken de Hükümetin bu konuda somut senaryosu olduğunu ve yaratılacak duruma göre hareket edeceğini dile getirdi. Anastasiadis-Akıncı sosyal yemeğiyle ilgili olarak da Kıbrıslıtürk liderin Elizabeth Spehar’a tarih vermesinin beklendiğini söyledi.
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Birleşmiş Milletler’in Kıbrıs sorunundaki tavrını değerlendirirken de Antonio Guteres’in özel görevlisinin Espen Barth Eida’nın yerini almayacağını, sadece ilgili taraflarla görüşmelerin yeniden başlaması perspektifine ilişkin zemin yoklayacağını söyledi. Hristodulidis söz konusu görevlinin Kıbrıs, Yunanistan, Türkiye, Britanya ve Brüksel’i ziyaret edeceğini ve sürecin yeniden başlamasına ilişkin zemin olup olmadığı konusunda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne rapor sunacağını belirtti. Nikos Hristodulidis Türkiye’nin Avrupalı olduğu için Fransız özel danışmanı reddetmesini de bahane olarak niteledi.
Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:37

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand