N. Hristodulidis: Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs stratejisi değişmedi

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununda strateji değiştirmediğini ve Guteres çerçevesi, dışında da hareket etmediğini söyledi.

Kurumumuza açıklamalarda bulunan Hristodulidis çizgi değiştirildiğine ilişkin AKEL’in eleştirilerine yanıt verirken uluslararası toplumun tezleri ve girişimleriyle görüşmelerin yeniden başlaması perspektifi yaratan Cumhurbaşkanı’nın olumlu tavrını bildiğini ifade etti. Süreçte koşul ileri sürenin tahrikleriyle Türkiye ve enerji planlamalarıyla Kıbrıs sorunu arasında bağ kurmaya çalışan Kıbrıstürk tarafı olduğunu belirtti. Bakan Brüksel ile Türkiye arasında 26 Mart’ta Varna’da gerçekleştirilecek toplantının ertelenmesi olasılığıyla ilgili olarak da bu süreçte üç gün önce gerçekleştirilecek Avrupa Birliği liderler zirvesinin belirleyici olacağına dikkat çekti. Lefkoşa’nın hareketlenmesiyle ilgili bir soruya yanıt verirken de Hükümetin bu konuda somut senaryosu olduğunu ve yaratılacak duruma göre hareket edeceğini dile getirdi. Anastasiadis-Akıncı sosyal yemeğiyle ilgili olarak da Kıbrıslıtürk liderin Elizabeth Spehar’a tarih vermesinin beklendiğini söyledi.
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Birleşmiş Milletler’in Kıbrıs sorunundaki tavrını değerlendirirken de Antonio Guteres’in özel görevlisinin Espen Barth Eida’nın yerini almayacağını, sadece ilgili taraflarla görüşmelerin yeniden başlaması perspektifine ilişkin zemin yoklayacağını söyledi. Hristodulidis söz konusu görevlinin Kıbrıs, Yunanistan, Türkiye, Britanya ve Brüksel’i ziyaret edeceğini ve sürecin yeniden başlamasına ilişkin zemin olup olmadığı konusunda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne rapor sunacağını belirtti. Nikos Hristodulidis Türkiye’nin Avrupalı olduğu için Fransız özel danışmanı reddetmesini de bahane olarak niteledi.
Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:37

Son Haberler

14 Nisan
Bakanlar Kurulu'ndan düşük gelirli emeklilere Paskalya ödeneği
15:55
İki aylık bebeğin ölüm nedeni otopside belirlenemedi
15:54
Çavuşoğlu ve Dendias yarın bir araya geliyor
15:53
Danimarka Astrazeneca aşısının kullanımına son veriyor
15:52
Borrell ve Blinken Rus birliklerinin hareketlerinden endişeli
13:01
Petrou: Johnson & Johnson aşısı ile elde edilen veriler yetkili makamlar tarafından değerlendiriliyor
13:00
Bakanlar Kurulu üyeleri yarın Astrazeneca aşısını yaptıracak
12:57
Bilimsel Danışma Ekibi Paskalya dönemi için gevşeme konusunu haftaya ele alacak
12:55
Johnson & Johnson aşılarının ilk partisi bugün Kıbrıs'a geliyor
09:14
Dün 1 can kaybı ve 619 yeni vaka kaydedildi
09:13
13 Nisan
Dijital Politika Müsteşarı : Aşılama portalının 30 ila 35 bin kullanıcıya hizmet verme kapasitesi var.
17:18
Sağlık Bakanlığı: Açıklanan takvimlendirmeler temelinde düğünler ve vaftiz törenleri yeniden başlayacak.
17:12
Tüm haberler

Video on Demand