N. Anastasiadis: Ordu caydırıcı bir güç olmalı

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs’ta ve dost komşu ülkelerde ek doğal gaz rezervlerinin keşfedilmesinin yeni jeostratejik dinamikler yarattığını söyledi.

Süreçlerin uluslararası hukukun ve Kıbrıs’ın inanarak hizmet verdiği Avrupa güvenlik sisteminin değerlendirilmesiyle soğukkanlı bir biçimde yönetilmesi gerektiği görüşünü tekrarladı. Orgeneral Elias Leontaris’in Milli Muhafız Ordusu Komutanlığına yeniden ve yardımcılığı görevine de Kostas Hriselion’un atanması töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Anastasiadis yaşadığımız dönemin bölgede yeni tehlikeler, yeni tehditler ve yeni savaşlarla nitelendirilen bir dönem olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye'nin adada asker tuttuğu ve egemenlik haklarına ilişkin şüphe belirttiği sürece, Milli Muhafız Ordusu’nun mümkün olduğu düzeyde caydırıcı güce sahip olmasının ve vatandaşların barış ve güvenliğinin sağlanmasının öncelikli görevi olmaya devam edeceği mesajı verdi. Milli Muhafız Ordusunun var olan gücünün saldırı değil her zaman savunma amaçlı olduğuna da vurgu yaptı.
Milli Muhafız Ordusu Komutanı İlias Leontaris da silahlı güçlerin rolünün daha da yükselmesi ve ulusal bir güç haline gelmesi için çalışmaya devam edeceğini söyledi. Hedefin Milli Muhafız Ordusu’nun operasyonel ve sosyal rolüyle aracılığıyla caydırıcı bir güç haline getirilmesi, Hükümetin hedeflerini yaşama geçirmesine katkı sağlaması ve Kıbrıs halkının beklentilerinin tatmin edilmesi olduğunu ifade etti.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:37

Son Haberler

17 Eylül
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Tüm haberler

Video on Demand