P. Pavlopulos Kıbrıs'a tam destek beyan etti

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopi Pavlopulos bugün kabul ettiği Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’e Yunanistan’ın sınırsız desteğini belirtti.

Pavlopulos Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yönelik tahriklerinin aynı zamanda Avrupa Birliği’ne de yöneldiğine dikkat çekti. Buna paralel Türkiye’nin deniz hukukuyla bağlı olduğuna vurgu yaptı ve Ankara’nın her tür ihlalin aslında uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini bildiğini not etti. Pavlopulos son olarak da Yunanistan ve Kıbrıs Dışişleri Bakanlarının Kıbrıs Cumhuriyeti’nin haklarının ihlalini Avrupa Birliği’nin yetkili organlarına götürme ortak kararı ile mutabık olduğunu belirtti.
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ise Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos’a Kıbrıs Cumhuriyeti’nin işgali sonlandırma ve adayı yeniden birleştirme uğraşılarında verdiği destek için Kıbrıs’ın teşekkürlerini sundu. Kıbrıs’ın bir numaralı hedefinin Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu not etti ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin tahriklerine kapılmayacağını ve çözüm hedefini kaybetmeyeceğini ifade etti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ile Kıbrıs Cumhuriyetinin hak ihlallerini Avrupa Birliği ve diğer kurumlara götürme konusunda görüş birliği sağladıklarını belirtti. Son olarak da Avrupa Konseyi’nin son gayri resmi toplantısı sonrası yaptığı açıklamayı olumlu olarak niteledi Mart’ta gerçekleştirilecek resmi zirvenin gündeminde Türk tahriklerinin de yer alacak olmasının Kıbrıs Hükümetini memnun ettiğine vurgu yaptı.

Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:38

Son Haberler

07 Mayıs
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupalı mevkidaşlarını Cenevre hakkında bilgilendirecek
09:12
Aşı portalı 35 ve 36 yaşlarındaki kişiler için sabah açıldı
09:11
Sağlık Bakanlığı coronapass'a nerede ihtiyaç duyulacağına yönelik açıklama yaptı
09:09
Dün 1 can kaybı ve 460 yeni vaka kaydedildi
09:07
06 Mayıs
Sağlık Bakanı, Haziran sonuna kadar Kıbrıs’ın pandemi öncesi duruma döneceğine yönelik inancını ifade etti.
16:50
Maliye Bakanı: AB’nin kalkınma fonu, önümüzdeki 5-6 yıl ekonomik karşı saldırının ana silahı olacak.
16:48
Pazartesi’nden itibaren Kıbrıs genel kapanmadan çıkıyor.
14:28
Pazartesi günü okullar yeniden açılıyor.
14:27
Panayotopulu: Avrupa İlaç Ajansı’ndan onay alırsa, Pfizer aşısının Kıbrıs’ta da 12-15 yaş arası çocuklar için kullanılabilir
14:26
Cumhurbaşkanı bugün Porto’ya gidiyor.
14:25
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti ve 562 yeni vaka saptandı.
14:19
basın özetleri 06.05.21
13:52
Tüm haberler

Video on Demand