P. Pavlopulos Kıbrıs'a tam destek beyan etti

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopi Pavlopulos bugün kabul ettiği Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’e Yunanistan’ın sınırsız desteğini belirtti.

Pavlopulos Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yönelik tahriklerinin aynı zamanda Avrupa Birliği’ne de yöneldiğine dikkat çekti. Buna paralel Türkiye’nin deniz hukukuyla bağlı olduğuna vurgu yaptı ve Ankara’nın her tür ihlalin aslında uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini bildiğini not etti. Pavlopulos son olarak da Yunanistan ve Kıbrıs Dışişleri Bakanlarının Kıbrıs Cumhuriyeti’nin haklarının ihlalini Avrupa Birliği’nin yetkili organlarına götürme ortak kararı ile mutabık olduğunu belirtti.
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ise Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos’a Kıbrıs Cumhuriyeti’nin işgali sonlandırma ve adayı yeniden birleştirme uğraşılarında verdiği destek için Kıbrıs’ın teşekkürlerini sundu. Kıbrıs’ın bir numaralı hedefinin Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu not etti ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin tahriklerine kapılmayacağını ve çözüm hedefini kaybetmeyeceğini ifade etti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ile Kıbrıs Cumhuriyetinin hak ihlallerini Avrupa Birliği ve diğer kurumlara götürme konusunda görüş birliği sağladıklarını belirtti. Son olarak da Avrupa Konseyi’nin son gayri resmi toplantısı sonrası yaptığı açıklamayı olumlu olarak niteledi Mart’ta gerçekleştirilecek resmi zirvenin gündeminde Türk tahriklerinin de yer alacak olmasının Kıbrıs Hükümetini memnun ettiğine vurgu yaptı.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:38

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand