Prodromu: Anastasiadis’in, Kıbrıs sorunundaki yaklaşımında değişiklik yok

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Crans Montana’dan sonra Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Kıbrıs sorununu yönetimi konusundaki yaklaşımında herhangi bir değişiklik bulunmadığını

ve en iyi önhazırlıkla müzakerelerin yeniden başlamasına hazır olduğunu açıkladı. Prodromu, kurumumuza yaptığı açıklamada, AKEL’in süreçteki durgunlukla ilgili tedirginliğini anladığını, fakat tez değişikliğine dair ortaya konulan ifadelerin yanlış adrese yöneltildiğini belirtti. ‘Bunun sebebi ise, Cumhurbaşkanı’nın, bu dönemde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne, müzakerelerin yeniden başlamasının gerekliliği konusunda 3 mektup göndermiş olmasıdır’ dedi. Hükümet Sözcüsü, Kıbrıs hakkında yeni bir zirve ihtimaliye ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin katılmasıyle ilgili, evrensel tezi konusunda, istikrarlı olmaya devam ettiğini ve çok önemli bir konu olan çözümün uygulanmasıyla ilişkili olduğu için, bu hedefin değişmediğini vurguladı. Prodromos Prodromu, Antonio Guterres’in, çözümün, Kıbrıs’ın esaret aldında değil, bağımsız olacağı anlamına geldiği ve garantörlüklerin iptal edilmesi gerektiği konusunda yaptığı ilk açıklamanın ardından, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in başarı olasılığı bulunması için önhazırlık yapılması gerektiğine vurgu yaptığını söyledi. Bunun da, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin ortaya koyduğu parametreler çerçevesinde yapılacağını sözlerine ekledi.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Akıncı tarafından yanıt gelmesi durumunda, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile sosyal bir görüşme gerçekleştirmesi ihtimalini açık bıraktı. Cumhurbaşkanı’nın, birçok kez hedeften yön şaşırtan kamu açıklamaları aracılığıyla, mesaj alışverişinin durması için, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’a Akıncı ile bir görüşmeye hazır olduğunu yeniden dile getirdiğini ve görüşmenin müzakere değil, sosyal bir görüşme olması gerektiğini açıkça belirttiğini söyledi. Mustafa Akıncı’nın verdiği basın açıklamasındaki sözlerini yorumlayan Prodromu, ‘Adil olmak gerekirse, duyduğumuz kadarıyla Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler parametreleri çöpe atılsın diyen bazı kişilerden farklılık gösteriyor ve bu bizim için tatmin edicidir’ dedi. Bununla birlikte, söz konusu basın açıklaması hakkında birçok şeyin duyulduğunu belirtti ve esas güvenli ve ciddi söylentinin, müzakerelerin yeniden başlamasının mümkün olması durumunda söylenenlerin olacağını vurguladı. Hedefin olan müzakerelerin başlaması olduğunun altını çizerek, bu hedefe ulaşmak için öncelikle Türkiye’nin tüm ihlal ve tahriklerinin sonlandırılması gerektiği tezini bir kez daha dile getirdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:38

Son Haberler

27 Temmuz
Dün 1 can kaybı ve 841 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
08:26
26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
Tüm haberler

Video on Demand