Prodromu: Anastasiadis’in, Kıbrıs sorunundaki yaklaşımında değişiklik yok

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Crans Montana’dan sonra Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Kıbrıs sorununu yönetimi konusundaki yaklaşımında herhangi bir değişiklik bulunmadığını

ve en iyi önhazırlıkla müzakerelerin yeniden başlamasına hazır olduğunu açıkladı. Prodromu, kurumumuza yaptığı açıklamada, AKEL’in süreçteki durgunlukla ilgili tedirginliğini anladığını, fakat tez değişikliğine dair ortaya konulan ifadelerin yanlış adrese yöneltildiğini belirtti. ‘Bunun sebebi ise, Cumhurbaşkanı’nın, bu dönemde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne, müzakerelerin yeniden başlamasının gerekliliği konusunda 3 mektup göndermiş olmasıdır’ dedi. Hükümet Sözcüsü, Kıbrıs hakkında yeni bir zirve ihtimaliye ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin katılmasıyle ilgili, evrensel tezi konusunda, istikrarlı olmaya devam ettiğini ve çok önemli bir konu olan çözümün uygulanmasıyla ilişkili olduğu için, bu hedefin değişmediğini vurguladı. Prodromos Prodromu, Antonio Guterres’in, çözümün, Kıbrıs’ın esaret aldında değil, bağımsız olacağı anlamına geldiği ve garantörlüklerin iptal edilmesi gerektiği konusunda yaptığı ilk açıklamanın ardından, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in başarı olasılığı bulunması için önhazırlık yapılması gerektiğine vurgu yaptığını söyledi. Bunun da, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin ortaya koyduğu parametreler çerçevesinde yapılacağını sözlerine ekledi.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Akıncı tarafından yanıt gelmesi durumunda, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile sosyal bir görüşme gerçekleştirmesi ihtimalini açık bıraktı. Cumhurbaşkanı’nın, birçok kez hedeften yön şaşırtan kamu açıklamaları aracılığıyla, mesaj alışverişinin durması için, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’a Akıncı ile bir görüşmeye hazır olduğunu yeniden dile getirdiğini ve görüşmenin müzakere değil, sosyal bir görüşme olması gerektiğini açıkça belirttiğini söyledi. Mustafa Akıncı’nın verdiği basın açıklamasındaki sözlerini yorumlayan Prodromu, ‘Adil olmak gerekirse, duyduğumuz kadarıyla Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler parametreleri çöpe atılsın diyen bazı kişilerden farklılık gösteriyor ve bu bizim için tatmin edicidir’ dedi. Bununla birlikte, söz konusu basın açıklaması hakkında birçok şeyin duyulduğunu belirtti ve esas güvenli ve ciddi söylentinin, müzakerelerin yeniden başlamasının mümkün olması durumunda söylenenlerin olacağını vurguladı. Hedefin olan müzakerelerin başlaması olduğunun altını çizerek, bu hedefe ulaşmak için öncelikle Türkiye’nin tüm ihlal ve tahriklerinin sonlandırılması gerektiği tezini bir kez daha dile getirdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:38

Son Haberler

23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Larnaka Hastanesi Genel Müdürü: Yaşlı koronavirüs hastalarının çoğunun aşılanmamış
15:05
Panayotopulu: Yetkililer 12 yaş ve üstü çocukların aşılanması yönünde karar alması gerek
15:03
basın özetleri 23.07.21
14:34
Anastasiadis, Türkiye son zamanlarda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrik dolu eylemlerini yoğunlaştırdı
14:26
22 Temmuz
Maliye Bakanı: Kıbrıs ekonomisi pandemi nedeniyle yaşanan kayıpların büyük bir bölümünü karşılayabilecek.
16:08
Avrupa Komisyonu sözcüsü: AB, Maraşla ilgili kararlara tamamen saygı gösterilmesi konusunda ısrar ediyor.
16:07
Pelekanos: Kıbrıs hükümetinin, Türkiye’nin Maraş açıklamaları hakkındaki adımları devam ediyor.
14:06
Tüm haberler

Video on Demand