Prodromu: Anastasiadis’in, Kıbrıs sorunundaki yaklaşımında değişiklik yok

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Crans Montana’dan sonra Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Kıbrıs sorununu yönetimi konusundaki yaklaşımında herhangi bir değişiklik bulunmadığını

ve en iyi önhazırlıkla müzakerelerin yeniden başlamasına hazır olduğunu açıkladı. Prodromu, kurumumuza yaptığı açıklamada, AKEL’in süreçteki durgunlukla ilgili tedirginliğini anladığını, fakat tez değişikliğine dair ortaya konulan ifadelerin yanlış adrese yöneltildiğini belirtti. ‘Bunun sebebi ise, Cumhurbaşkanı’nın, bu dönemde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne, müzakerelerin yeniden başlamasının gerekliliği konusunda 3 mektup göndermiş olmasıdır’ dedi. Hükümet Sözcüsü, Kıbrıs hakkında yeni bir zirve ihtimaliye ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin katılmasıyle ilgili, evrensel tezi konusunda, istikrarlı olmaya devam ettiğini ve çok önemli bir konu olan çözümün uygulanmasıyla ilişkili olduğu için, bu hedefin değişmediğini vurguladı. Prodromos Prodromu, Antonio Guterres’in, çözümün, Kıbrıs’ın esaret aldında değil, bağımsız olacağı anlamına geldiği ve garantörlüklerin iptal edilmesi gerektiği konusunda yaptığı ilk açıklamanın ardından, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in başarı olasılığı bulunması için önhazırlık yapılması gerektiğine vurgu yaptığını söyledi. Bunun da, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin ortaya koyduğu parametreler çerçevesinde yapılacağını sözlerine ekledi.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Akıncı tarafından yanıt gelmesi durumunda, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile sosyal bir görüşme gerçekleştirmesi ihtimalini açık bıraktı. Cumhurbaşkanı’nın, birçok kez hedeften yön şaşırtan kamu açıklamaları aracılığıyla, mesaj alışverişinin durması için, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’a Akıncı ile bir görüşmeye hazır olduğunu yeniden dile getirdiğini ve görüşmenin müzakere değil, sosyal bir görüşme olması gerektiğini açıkça belirttiğini söyledi. Mustafa Akıncı’nın verdiği basın açıklamasındaki sözlerini yorumlayan Prodromu, ‘Adil olmak gerekirse, duyduğumuz kadarıyla Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler parametreleri çöpe atılsın diyen bazı kişilerden farklılık gösteriyor ve bu bizim için tatmin edicidir’ dedi. Bununla birlikte, söz konusu basın açıklaması hakkında birçok şeyin duyulduğunu belirtti ve esas güvenli ve ciddi söylentinin, müzakerelerin yeniden başlamasının mümkün olması durumunda söylenenlerin olacağını vurguladı. Hedefin olan müzakerelerin başlaması olduğunun altını çizerek, bu hedefe ulaşmak için öncelikle Türkiye’nin tüm ihlal ve tahriklerinin sonlandırılması gerektiği tezini bir kez daha dile getirdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:38

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand