Evros bölgesinde yakalanan 2 Yunan askeri gözaltında.

Perşembe günü öğle saatlerde Evros bölgesinde yakalanan 2 Yunan askeri, birinci dereceden yasak askeri bölgenin ihlal edilmesi suçundan Türk yetkilileri tarafından gözaltına alındı.

Yunan ordusuna bağlı Teğmen Angelos Mitretodis ve Çavuş Dimitris Kuklacis Edirne cezaevinde tutuluyor. Türk basınından yer alan bilgilere göre, gözaltı kararının, askerlerin kaçabileceği, bilgileri tahrif edebileceği ve yurt dışına kaçabileceği şüphesiyle alındığı belirtildi. Öncelikle Türk medyasında ajanlık suçlaması bulunduğu iddia edilse de, bu suçlamanın Türk mahkemesi tarafından reddedildiği ve askerlerin üzerinde bulunan dijital cihazların incelenmesi yönünde talimat verdiği ifade edildi. Atina’daki askeri bir kaynaktan alınan bilgilere göre, askerler, Pazartesi günü yasak bölgenin yasa dışı ihlali suçlamasıyla mahkemeye götürülecek ve haklarında dava okunacak.

Yunanistan hükümeti, göz altına bulunan 2 askerin en kısa sürede geri gönderilmesi hedefiyle, Türkiye’deki yetkililerle sürekli siyasi ve diplomatik temas içinde bulunuyor. Atina’daki hükümet kaynakları, Başbakan Çipras’ın gelişmeleri yakından takip ettiğini ve Milli Savunma Bakanı Panos Kammenos ve Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile sürekli iletişim halinde bulunduğunu belirtti. Yunanistan’ın kabul ettiği tek suçlamanın, askerlerin Türk topraklarına yasa dışı olarak girmesi olduğu ifade edildi. Hükümet yetkilileri konunun Pazartesi gününe kadar çözüleceği yönünde görüş bildirdi. Yunanistan, üzerinde bulunan cep telefonlarına el konularak incelemeye alınan 2 asker ile doğrudan iletişim sağlayamadı. Birleşik Devletler’in konuya dahil olmasının ardından, Atina’daki Amerika Büyükelçisi, ülkesinin 2 Yunan askerinin ülkesine dönmesi için aktif bir şekilde ilgilendiğini açıkladı.

Diğer yandan, iki Yunan askerinin verdiği ifadeler de ortaya çıktı. Angelos Mitretodis’in, devriye sırasında kar üzerinde izler görerek, mültecilere ait olabileceği şüphesiyle takip ettiklerini ifade ettiği belirtildi. Bir anda Türk askerleriyle karşılaştıklarını ve silahları alınarak polis karakoluna götürüldüklerini dile getirdi. Sınırı bilinçli olarak geçmediklerini ve olayın kötü hava koşulları sebebiyle yaşandığını belirtti. Türk basınından alınan bilgilere göre iki asker cep telefonuyla bazı fotoğraflar çekti.


Yunan basınından alınan bilgilere göre, askeri düzeyde, konuyla ilgili Yunanistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Evangelos Apostolakis ve Türk mevkidaşı Hulusi Akar arasında yapılan görüşmeler iyi bir havada gerçekleştiriliyor. Oramiral Evangelos Apostolakis, Perşembe günü ve dün telefonda görüştüklerini açıklayarak, Türk mevkidaşına, sürecin hızlı bir şekilde tamamlanarak, 2 askerin Yunanistan’a geri gönderilmesine yönelik arzusunu ilettiğini belirtti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:38

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand