Evros bölgesinde yakalanan 2 Yunan askeri gözaltında.

Perşembe günü öğle saatlerde Evros bölgesinde yakalanan 2 Yunan askeri, birinci dereceden yasak askeri bölgenin ihlal edilmesi suçundan Türk yetkilileri tarafından gözaltına alındı.

Yunan ordusuna bağlı Teğmen Angelos Mitretodis ve Çavuş Dimitris Kuklacis Edirne cezaevinde tutuluyor. Türk basınından yer alan bilgilere göre, gözaltı kararının, askerlerin kaçabileceği, bilgileri tahrif edebileceği ve yurt dışına kaçabileceği şüphesiyle alındığı belirtildi. Öncelikle Türk medyasında ajanlık suçlaması bulunduğu iddia edilse de, bu suçlamanın Türk mahkemesi tarafından reddedildiği ve askerlerin üzerinde bulunan dijital cihazların incelenmesi yönünde talimat verdiği ifade edildi. Atina’daki askeri bir kaynaktan alınan bilgilere göre, askerler, Pazartesi günü yasak bölgenin yasa dışı ihlali suçlamasıyla mahkemeye götürülecek ve haklarında dava okunacak.

Yunanistan hükümeti, göz altına bulunan 2 askerin en kısa sürede geri gönderilmesi hedefiyle, Türkiye’deki yetkililerle sürekli siyasi ve diplomatik temas içinde bulunuyor. Atina’daki hükümet kaynakları, Başbakan Çipras’ın gelişmeleri yakından takip ettiğini ve Milli Savunma Bakanı Panos Kammenos ve Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile sürekli iletişim halinde bulunduğunu belirtti. Yunanistan’ın kabul ettiği tek suçlamanın, askerlerin Türk topraklarına yasa dışı olarak girmesi olduğu ifade edildi. Hükümet yetkilileri konunun Pazartesi gününe kadar çözüleceği yönünde görüş bildirdi. Yunanistan, üzerinde bulunan cep telefonlarına el konularak incelemeye alınan 2 asker ile doğrudan iletişim sağlayamadı. Birleşik Devletler’in konuya dahil olmasının ardından, Atina’daki Amerika Büyükelçisi, ülkesinin 2 Yunan askerinin ülkesine dönmesi için aktif bir şekilde ilgilendiğini açıkladı.

Diğer yandan, iki Yunan askerinin verdiği ifadeler de ortaya çıktı. Angelos Mitretodis’in, devriye sırasında kar üzerinde izler görerek, mültecilere ait olabileceği şüphesiyle takip ettiklerini ifade ettiği belirtildi. Bir anda Türk askerleriyle karşılaştıklarını ve silahları alınarak polis karakoluna götürüldüklerini dile getirdi. Sınırı bilinçli olarak geçmediklerini ve olayın kötü hava koşulları sebebiyle yaşandığını belirtti. Türk basınından alınan bilgilere göre iki asker cep telefonuyla bazı fotoğraflar çekti.


Yunan basınından alınan bilgilere göre, askeri düzeyde, konuyla ilgili Yunanistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Evangelos Apostolakis ve Türk mevkidaşı Hulusi Akar arasında yapılan görüşmeler iyi bir havada gerçekleştiriliyor. Oramiral Evangelos Apostolakis, Perşembe günü ve dün telefonda görüştüklerini açıklayarak, Türk mevkidaşına, sürecin hızlı bir şekilde tamamlanarak, 2 askerin Yunanistan’a geri gönderilmesine yönelik arzusunu ilettiğini belirtti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:38

Son Haberler

29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Tüm haberler

Video on Demand