28/3/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi bir din adamı tarafından taciz edilen bir kız çocuğunun ölümü sonrası Azizler Konseyi tutanaklarında ortaya çıkan gerçek. Gazeteye göre Filelefterosun ulaştığı tutanaklar altı din adamını yakacak. 25 Haziran 2015’te gerçekleştirilen Azizler Konseyi toplantısında altı din adamı cinsel taciz suçlamasıyla karşı karşıya olan din adamına “yeterince çile çektiği” değerlendirmesiyle görevine geri dönme kararı verdi. Konsey tutanakları olaya yeni bir boyut veriyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji programını sonlandırma girişimlerinde bulunduğu bir dönemde Lefkoşa enerji programına devam etme kararlılığıyla buna net bir yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs Cumhuriyeti’nin “Avrupa Birliği’ne üye bağımsız bir devlet olarak daha önceden programladığı şekliyle araştırma programını sürdüreceğini” haklarını yaşama geçireceği mesajı verdi. Cumhurbaşkanı bu arada Doğu Akdeniz’de önemli miktarda doğal gaz bulunduğunu ve gelecekte de daha da bulunabileceğini de açıkladı. Bunun bölgede istikrar için bir teşvik unsuru olabileceğini söyledi. “Akdeniz 9.Petrol ve Gaz Formunda” konuşan Cumhurbaşkanı iki eksen üzerinde durdu. İlk olarak Türkiye’nin enerji konusunda Kıbrıs’a karşı tahriklerini kayda geçirdi. İkinci olarak da hedeflerini yaşama geçirmede Lefkoşa’nın kararlılığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı “Türkiye’nin faaliyetleriyle gerek Rus kaynaklarından, gerek Hazar Denizi kaynaklarından ya da son dönemki olayların gösterdiği gibi Doğu Akdeniz’den Avrupa’ya enerji tedarik eden tek merkez olma uzun dönemli hedefini başarmaya çalıştığını kimse inkar edemez” dedi. Cumhurbaşkanı Türk savaş gemilerinin geçen ay ENİ şirketine ait sondaj gemisinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde bulunan “Süpya” hedefine ulaşmasını engellediğini hatırlatarak bunun Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku dahil olmak üzere Avrupa ve uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı devamla da “ Hem Avrupa hem de geniş bölgede tümümüz için ilerleme sağlanması amacıyla Türkiye’nin Uluslararası hukuk ve ilkeler ve değerlere dayalı Avrupa modeli temelinde taktik değişikliğiyle gerçekçi bir yaklaşım göstermesini umuyorum.” dedi. Türkiye’nin sözde Kıbrıslıtürklerin korunması için çalıştığı görüşünün ise kendi hedefini örtmek için bahanesi olduğuna vurgu yaptı. Kıbrıs Hükümeti’nin doğal kaynakların Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk Kıbrıslıların tümüne ait olduğunu kamuoyu önünde birçok kez açıklamış olduğunu hatırlattı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi kimliksiz mal sahibi kişi sayısında görülen artış. Gazeteye göre Kıbrıs Tapu Dairesi’nde sisteme işlenmiş kimliği belirsiz ya da farklı kimlik numaralarıyla mal sahipleri sorunu her yıl çözüleceğine rakam artıyor. Durum her geçen yıl daha da kötü bir hal geliyor. Bazı “uyanık” kişiler özgür bölgede taşınmaz mallarına bu şekilde vergi ödemekten kaçıyor. Ödenmeyen vergi miktarı 19,77 milyar olarak tahmin ediliyor. Devlet ve yerel yönetimleri bu şekilde ciddi gelir kaybına uğruyor. Tapu Dairesiyle ilgili Sayıştaylık Raporuna göre 2015 yılında belirsiz taşınmaz mal sahibi sayısı 262.300’tü. Bugün bu rakam 8.700 artarak 271.000’e ulaştı. Sayıştay raporuna göre bu taşınmazlar için herhangi bir vergi ödenmedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Turizmin sorunları Meclis Enerji, Ticart, Sanayi ve Turizm Komisyonunda ele alındı. Konunun tartışılması sırasında ağırlık sektörde çalıştırmak için eğitimli personel bulunamamasına verildi. Turizm sektöründe personel bulunamaması “korkunç ve şu an için belki de en büyük sorun” olarak nitelendirildi. Bu sorunun çözümü için sendikalar hariç tüm geri kalan faktörler yen sezon başı geri alanda çalıştırmak için yabancı öğrencilere izin verilmesini istediler. Bu arada Komisyon Başkanı Votsis şu anda işsizler listesinde 7.500 Kıbrıslının olduğunu ve Çalışma Bakanlığının bunların ne kadarının turizm sezonun sona ermesiyle işsiz kalanlardan ve yeni sezonla tekrardan işine dönecek olanlardan olduğunu araştırdığını ifade etti. Bu arada toplantıda konuşan Otel Sahipleri Birliği Başkanı Zaharias Yuannidis son üç yıl içerisinde Kıbrıs’a gelen turist sayısında %50 artış sağlandığını belirtti. 2,4 milyon turist sayısından bugün 3,6 milyona ulaştıklarını ifade etti. Bunun bir rastlantı olmadığını ve 500 milyon euronun üzerinde gerçekleştirilen yatırım sonucu başarıldığına dikkat çekti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi cinsel tacize uğrayan Elena’nın ölümü sonrası ortaya çıkan durum. Gazeteye göre Elena’nın ölümü sonrası şimdi herkes sarsılmış durumda. Bu arada Başpiskopos Hrisostomos ile Mitropolitis İsias dün devlet televizyonunda Elen’ya tacizde bulunan din adamının geri göreve dönmesi konusunda birbirlerini suçladılar. Bu arada söz konusu din adamının yakın çevresi suçsuzluğu konusunda ısrarlı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yasadışı devlette “Hükümet” değişimi Kıbrıslıtürklerin Hristiyanların dini ibadetlerine ilişkin politikada da değişikliği getirdi. Daha önce her kilisede yılda tek ibadet politikası terk edildi. Teofaniyu sonrası Ayios Yeorgiyos Eksorinos kilisesinde bu yıl ikinci kez ayin düzenlenecek. Bu arada iki toplumlu Mağusa İnsiyatifi dün Lefkoşa’da İşbirliği Evi’nde düzenlediği basın toplantısında bu yöndeki kararı kamuyu ile paylaştı. “Mağusa için Girişim” 31 Mart’ta saat 10’da Derinya Caddesinde bir protesto etkinliği düzenleyeceğini de açıkladı. Derinya geçiş kapısının açılması için Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk Mağusalılara etkinliğe katılım çağrısı yaptı. “Kentin bir tarafı ölü bir vücutta yaşamaya mahkum edildi” görüşünü savundu. Kıbrıslıtürk Mağusalılar barikatın açılmasının kentin yeniden birleşmesinde ilk adım olacağına da vurgu yaptılar. Diğer taraftan Kıbrıslırumların “Mağusa kentimiz” girişimi de Derinya kapısının açılması için çağrı yaptı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi danışma kurumu Citigrubun Maliye Bakanlığı ile birlikte Kooperatiflere ait verilerin satılması için yeşil ışık yakması. Gazeteye göre Kooperatif Merkez Bankasına yatırım yapmak isteyen dört aday kuruluşa Kooperatifin gerekli verilerini satın alma izni verildi. Kooperatife ilgi duyanların bunu yarına kadar bildirmeleri gerekiyor. Bu arada bu süreçte çalışanların durumuyla ilgili birçok konu netleşmedi. Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis dün görüştüğü PEO, SEK ve PASİDİ heyetine çalışanların kurban edilmeyecekleri güvencesi verdi. PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis Kooperatiflerdeki gelişmeler nedeniyle çalışanların kurban edilmemeleri gerektiği konusunda sendikaların birlik içinde olduklarını söyledi. Bakanlıktan bu yönde güvence aldıklarını ancak işten çıkarma olamayacağı konusunda herhangi bir güvence verilmediğini belirtti. Kooperatiflerde 176 şubede 2.665 çalışan var. İlk dokuz ayda çalışanlara 69,8 milyon euro ödendi. Son gönüllü işten ayrılma programı çerçevesinde 78 çalışan işten ayrıldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Varna zirvesinde Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkilerinde özlü ilerleme sağlanamamasının sürpriz olmadığını söyledi. Avrupalı yetkililerin toplantıyı Türkiye ile iletişim kanallarını açık tutma aracı olarak değerlendirdiklerine ve somut bazı koşullar altında sorunların çözülebileceğine dikkat çekti. Stefanu bu arada Tusk’un Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına atfını ve Avrupa Birliği’nin doğal kaynaklarını arama ve değerlendirmede Kıbrıs Cumhuriyetine desteğini olumlu olarak niteledi. “Avrupa Birliği’nin tavrının bir plan çerçevesinde Kıbrıs Hükümeti tarafından değerlendirilmesini” istedi. Stefanu AKEL’in gerginliğin yumuşaması ve görüşmelerin Genel Sekreterin belirlediği çizgide yeniden başlaması için girişimler üstlenmesi gerektiği yönünde var olan görüşünü de tekrarladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
Tüm haberler

Video on Demand