Varna zirvesi sonrası liderler açıklamalarda bulundu

Türkiye zirvesi sonrası açıklamalarda bulunan Avrupa Konseyi başkanı Donald Tusk diğer konuların yanı sıra Kıbrıs ve Yunanistan konularında da Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’dan net yanıt alamadıklarını söyledi.

Tusk, Avrupa Birliği’nin kendi Münhasır ekonomik Bölgesi’nde doğal kaynaklarını kullanma ve değerlendirmesinde Kıbrıs Cumhuriyeti ile dayanışma içinde olduğunu ifade etti. Başkan Tusk Ege ve Doğu Akdeniz’de tahriklerde bulunmaktan kaçınma gereği üzerinde durdu. Bunun adadaki iki toplum, Türkiye, Avrupa Birliği ve Avrupa-Türkiye ilişkileri yararına Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesi uğraşılarında önemli olduğunu belirtti. Tusk zirve sırasında masaya konularda somut çözümlerle ilgili olarak koydukları konularda herhangi bir uzlaşıya varamadıklarını da dile getirdi.
Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Cloude Juncker de zirvenin karışık duygular toplantısı olduğunu, ancak karışık mesajlar olmadığını söyledi. Türkiye’nin tam üyelik sürecinin devam etmesi gereğine vurgu yaptı. Ancak buna paralel Türkiye’nin de Kıbrıs ve Yunanistan ile ilişkilerini normalleştirmesi gereğine dikkat çekti. Juncker Türkiye’de tutuklu bulunan Yunanlı askerler konusunu da gündeme getirdi ve Türkiye Cumhurbaşkanı’ndan bu askerlerin en kısa sürede ve mümkün olması halinde Paskalya öncesi serbest kalmaları için daha fazla çaba harcamasını istedi. Türkiye’nin gazetecilere ve hapishanelerde olan Avrupa Birliği’ne üye ülke vatandaşlarına yönelik politikalarını gözden geçirmesini de talep etti. Yunger açıklamasında, Avrupalıların Suriye’deki Türk işgali nedeniyle duydukları endişeyi de dile getirdi ve Türkiye’nin uluslararası hukuka saygı gösterilmesi gereğinin altını çizdi. Göçmen sorununda ise Türkiye’nin Avrupa’ya gösterdiği dayanışma nedeniyle Erdoğan’a teşekkür etti. Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye verdiği sözleri tutmadığı ve Ankara’ya sadece 1,8 milyar euronun ulaştığı yönünde Erdoğan’ın eleştirilerinin hatırlatılması üzerine de Avrupa Birliği’nin ekonomik yardımları serbest bırakmada kanunları olduğunu ve bunlara uyulması gereğini ifade etti.
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ise Kıbrıslıtürklerin Doğu Akdeniz’deki enerji planlamalarına eşit olarak katılmaları gerektiği görüşünü savundu. Varna’daki zirve sonrası konuşan Erdoğan Kıbrıs çevresindeki araştırmaların kendi ifadesine göre uluslararası hukuka uygun bir biçimde olması gerektiğini söyledi ve bunun için de Avrupa Birliği tarafından incelenmesi için bazı veriler sunduğunu ifade etti. Konuya ilişkin pozisyonunu yeniden incelemesi için Avrupa Birliği’ne çağrıda bulundu. Erdoğan bu arada terörle mücadelede Avrupa’dan eleştiri değil destek beklediklerini ifade etti. Türkiye’nin Avrupa süreciyle ilgili olarak da ülkesinin Avrupa Birliği genişlemesinin dışında kalmasının büyük bir yanlış olacağı değerlendirmesinde bulundu.
Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:36

Son Haberler

26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
Tüm haberler

Video on Demand