N. Anastasiadis:Varna zirvesi Türkiye için bir sınav olacak

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis 25 Mart’ın, Yunanistan’ın özgürlüğünü kazanmasında ve Yunan devletinin kurulmasında, 1 Nisan’ın da Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsızlığında temel gün olduğu mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı 25 Mart’ın yıldönümü nedeniyle Faneromeni Kilisesinde düzenlenen dini tören sonrası yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununa atıfta bulunurken, özgürlük ve Avrupa ilkeleriyle tamamı ile uyumlu bir devlet yaratılması için tutarlı, birlik içinde ve hedefe bağlı olunmasının zorunluluğuna dikkat çekti. Vatandaşların tümünün insan haklarının sağlanması ve bağımsızlığı ile egemenliği aracılığıyla herkese güvence sağlayacak koşulların yaratılması gereğine işaret etti. Görüşmelerine ilişkin öneriye Kıbrıstürk toplum liderinin henüz yanıt vermediğinin belirtilip Kıbrıs sorununda diyaloğun yeniden başlaması perspektifinden uzaklaşılıp uzaklaşılmadığı sorusunu yanıtlarken de Cumhurbaşkanı, Kıbrıslıtürk lider hazır olduğunda kendisinin de buna tam olarak hazır olacağını ifade etti. Avrupa Birliği’nin Varna zirvesinde Türkiye’ye, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde egemenlik haklarını kullanma konusunu getirecek olmasının hatırlatılıp Kıbrıs sorunun da gündeme getirilip getirilmeyeceğinin sorulması üzerine de gerçekçi olmasını istedi. Birçok şeyin Türkiye’nin tavrına ve taleplerine bağlı olacağının altını çizdi. Yarınki Varna zirvesinde Türkiye’nin önüne Kıbrıs Cumhuriyeti dahil Avrupa Birliğine karşı var olan sorumluluklarının ve yükümlülüklerinin konacağını belirtti.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:36

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand