Skripal davasında AB üyesi devletler Londra'nın görüşünü destekliyor

Avrupa Birliği üyesi devletlerin liderleri, Londra ile anlaşmalı olarak, Moskova’nın eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızının, Şubat ayı başlarında İngiltere’nin Salisbury kentinde zehirlenmesi olayının

arkasında bulunduğunu düşünüyor. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, kişisel twitter hesabında yayınladığı mesajda, herhangi bir inandıcı açıklamanın bulunmadığını ifade etti. Avrupa Birliği üyesi 28 devletin konu hakkındaki açıklaması, zirve toplantısının ilk sonuç taslağında ifade edildiğinden çok daha sert oldu. Taslakta Avrupa Konseyi’nin, Britanya hükümetinin Rusya Federasyonu’nun saldırının sorumlusu olduğuna dair görüşünü ciddiye aldığı belirtilmişti. İsmini vermek istemeyen Brüksel’deki Avrupalı diplomat, bazı devletlerin ülkelerinde bulunan Rus diplomatları sınır dışı etme veya Rusya’da bulunan diplomatlarını geri çekme ihtimalini değerlendirdiğini ileri sürdü.

Britanya Başbakanı Teresa May, Londra’nın tezinin desteklenmesini selamladı. May, Rusya’nın savurduğu tehditlerin sınır tanımadığını belirterek, ortak ilkeler için tehdit oluşturduğunu açıkladı. Ayrıca Avrupa Konseyi’nde bu ilkeleri savunmak için biraraya gelindiğinin doğru olduğunu sözlerine ekledi.

Eski Rus ajanının zehirlenme olayıyla ilgili soruşturmayı üstlenen Britanyalı yargıç, Skripal ve kızının bilinmeyen bir derecede zihinsel hasara uğradığının görüldüğünü açıkladı. Londra hükümeti, 66 yaşındaki Sergey Skripal ve 33 yaşındaki kızının, Novichok adlı toksik maddeye maruz kaldığını savunuyor. Skripal ve kızı kritik durumda tedavi altında bulunuyor. Söz konusu toksik maddenin belirtilerini sergileyen polis yetkilisi tedavisinin ardından, hastaneden taburcu edildi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:36

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand