23/2/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Ankara’nın Avrupa Birliği Zirve sonuçları etkileme uğraşıları. Gazeteye göre Ankara, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde Türk faaliyetlerinin izlenmesini öngören Avrupa Birliği Zirve sonuçlarını alt üst etmek için son anda bütünsel bir operasyon hazırladı. Avrupa Birliği’nin eleştirel tavrından rahatsız olan Türkiye Dışişleri Bakanlığı sürece müdahalede bulunmaya çalıştı ve Varna’da Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ile Avrupa Birliği’nin üst düzey yetkililerinin Pazartesi akşamki yemeğe katılımıyla gerçekleştirilecek Avrupa-Türkiye görüşmesinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda uyarıda bulunma konusunda dahi tereddüt etmedi. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki Türk faaliyetlerinin “şiddetli bir biçimde mahkûm edilmesi” ve 28’lerin bölgedeki gelişmeleri izleme konusunda taahhüde bulunmalarıyla konunun ilk kez Avrupa Birliği merceği altına alınıyor olması Türkiye’yi öfkelendiren olgular oldu. Elde edilen bilgilere göre Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki ve Ege’deki Türk tahriklerinin 26 Mart’ta Varna’da Türkiye ile gerçekleştirilecek görüşmenin gündemine getirileceği güvencesi verdi. Avrupa Birliği’nin Polonyalı yetkilisinin yakın çalışma arkadaşlarından biri Tusk’un, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’a konuları bu akşam gece yarısına doğru onaylanması beklenen Birlik Sonuç Bildirgesi temelinde sunacağını söyledi. Birlik çevrelerinden elde edilen bilgilere göre Türkiye liderliğinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tavrı yeniden gözden geçirme eğilimi yok ve Erdoğan “kendi oyununa” devam edecek. Donald Tusk’un sunduğu belge ile Türk tahrikleriyle ilgili Kıbrıs’ın Brüksel’den çok güçlü bir kart elde etmesi bekleniyor. Tayip Erdoğan ile Kudret Özersay’ın Türk sondaj platformunun Kıbrıs Cumhuriyeti Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde sondaj çalışmaları başlatacağı açıklamaları dikkate alındığında Türkiye’nin yeni tur yasadışı eylemelere girmesi durumunda bu kart ek bir değere sahip olacak. Lefkoşa böylesi bir olasılık karşısında Birlik ortak açıklamasındaki atıfları değerlendirecek ve artık Türkiye’ye yaptırımlar uygulanmasını talep ederek tartışmalarda yeni bir başlık açacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İşgal bölgesinde Dimbu hava limanının çalışması nedeniyle devletin Larnaka ve Baf Hava limanlarını çalıştıran Hermes şirketine 2016 ve 2017 yılları için 68,5 milyon euro tazminat ödemesi Meclis’e taşındı. Konuyu gündeme EDEK getirdi. Bu arada Ulaştırma Bakanı Merkezi Değişim ve Talepler Komisyonu üyelerine bir mektup göndererek 2015-2017 dönemi için 23 milyon euroya onay vermelerini istedi ve farklı bir durumda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Hermes şirketine 300 milyonun üzerinde tazminat ödeme zorunda kalacağı uyarısında bulundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Kulak çektiler” başlığı altında Avrupa Birliği zirvesi. Gazeteye göre Türk tahrikleri ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde yasadışı faaliyetleri 28 Avrupalı lider tarafından Zirve Sonuç Bildirgesinden hiçbir zaman olmadığı kadar sert bir biçimde eleştirilecek ve sorumluluğu önüne konarak bir biçimde Türkiye’nin kulağı çekilecek. Avrupa hukukuna ve uluslararası hukuka saygı göstermesi istenecek. İyi komşuluk ilişkilerine saygılı olması istenecek. Ve daha da önemlisi ilk kez sert bir biçimde izleme durumu gündeme gelecek. Bu da Avrupa Konseyi’nin ortaya koyduğu tavırdan geri adım atmayacağı anlamına geliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Meclis Denetleme Komisyonu’nun kooperatifçiliğin sorunlarını ve ve Hükümetin Kooperatif Merkez Bankası’na yönelik niyetini ele aldığı dünkü kapalı oturumunda ses tonu yüksekti. Sayıştay Başkanı Odisseas Mihayilidis Kooperatif Merkez Bankası’nın kötü yöneltildiğine dikkat çekti. Muhalefet partisi milletvekilleri de toplantı sonrası aynı yönde açıklamalarda bulundular. Sayıştay Başkanı Avrupa Birliği denetim kurumlarının Kooperatif Merkez Bankası’na güvenini yitirdiğini ve karşı karşıya kaldığı sorunların çözümü için ağır önlemler konusunda ısrar ettiklerini de belirtti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Kamera kaydetti Kostas sildi” başlığı altında. Gazeteye göre Başsavcı Kostas Kliridis, Themistekleus’un suçlamaları karşısında zorda. Yapılan suçlamaya göre Başsavcı, Poliviyu çiftinin hız sınırını aştığı ve kameralar tarafından kaydedilen 34 görüntüyü sildi. Binlerce vatandaş Griva Digenni caddesinde hız sınırını aştığı için milyonlarca euro ceza öderken Başsavcı bazılarını seçerek cezalarını erteledi. Cezası ertelenenlerden biri de dostu avukat polis Poliviyu oldu. Eski milletvekili Andreas Themistkleus’un konuya ilişkin yaptığı suçlamayı ve ortaya koyduğu kanıtları Başsavcı yalanlamadı. Sayıştay Başkanı Odisseas Mihayilidis de Başsavcının cezaları ertelemesi sonucu devletin binlerce euro zarara uğramış olmasını araştırıp araştırmayacağı sorusuna Başsavcının anayasadan kaynaklanan hakkını kullandığı ve Sayıştaylığın araştıracağı herhangi bir konu olmadığı yanıtını verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Avrupa Parlamento üyesi Takis Hacıyorgiyu Varna Avrupa-Türkiye buluşmasını henüz kesin olmadığını söyledi. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’un siyaset ve iletişim alanında üst düzey danışmanın Kıbrıslı Avrupa parlamento üyelerini ortak mektubuna yönelik kendilerine yaptığı açıklamaya göre Avrupa Birliği Türkiye ile işbirliğine hazır ancak Varna toplantısının gerçekleşmesi için zamanın uygun olup olmadığına 22-23 Mart’ta Avrupa Birliği zirvesinde karar verilecek. Tusk’un danışmanı aynı zamanda Türkiye’nin Akdeniz’in doğusundaki son faaliyetlerinin bölgesel istikrarı ve güvenceyi sabote ettiğini de belirtti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “evler, mülkler ve işler yitiriliyor.” Başlığı altında Kooperatif Merkez Bankası’nın özelleştirme çalışmaları. Gazeteye göre Kooperatif Merkez Bankası’ndaki gelişmelerin görünenden çok daha derin sosyal yansımaları olacak. Geri dönmeyen kredilerin gerisinde yaklaşık 10 milyar euro değerinde taşınmaz mal güvencesi var. Dün Meclis Denetleme Komisyonuna sunulan verilere göre bunun 2,5 milyon eurosu birinci konut halinde ipotekli. Ortaya konan verilere göre kredilerden sonuçta 3 milyar euro toplanacak. Geri kalanının toplanması gerçekçi değil. Geri dönmeyen 6,3 milyar euroyu 110 bin kredi kullanıcısına ait ve bunların büyük bir kısmı sıradan insanlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün Birleşik Krallık’ın Lefkoşa Yüksek Komiseri Matthew Kidd ile görüştü. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Kipriyanu Yüksek Komiser’le her şeyden önce ve temel olarak Kıbrıs sorununda var olan durum, bölgedeki durum ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne ilişkin konulara ilişkin bazı bilgileri ele aldıklarını söyledi. Yüksek Komisere şu an var olan sorunların aşılmasına, müzakerelerin yeniden başlaması uğraşılarına ve Türkiye’nin tahrik ve saldırganlığına yönelik AKEL’in görüşlerini anlattığını ifade etti. “Bizim görüşümüze göre bu konular gerginliğin daha da yükseltilmesi için değil azaltılması için göğüslenmelidir. Tüm bu konuların köklü ele alınması müzakerelerin Kran Montana’da kesildiği noktadan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin sunduğu çerçevede en kısa sürede çözüme varmak amacıyla yeniden başlamasıdır. Bu anlaşma bizi işgalden ve Türkiye’nin etkisinden, içişlerimize müdahalesinden kurtarmalıdır” dedi. AKEL Genel Sekreteri Kipriyanu bu akşamki Avrupa Birliği zirvesinden ne beklediği sorusunu yanıtlarken de net mesaj verilmesini istedi. Ancak alınacak karar ne kadar güçlü olursa olsun sorunları çözmeyeceğini ve bunu geçmişten bildiklerini ifade etti. Güçlü bir kararın olumlu bir adım olacağını ancak buna var olduğundan daha büyük bir boyut verilmemesi gereğine işaret etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

29 Kasım
İşçi Partisi, heykeller konusunda iyi bir anlaşmadan yana
16:16
Ukrayna, 21 insansız hava aracı ve 3 Rus füzesini imha ettiğini açıkladı
16:14
G7 ülkeleri, İsrail/Hamas ateşkesinin daha da uzatılmasını destekliyor
16:12
Kenya'da seller nedeniyle en az 120 kişi hayatını kaybetti
16:10
İsveç'in NATO üyeliğ,nin onayı gündemde
16:07
Vatandaşlığa kabullerle ilgili duruşma bugün gerçekleşti
16:04
Yeni bir sosyal medya dolandırıcılığı
16:00
Kasım ayında elektrik fiyatlarında %12 indirim
15:58
Hükümet ara bölgedeki durumu yasadışı ve tehlikeli olarak tanımlıyor
15:55
Netanyahu: Ateşkesten sonra da askeri operasyonlara devam edeceğiz
15:53
UNFICYP: Ara bölgede dünden bu yana bir değişiklik yok
15:48
basın özetleri 29.11.23
12:54
Tüm haberler

Video on Demand