Avrupalı liderlerin Türkiye'ye sert mesaj göndermesi bekleniyor

Avrupalı liderlerin Brüksel’de gerçekleşen Avrupa Birliği bahar dönemi zirve toplantısında, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi ve Ege’deki tahriklerinden dolayı

Ankara hükümetine net bir mesaj göndermesi bekleniyor. Zirvenin sonuç metninin taslağına ulaşan Bloomberg ajansından alınan bilgilere göre, Avrupalı liderler, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege’de devam eden yasa dışı faaliyetlerini sert bir şekilde kınayacak. Buna paralel olarak, Kıbrıs ve Yunanistan’a tam destek ifade ederek, 2014 Ekim’inin sonuçlarını ve 21 Eylül 2005’deki deklarasyonunu hatırlatacak. Bu zeminde, Avrupa Konseyi’nin acil olarak Türkiye’ye söz konusu faaliyetlerine son vermesi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa ve uluslararası hukuk temelinde doğal kaynaklarının araştırma ve değerlendirilmesine yönelik egmenlik hakkına saygı duyması için çağrı yapması bekleniyor. Taslağın içeriğine göre, Avrupa Konseyi, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti de dahil olmak üzere, tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerle ilişkilerinin iyileştirilmesi yükümlülüğünü vurgulayacak.

Zirve toplantısının gündeminde, Türkiye konusu dışında, Rusya, ticaret, Birleşik Devletler’in gümrük vergileri ve dijital vergilendirme konuları da yer alacak. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, lidelere gönderdiği mektup ile Amerika’nın çelik ve aleminyuma uyguladığı gümrük vergisi konusuna özellikle değindi ve Avrupa Komisyonu’nun, Avrupa Birliği’nin vergilerden muaf tutulmasına yönelik çabaları belirtti. Avrupa Birliği’nin tüm olası senaryolar için hazır olması gerektiği konusunda uyarı yaptı ve atlantik ötesi ilişkilerin, tüm karışıklıklara rağmen, Birleşik Devlet ve Avrupa Birliği’nin güvenlik ve refahı için mihenk taşı olduğunun altını çizerek, sorumlu ve makul bir cevap verilmesi için çağrı yaptı. Yarın Avrupalı liderler Brexit ve Euro bölgesindeki reformlar hakkında görüşecek.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:36

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand