Avrupalı liderlerin Türkiye'ye sert mesaj göndermesi bekleniyor

Avrupalı liderlerin Brüksel’de gerçekleşen Avrupa Birliği bahar dönemi zirve toplantısında, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi ve Ege’deki tahriklerinden dolayı

Ankara hükümetine net bir mesaj göndermesi bekleniyor. Zirvenin sonuç metninin taslağına ulaşan Bloomberg ajansından alınan bilgilere göre, Avrupalı liderler, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege’de devam eden yasa dışı faaliyetlerini sert bir şekilde kınayacak. Buna paralel olarak, Kıbrıs ve Yunanistan’a tam destek ifade ederek, 2014 Ekim’inin sonuçlarını ve 21 Eylül 2005’deki deklarasyonunu hatırlatacak. Bu zeminde, Avrupa Konseyi’nin acil olarak Türkiye’ye söz konusu faaliyetlerine son vermesi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa ve uluslararası hukuk temelinde doğal kaynaklarının araştırma ve değerlendirilmesine yönelik egmenlik hakkına saygı duyması için çağrı yapması bekleniyor. Taslağın içeriğine göre, Avrupa Konseyi, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti de dahil olmak üzere, tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerle ilişkilerinin iyileştirilmesi yükümlülüğünü vurgulayacak.

Zirve toplantısının gündeminde, Türkiye konusu dışında, Rusya, ticaret, Birleşik Devletler’in gümrük vergileri ve dijital vergilendirme konuları da yer alacak. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, lidelere gönderdiği mektup ile Amerika’nın çelik ve aleminyuma uyguladığı gümrük vergisi konusuna özellikle değindi ve Avrupa Komisyonu’nun, Avrupa Birliği’nin vergilerden muaf tutulmasına yönelik çabaları belirtti. Avrupa Birliği’nin tüm olası senaryolar için hazır olması gerektiği konusunda uyarı yaptı ve atlantik ötesi ilişkilerin, tüm karışıklıklara rağmen, Birleşik Devlet ve Avrupa Birliği’nin güvenlik ve refahı için mihenk taşı olduğunun altını çizerek, sorumlu ve makul bir cevap verilmesi için çağrı yaptı. Yarın Avrupalı liderler Brexit ve Euro bölgesindeki reformlar hakkında görüşecek.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:36

Son Haberler

23 Eylül
Macron ve Biden telefonda görüştü
08:18
Dün 106 yeni vaka kaydedildi
08:17
Anastasiadis ve Irak Cumhurbaşkanı Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün üçlü işbirliğine olası katılımını görüştü
08:15
Anastasiadis - Guterres - Tatar üçlü toplantısı nedeniyle New York’da diplomatik bir ateş hakim
08:14
22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Tüm haberler

Video on Demand