Avrupalı liderlerin Türkiye'ye sert mesaj göndermesi bekleniyor

Avrupalı liderlerin Brüksel’de gerçekleşen Avrupa Birliği bahar dönemi zirve toplantısında, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi ve Ege’deki tahriklerinden dolayı

Ankara hükümetine net bir mesaj göndermesi bekleniyor. Zirvenin sonuç metninin taslağına ulaşan Bloomberg ajansından alınan bilgilere göre, Avrupalı liderler, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege’de devam eden yasa dışı faaliyetlerini sert bir şekilde kınayacak. Buna paralel olarak, Kıbrıs ve Yunanistan’a tam destek ifade ederek, 2014 Ekim’inin sonuçlarını ve 21 Eylül 2005’deki deklarasyonunu hatırlatacak. Bu zeminde, Avrupa Konseyi’nin acil olarak Türkiye’ye söz konusu faaliyetlerine son vermesi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa ve uluslararası hukuk temelinde doğal kaynaklarının araştırma ve değerlendirilmesine yönelik egmenlik hakkına saygı duyması için çağrı yapması bekleniyor. Taslağın içeriğine göre, Avrupa Konseyi, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti de dahil olmak üzere, tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerle ilişkilerinin iyileştirilmesi yükümlülüğünü vurgulayacak.

Zirve toplantısının gündeminde, Türkiye konusu dışında, Rusya, ticaret, Birleşik Devletler’in gümrük vergileri ve dijital vergilendirme konuları da yer alacak. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, lidelere gönderdiği mektup ile Amerika’nın çelik ve aleminyuma uyguladığı gümrük vergisi konusuna özellikle değindi ve Avrupa Komisyonu’nun, Avrupa Birliği’nin vergilerden muaf tutulmasına yönelik çabaları belirtti. Avrupa Birliği’nin tüm olası senaryolar için hazır olması gerektiği konusunda uyarı yaptı ve atlantik ötesi ilişkilerin, tüm karışıklıklara rağmen, Birleşik Devlet ve Avrupa Birliği’nin güvenlik ve refahı için mihenk taşı olduğunun altını çizerek, sorumlu ve makul bir cevap verilmesi için çağrı yaptı. Yarın Avrupalı liderler Brexit ve Euro bölgesindeki reformlar hakkında görüşecek.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:36

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand