21/3/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankası’nın özelleştirme süreci. Gazeteye göre Hükümetin Kooperatif Merkez Bankası’nı özelleştirme kararının ertesi günü iki yeni unsur daha gün ışığına çıktı. Bunlardan ilki Kıbrıs Bankası ile Helenik Bank’in kooperatife yönelik ilgisi ve bankanın “olumlu parçası” için ihaleye katılma olasılığını incelemeye almış olmaları. Bu iki bankanın her biri hem ayrı hem de ortak nedenlerden dolayı gelişmelere seyirci kalmak istemiyor ve bankacılık çevreleri bu iki banka yetkililerinin zaman zaman yaptıkları açıklamalara atıfta bulunuyorlar. İkinci neden ise Avrupa bankacılık yetkililerinin stres testi. Bu test sonucu Kooperatif Merkez Bankasına sermaye gerekebilirdi ve bu olgu da süreci hızlandırdı. Hükümet, yetkili bakanlık olan Maliye Bakanlığı aracılığıyla “Kooperatif” konusunu açtı. Elinde her tür senaryo var ve B Planına yönelik de hazırlıklı. Hükümetin birinci önceliği Kooperatif Merkez Bankası’nın sermaye artırımı ile olduğu şekliyle özelleştirilmesidir. Eğer bunda başarılı olamazsa ikinci senaryo olarak bankanın iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrılması gündeme gelecek. Bu noktada da eğer özel yatırımcı bulunamazsa Hükümet devreye girecek ve Kooperatifin geri dönmeyen kredilerini üstelenecek bir kurum oluşturacak. Bu arada Hükümetin söz konusu kararına yönelik siyasi tepkiler devam ediyor. Ancak bunlardan konuya ilişkin DİKO’nun yaklaşımı dikkat çekici. DİKO, Hükümetin kararına destek için kapıyı açık bırakmış durumda. DİKO herkesi konuya dikkatli yaklaşmaya davet ederek “oyalayıcı tavırlar takınacak lüksümüz yoktur” ifadesini kullandı. DİSİ ise konuyla ilgili açıklamasında işbirliği ve ciddiyetle kararlar alıp çözümler bulacak cesareti göstermek gerektiğine vurgu yaptı.AKEL ise Kooperatifin ucuza özel yatırımcılara satılacağını belirtti. Bu arada Ekoloji Hareketi’nin talebi sonrası Kooperatif’in özelleştirilmesinin Meclis Denetleme Komisyonunda Perşembe günü acil olarak tartışılacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahriklerin izlenmesi konusu ilk kez Avrupa Birliği’nin “izlenmesi” alanına konmaya çalışılıyor. Filelefterosun elde ettiği bilgilere göre Konseyin sonuç bildirgesinde bu yönde atfın olmasına çalışılıyor. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in son Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi toplantısında bu konuyu gündeme getirdiği ve Konsey’in de üst düzeyde konuyu çok yakından izleme taahhüdünde bulunduğu ifade edildi. Hristodulidis’in son temasları sırasında hem ikili düzeylerde hem de Birlik düzeyinde Türkiye’nin tahrikleri nedeniyle net bir biçimde mahkum edilmesi talebinde bulunduğu ve bunu sağladığı belirtiliyor. Biçimlenmekte olan Konsey sonuç deklarasyonunda 1:Üye devletlerin Kıbrıs Cumhuriyetine dayanışmaları iletilecek. 2: Türkiye’ye “yasadışı faaliyetlerini” derhal sonlandırması çağrısı yapılacak. 3: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını ve kendi toprak sularında egemenliğini hatırlatılacak.4: Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tavrının aday ülke taahhütleriyle tamamı ile ters olduğuna dikkat çekilecek ve bir olasılık 21 Eylül 2015 karşı açıklamasına atıfta bulunulacak.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankası’nın özelleştirilmesi. Gazeteye göre Hükümetin geçen gün almış olduğu Kooperatif Merkez Bankası’na stratejik yatırımcı çekme planını ileri götürme kararının bir yansıması olarak sanal veri odası açıldı ve bu 29 Mart’a kadar açık kalacak. Bu arada bankayı satın alma konusunda çeşitli isimler de duyulmaya başlandı. Yetkililere göre Kooperatifi satın almaya ilgi gösterenler arasında Kıbrıs Bankası, Helenik bank ve Eurobank da var. Kooperatif Merkez Bankasının özelleştirme süresinde kısa bir süre önce çıkartılan bankanın çökmekte olduğu dedikodularının da rol oynadığı belirtiliyor. Bu dedikodular sonucu bankadan bir milyar euroluk mevduat çekildiği ve bunun da süreci hızlandırdığı ifade ediliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- ENİ Kıbrıs’ı terk etmeyeceği ve sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülükleri temelinde çalışmalarına devam edeceği konusunda yeni güvenceler verdi. İtalya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Andrea Kavalari dün DİSİ Başkanı Averof Neofitu ile bir araya geldi ve gündemde olan konuların tümünü ele aldı. İtalyan Büyükelçi görüşmelerinin önemli bir kısmında Kıbrıs sorununu, İtalya’da hükümet kurma uğraşılarını ve Avrupa’nın geleceği gibi uluslararası konuları tartıştıklarını söyledi. Averof Neofitu ise İtalyan Büyükelçiye Kıbrısrum tarafının Türkiye’nin tahriklerinin sona ermesiyle uluslararası hukuka ve Avrupa ilkelerine dayalı bir biçimde adayı yeniden birleştirmek için Kıbrıs sorununda diyalogun başlamasına yönelik arzusunu ilettiğini ifade etti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Savcı Eleni Loizidu’nun emaillerinin yayınlanması nedeniyle gazetecilere karşı başlatılan soruşturmaya tepkilerin uluslararası bir boyut kazanması. Gazeteye göre altı Kıbrıslı Avrupa Parlamentosu üyesi Komisyonuna bir mektup göndererek Savcı Eleni Loizidu’nu emailleriyle ilgili olarak gazetecilere yönelik olarak başlatılan soruşturmayı gündeme getirdiler. Geçen Cunma günü gönderdikleri ortak mektuplarında Avrupa Komisyonu’na "Komplo kurmaktan suçlu sanık olarak" Kıbrıslı gazetecilerin sorgulanmasına ilişkin sorular sordular. Komisyondan bu pratiğin “Kıbrıs’ta gazetecilerin ifade özgürlüğine ve basın özgürlüğüne sorun yaratıp yaratmadığını sordular. Aynı anda Uluslararası Gazeteciler Federasyonu da Kıbrıs’ta gazetecilere verilen rahatsızlığın sonlandırılmasını istedi. Federasyon Genel Sekreteri Antoni Bellanger Kıbrıs Gazeteciler Birliğine gönderdiği mektubunda Kıbrıslı yetkililere gazetecilere suçlu muamelesi yapılıp rahatsız edilmemeleri çağrısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis Larnaka’daki tesislerini bölgeden uzaklaştırma konusunda daha fazla gecikme olmaması için petrol ve gaz şirketleri yetkilileriyle görüşecek. Bakanın şirket yetkilileriyle görüşmesi Larnaka Belediyesi’nde olacak.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Kooperatife Şahin gibi çullandılar” başlığı altında. Gazeteye göre Kıbrıs ve Frankfurt’ta Denetleme yetkilileri Kooperatif Merkez Bankası’na özelleştirme sürecini 30 Nisan’a kadar tamamlama konusunda nota verdiler. İlk aşamada talipler ilgilerini Citigroup Global Market’e iletecekler. Bu arada Kooperatif Merkez Bankası’nın özelleştirilmesine karşı ilk aktif eylem de AKEL’den geldi. Limasol’da dün akşam bir protesto eylemi düzenlendi. Bu arada partiler ve sendikal örgütlerden de Kooperatifin özelleştirmesine karşı açıklamalar geldi. Açıklamalarda 100 yıldan fazla bir süredir Kıbrıs’a katkılar sunan Kooperatifin Hükümet tarafından ucuza elden çıkartılmaya çalışıldığı ifade edildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün görüştüğü Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’a koşul olmaksızın Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile sosyal nitelikli görüşmeye hazır olduğunu bir kez daha ifade etti. Sadece 22-23 Mart tarihlerinde Avrupa Konseyi toplantısına katılacağını da hatırlattı. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’ya göre Birleşmiş Milletler Anastasiadis ile Akıncı arasında görüşmenin gerçekleşmesi için uğraşılarına devam ediyor. Sözcü, Türk tarafının söz konusu görüşme için koşul ileri sürüp sürmediği sorusunu yanıtlarken de “ Yorumlanacak bir şey yok. Bayan Spehar ve Birleşmiş Milletler uğraşılarına devam ediyor.” demekle yetindi. Elizabeth Spehar’ın Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in mesajını Mustafa Akıncı’ya iletip iletmeyeceği ve Spehar ile Akıncı arasında bir görüşme olup olmayacağı sorusuna da bunu bilemeyeceği yanıtını verdi. Bu arada Bayan Spehar da her iki tarafla görüşmeye devam ettiğini ve yeni bir durum ortaya çıkması halinde gerekli bilgilendirmeyi yapacağını söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
basın özetleri 06.10.22
13:59
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Tüm haberler

Video on Demand