20/3/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankası’nın özelleştirme sürecine giriyor olması. Gazeteye göre Kooperatif Merkez Bankası’nın özelleştirilme sürecinde zarlar atıldı. Yaz dönemine kadar özel yatırımcı ya geri dönen kredilerin yer aldığı “olumlu parçayı” satın alma ya da sorunlu kredilerin yer aldığı “kötü parçayı” alma seçeneğine sahip olacak. Bankayı bütününde satın alma opsiyonu da olacak. Bankanın ya tüm ya da aktifleri ve yükümlülüklerini gösteren ekonomik verileri gerekli teklifi hazırlayabilmeleri için 29 Mart’a kadar yatırımcının bilgisine sunmaya hazır olacak. 2017 Aralık’ında Londra’da yapılan sunumda bankaya ilgi duyanların bankanın tüm çalışmalarına ilgi duymadıkları, sağlıklı ya da sorunlu portföyüne ilgi duydukları görülmüştü. Kooperatif Merkez Bankası’na Kıbrıslı bankaların da ilgi göstermesi olasılık dahilinde. Banka’ya ilgi gösteren üç yatırım fonunun temsilcilerinin Kıbrıs’ta bulunduklarına dair de bilgiler basına sızmış durumda. Bu fonlar da Third Point, Tosca ve Apollon. Kıbrıs Kooperatif Merkez Bankası’nın tümünün seçilmesi durumunda banka ciddi sermaye artırımına gidecek. Böylece devletin payı azalacak. Kooperatifin bir yetkilisi bu sürecin herkese açık bir süreç olduğunu ve ilgi gösteren somut fonların çeşitli coğrafi bölgelere yatırım yaptıklarının da bilindiğini söyledi. Var olan takvime göre Mart ayı sonrasında yatırımcıların bağlayıcı teklifleri sunmaları için zamanları olacak. Bu tekliflerin yaz ayları öncesi yapılması bekleniyor. Bu arada devlet de Kooperatif Merkez Bankası’nın en büyük katılımcısı olarak üç aşamalı plan temelinde 180 derecelik bir dönüş yaptı. Bu durumda Banka’nın Borsa’ya girişi gündemden düştü. Devletin üç aşamada Banka’daki payının azaltılması da artık gündemde değil. Devlet bankaya 2014 yılında 1,5 milyar euro sermaye ile girmişti ve 2015 yılında da 175 milyon sermaye artırımına gidilmişti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye petrol şirketlerini korkutarak ve Lefkoşayı tehdit edecek Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji programını denetimi altına almayı hedefliyor. Buna karşı olgular ilerliyor ve Kıbrıs Cumhuriyeti enerji kaynaklarını değerlendirme yönünde adım atıyor. Afrodit parselinin 4-5 yıl geçmeden doğal gaz vermesi beklenmemekle birlikte Kıbrıs ile Mısır arasında bu parsele ilişkin doğal gaz ticari anlaşması sonrası süreç hızlandı. Doğal gazı satın alacak ülke taşıma hattını da inşa edecek. Bu veriler ve Mısır ile İsrail’in de devrede olması özünde Ankara’nın eylem alanını da daraltıyor. Erdoğan bir cephe daha açmadan bir kez daha düşünmek zorunda. Eğer Mısır’da durum değişse ve Müslüman Kardeşler geri dönseydi Erdoğan çok mutlu olacaktı. Ancak Mısır’da gerçekleştirilecek seçimlerin Sisi’nin hakimiyetini daha da güçlendirmesi bekleniyor. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis Mısırlı mevkidaşı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek kendisine seçimlerde destek belirtti. İki lider bu fırsatla Türkiye’nin tahriklerini ve bölgede farklı alanlarda işbirliklerini de görüştüler. Sisi, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e tüm alanlarda destek belirtti.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi “Kooperatif tüm hızla özelleştirmeye” başlığı altında Kooperatif Merkez Bankası’nın özelleştirilmesi çabaları. Gazeteye göre Hükümet dün önce hisselerinin %75’ni satma kararından vazgeçerek Kıbrıs Kooperatif Merkez Bankası’nı hızlı bir biçimde özelleştirme kararı ile herkesi şaşırttı. İlgi duyan olması durumunda bankanın tümü satılacak ve bankayı almaya ilgi duyanların olduğu da görülüyor. 2017 Eylül verilerine göre Kooperatif Merkez Bankası 13,79 milyarlık kredi vermiş durumda. Bankanın mevduatı ise 12,55 milyar. Geri dönmeyen kredi miktarı 6,4 milyar. Hisse değeri ise 1,2 milyar. Bu arada muhalefet partileri dün yaptıkları açıklamalarla taahhütlerine bağlı kalmadığını ileri sürerek Hükümeti eleştirdiler. Kamuya ait zenginliği elden çıkardığına vurgu yaptılar. AKEL konuyla ilgili açıklamasında Hükümet ve Maliye Bakanı’nın sözlerini yerine getirmediklerini ifade ederken başka söyleyip başka yaptıklarına vurgu yaptı. Halkın bilgisi dışında planlamalar içinde olduklarının altını çizdi. Ekoloji Hareketi de Hükümeti kooperatifçiliğe karşı politika izlemekle suçladı. Bankayı ucuza elden çıkaracağına dikkat çekti. Yurttaşlar İttifakı da aynı yönde görüş ortaya koydu ve Hükümeti güvenilir olmamakla suçladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kürtajın suç olmaktan çıkarılması için Meclis’e yasa tasarısını 30 mart’ta oylayacak. Tasarının madde madde görüşülmesi tamamlandı. Amaç kürtajı cezai suç olmaktan çıkartmak. Konu Meclis İnsan Hakları Komisyonunda ele alındı. Komisyon üyelerinin tasarının tümüne yönelik 26 Mart’ta görüşlerini ortaya koyması bekleniyor. Komisyon Başkanı Stella Kiryakidu bu tasarının kürtajı cezai suç olmaktan çıkarma yönünde ilk adım olduğunu söyledi ve çok kısa bir süre içerisinde birçok daha başka parametreyi içeren daha bütünsel bir önerinin geleceğini söyledi.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankası’nın özelleştirilmesi. Gazetenin konuyla ilgili haber başlığı ise “Kooperatif yatırımcı arıyor” şeklinde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Arsalara %19 Katma Değer Vergisi uygulamasının uygulanmasına çarpıklıklar yaşandı ve Vergi dairesi gerekli düzeltmelerin yapılması için Meclis Ekonomi Komisyonu’na önerilerde bulundu. Vergi Dairesi Müdürü Yanni Çangari’nin yaptığı sunuma göre konuyla ilgili çarpıklık özellikle devir ücretinin uygulanmasında ortaya çıkıyor. Katma Değer Vergisi ödenen arazinin ilk konut inşası amacıyla alımında devir ücreti ödenmiyor. Ancak kira kontratı imzalanması durumunda devir ücreti ödeniyor. Bu konunun düzeltilmesi gerekecek. Bir düzeltme de ilk ev ya da daire alımıyla ilgili yapılacak. Böylesi bir durumda %5 Katma Değer Vergisi ödenirken arsa alımında ödenene oran %19. Bu konuda belirsizlikler var ve bu da piyasada ciddi bir karmaşa ve haksızlıkları doğuruyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperafif Merkez Bankası’nın özelleştirilmesi girişimleri. Gazeteye göre kooperatif, Hükümetin üstlenmiş olduğu “taahhüt” yönünde üyelerine geri verilmek yerine yaz öncesi ucuza satılacak ve özel sektöre devredilecek. Haravginin güvenilir kaynaklardan eld ettiği bilgilere göre Kooperatif Merkz Bankasını satın almak için beş alıcı var: Kıbrıs Bankası, Helenik Bank, Eurobank Kanada ve Çin’den yatırım fonları. Bankanın son değeri 600 milyon.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu ile görüştükten sonra açıklamalarda bulunan İtalya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Andrea Kavalari Kıbrıs sorununun çözümü için görüşmelerin yeniden başlaması üzerinde durdu. Andros Kipriyanu ise “Türkiye ve Akıncı’nın da önemli olanın müzakerelerin başlaması ve üzerinde anlaşmaya varılan çerçevede en kısa sürede bir çözüme ulaşılması olduğunu ve anlamaları gerektiği” görüşünü tekrarladı. Kipriyanu bunun, hidro karbon konusunu ele almanın en iyi yolu olduğunu da ifade etti. “Bu AKEL’in tezi olmaya devam ediyor ve Sayın Anastasiadis ve Akıncı’ya özlü görüşmelerin başlaması için girişim üstlenmeleri gerektiğini anlamaları çağrısı yapıyoruz” dedi. İtalyan Büyükelçi de hidro karbon konusunun iki toplum tarafından çözülmesi gereken bir konu olduğunu söyledi. ENİ şirketi tarafından da daha önce dile getirilen şirketin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde kalmaya va çalışmalarına devam etme arzusunda olduğu görüşünü tekrarladı. ENİ şirketinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki araşama çalışmalarına devam perspektifinin sorulması üzerine de “Her şeyden önce İtalya Hükümeti ortak olmaya devam ediyor ve Kıbrıs’ın bir çözüm bulmasına özel bir ilgi duyuyor. Bakanım tarafından da ifade edildiği gibi görüşmelerin yeniden başlamasını bekliyoruz. Ve hidro karbon konusuyla ilgili olarak da bu iki toplum tarafından çözülmesi gereken bir konudur” yanıtını verdi. ENİ’nin faaliyetleriyle ilgili olarak da ENİ’nin bağımsız bir şirket olduğunu, Kıbrıs’taki çalışmalarına çok bağlı olduğunu da bildiğini ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

04 Ekim
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Tüm haberler

Video on Demand