15/3/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Akama yarım adasında deniz mağaraları bölgesinde otel ve tatil evleri inşaatına verilen izinlerle ilgili devam eden tartışmalar. Gazeteye göre Orman Dairesi çalışanlarından Hari Nikolau’nun dün Meclis Çevre Komisyonu’na sunulan bölgeyle ilgili fotoğrafları nefes kesiciydi. Deniz mağaralarından birinin fotoğrafı doğa harikalarından en önemlilerinden biri olarak ortaya çıktı. Dünya doğayı koruma birliğinin kırmızı listesinde yer alan ve kritik tehlike altında görülen Akdeniz Akdeniz Foku burada yeni doğan yavrusunu emzdiriyor. 150 metreden daha küçük bölgenin Fokların korunması için önlem alınmasını zorunlu kılıyor. Bu eşsiz üreme habitatıyla ilgili Meclis Çevre Komitesi’nin dünkü toplantısında tartışılan bir konu da yeni gelişmelerin planlanması oldu. Ancak Komisyon, dünkü bilgilendirme sonrası bölgedeki tüm gelişmelerin dondurulmasını istedi. Sayıştay Başkanı Odisseas Mihayilidis de yaptığı sunumda bölgede aralarında 168 odalı ve 8 katlı otel ile 44 tatil evi bulunan üç yeni kalkınma planına onay vermede acele eden Çevre Dairesi’nin tüm argümanlarını boşa çıkardı. Bölgeyle ilgili verilen görüşte yer almayan bir sıra tespite dikkat çekti. Bölgenin ekolojik önemini dikkate alarak gerekli izinlerin verilmesi öncesi Çevresel Etki Değerlendirme Çalışması yürütülmesi gereğine vurgu yaptı. Bunun bölgedeki ve koruma altındaki “Natura 2000” bölgesi dahil komşu bölgelere etkisinin de araştırılmasını istedi. Buna ilaveten bölgede gözlemlenen sürekli yatırımlar nedeniyle önerilen Ulusal Planı’nın uygulanmasının olası zayıflıklarının da dikkate alınmasını gündeme getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres’e Lefkoşa’nın müzakerelerin yeniden başlamasına hazır olduğu mesajı verecek. Hristodulidis Roma’da Genel Sekreter ile görüşecek. Roma görüşmesinin gündemi Kıbrıs sorunu ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde durum olacak. Hristodulidis dünkü bakanlar kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada “ Temel görüşme konusu Kıbrıs sorunu olacak. Toplantı öncesi neleri götüreceğimizi söylemek doğru olmaz. Ancak var olan durumu gündeme getireceğimiz kesin.” dedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Afrodit alanından doğal gaz alımıyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Noble- Shell- Delek ortaklığı Mısır’daki İntku doğal gaz rafinesi ile yaptığı anlaşmadan özlü bir kar beklemiyor. Devletle birlikte Afrodit alanındaki doğal gazı değerlendirme hakkına sahip olan ortaklık Enerji Bakanı’ndan devletin gelirlerinin önemli oranda azaltılacağı ve şirketlerin artırılacağı bir biçimde üretimdeki paylaşım anlaşmasının yenilenmesini istedi. Şirketler Mısır’daki İntku rafinesiyle varılan anlaşmanın kendilerine özlü bir kar bırakmadığını ileri sürüyorlar. Bu koşullarda da devletin taleplerini azaltmaması durumunda anlaşmanın ileri götürülemeyeceğine dikkat çekiyorlar. Devlet, şirketlerin söz konusu önerisini önceleri tartışılır bulmadı ancak anlaşmanın imzalanmasının kolaylaştırmak için ilk anlaşmada bazı değişikliklere gidilmesini incelemeye aldı. Şirketlerin talepleriyle ilgili siyasi parti liderleri de bilgilendirildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Komisyonu Türkiye’deki Suriyelilere yönelik Türkiye’ye yeni 3 milyar euroluk bir paket hazırladı. Erdoğan, Avrupalı liderlerle Varna’da gerçekleştireceği toplantıda elle tutulur bir sonuç alacak. Bu para Avrupa bütçesinden ve Birliği üye devletler tarafından karşılanacak. Yetkili Komiser Dimitris Avramopulos konuyla ilgili bir soruyu yanıtlarken “ Bu paralar Türkiye’ye verilmiyor. Göçmenler konusunu yöneten ve Türkiye’de olan fona veriliyor.” dedi. Brüksel’deki kaynaklar bu gelişmenin Erdoğan’a içte bir “zafer” olgusu sunma olanağı vereceğini belirtiyor. Aynı kaynaklara göre Avrupa- Türkiye ilişkilerinde kilit nokta ise Gümrük Birliği ve vize.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Gelirler gecikecek. Öncelik çözimde.” Başlığı altında. Gazeteye göre İsraillilerin “Afrodit” alanından doğal gaz satımı konusunda söz hakkı istemesi Hükümet için yeni bir baş ağrısı. AKEL dün “Afrodit alanını geliştirme yönünde adım atabilmesi için Hükümet uluslararası pratik temelinde 2012 yılında İsrail ile birlikte ortak değerlendirme konusunda ilerlemesi gerekirdi” dedi. Konu gündeme Bloomberg Shell’in Mısır’da var olan İtku rafinesindesıvılaştırma amacıyla “Afroditten” ve İsrail’in “Levityan” bölgesinden 25 milyar dolar karşılığı 10 milyar metre küp doğal gaz satın alma haberiyle birlikte geldi. Geçen gün İsrail’in Globes gazetesi İsi parselinde pay sahibi olan İsrailli Opportınıty Energy Resources” şirketinin İsrail Petrol Bakanı Yuval Staniç’i ve Petrol Komiseri Gosi Vucbergeri Afrodit’ten doğal gaz çıkarmanın İsrail tarafından da gaz alma anlamına geleceği konusunda uyardığını yazdı. İsrallilerin talebi aynı şirketin 2013 yılında Tel-Aviv Borsası’na İsi’de sondaj çalışmalarıyla ilgili olarak yaptığı açıklama ile çelişiyor. Bu açıklamasında şirket İsi alanında yok denecek kadar az doğal gaz olduğunu belirtmişti. Kıbrıs Hükümetinden bir kaynak da Kıbrıs Haber Ajansına yaptığı açıklamada bu talebin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Vergi kaçağıyla ilgili Panama kağıtları konusu kapatılıyor. Herhangi bir ekonomik yarar sağlanmadan ve kara para aklamada ciddi bir durum ortaya çıkarılmadan konu kapatılacak. Meclis Kurumlar Komisyonu dün bu konuyu yeniden ele aldı. Bu söz konusu konuyla ilgili son toplantı oldu ve yetkililer komisyon üyelerine yaptıkları araştırmalarda ciddi bir bulguya rastlamadıklarını belirttiler. Vergi Dairesi yetkilisi belgelerdeki isimlerin %95’inden fazlasını araştırdıklarını ve bu kişilerin Kıbrıs’ta vergi mükellefi olmadıklarını tespit ettiklerini dile getirdi. Bu kişilerin çoğunun Doğu ülkelerinden oldukları söyledi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Amerika Birleşik Devletleri Lefkoşa Büyükelçisi Kathlin Doreteri’nin mesajları. Gazeteye göre Kathlin Doreti üç mesaj verdi. Bunlardan ilki petrol ve doğal gazın iki toplum arasında adil bir biçimde paylaşılması ve bunun Kıbrıs sorununa bulunacak bütünsel bir anlaşma çerçevesinde olması. İkinci mesaj ise enerji devi Exxon Mobil’in Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde altı ay içinde sondaj çalışması yapacağı. Bu süreçte Türkiye ile bir sorun yaşanması beklenmiyor. Üçüncü mesaj ise ciddi kaynaklar bulunsa dahi en iyi durumda bu beş yılda ortaya çıkacak. Bunun için de en iyisi tarafların çözüm yönündeki çalışmalarını hızlandırmaları. Amerikalı Büyükelçi bu arada ülkesinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde kaynaklarını geliştirme hakkını istikrarlı bir biçimde desteklediğini de dile getirdi. Kıbrıs sorununa atıfta bulunurken de “Müzakerelerin son turunda liderlerin ciddi ilerlemeler sağladıklarına inanıyoruz ve Kıbrıslılar tarafından yöneltilen ve Birleşmiş Milletler tarafından da kolaylıklar sağlanan bu süreci desteklemeye devam edeceğiz.” dedi. Müzakerelerin kısa bir süre içerisinde başlaması konusunda iyimser olup olmadığına ilişkin bir soruyu yanıtlarken de buna samimi bir biçimde inandığını ifade etti. “ Son defasında,müzakerelerin son turunda sağlanan büyük ilerlemeyi gördüm ve üzerine inşa edilecek çok sağlam bir zemin olduğunu zannederim” dedi. Dorethi bu noktada her iki liderin de müzakere masasına dönüş konusunda arzu ifade ettiklerine dikkat çekerek ve “bunun kısa sürede başlayacağına inanıyorum” dedi. Dorethi bu arada müzakerelerin ne zaman sona ereceğine ilişkin bir takvim olmadığını ifade ederken dünyada ve bölge çok şeyin yaşandığını ve dış faktörün daha sonra değil anma kısa sürede masaya dönmeleri için her iki tarafı da cesaretlendirmesi gerektiği görüşünü savundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO Merkez Komitesi dünkü toplantısında parti Yürütme Kurulu’nun tüzük kongresini 6 Mayıs’ta ve seçimli kongreyi de 10 Haziran’da seçimli kongre toplama önerisini onayladı. Markos Kipriyanu başkanlığında bir komitenin hazırladığı seçimlerle ilgili rapor da onaylandı. Seçim yenilgisinin 6 nedeni belirlendi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

04 Ekim
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Tüm haberler

Video on Demand