14/3/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye devam eden mali katkıları. Gazeteye göre Avrupa-Türkiye liderler zirvesi öncesi Avrupa Komisyonu’nun bugün göçmen konusunu yönetmek için üç milyar euroluk ikinci destek paketini kamuoyuna açıklaması bekleniyor. Üç milyar euroluk katkının iki kaynaktan sağlanması bekleniyor. Bir milyarı üye devletlerin tümünün katıldığı var olan bütçeden sağlanacak. İki milyar euro ise 28 üye ülkenin ulusal bütçelerinden sağlanacak. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin birinci kaynağa kendisine düşen oranda katılması zorunlu. İkinci fona ise katılması zorunlu değil. Haber kaynaklarına göre Komisyonunun söz konusu kararında 3 milyar euroluk yardımın serbest bırakılması geçici koruma verilen kişilerin desteklenmesi ve krizin bir biçimde göğüslenmesini koordine etmek amacıyla işbirliğinde Avrupa Birliği-Türkiye ortak anlayışı çerçevesini sürekli uyumu koşuluna bağlı olacak. Lefkoşa bu arada Avrupa Konseyi toplantısında ağırlığı Türkiye’nin faaliyetlerinin mahkum edilmesine verecek. Türkiye’nin tahrikleri konusu Cumhurbaşkanı’nın talebi sonrası gündeme alınmış durumda. Şimdi uğraş Türkiye’ye siyasi bedel ödetecek ifadelere atıfta bulunulmasını sağlamak. Lefkoşa’nın hareketlenmesi Atina ile anlaşmalı bir biçimde devam ederken geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanlığı’nda bakanlar düzeyinde bir toplantı gerçekleştirildi ve Türk tahriklerine tepki senaryoları analiz edildi. Varna zirvesiyle ilgili olarak yetkili olan Cumhurbaşkanı Anastasiadis kesin kararını önümüzdeki hafta Avrupa Konseyi toplantısında karar alacak. Cumhurbaşkanı’nın gündeminde Mustafa Akıncı ile görüşme de var. Ancak Akıncı’nın Ankara’dan yönlendirme beklerken karar almasının mümkün olmadığı belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2018 yılının ilk iki ayında Türkiye üzerinden gelen göçmenlerin siyasi iltica başvurularında %27’lik bir artış yaşandı. İlticacıların %37’si Suriye’den ve savaş bölgesinden geliyor. İltica Hizmetleri Dairesi Müdürü Makis Polidoro’nun verdiği bilgilere göre Geçen yıl Ocak ve Şubat aylarında iltica talebinde bulunanların sayısı 650 iken bu yıl aynı dönemde bu rakam 810’a yükseldi. Artıştaki temel faktör bu kişilerin Avrupa’ya gitmeleri için Türkiye sahillerinden serbest bırakılmaları. Ancak sonuçta Kıbrıs sahillerine geliyorlar. Kıbrıs’a iltica başvurularında artış eğilimi 2013 yılında başladı. 2013 yılında toplamda 994 iltica başvurusu vardı. Bu rakam her yıl artarak 2017 yılında 3906’ya ulaştı. İltica Dairesi geçen yıl 1126 kişiyi ilgilendiren 900 karar verdi. Bunlardan 52’sine göçmen, 508’ine ek koruma statüsü verildi. 120 kişi başvurusunu geri çekti. 434 kişiye olumsuz yanıt verilirken 12 dosya da kapatıldı. Eski yılları da kapsayan 2646 dosya ise inceleme için beklemede.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Exxon Mobil geldi. Türkiye ne yapacak?” başlığı altında. Gazeteye göre Exxon Mobil hesabına araştırma yapacak “Ocean İnvesticator” adlı gemi bugün Limasol Limanı’na varacak ve burada gerekli yüklemeleri yapıp 10. Parsele doğru yola çıkacak. 2-3 gün içerisinde de Ekim ayındaki sondaj için gerekli verielri toplamak için araştırmalara başlayacak. Dün akşam Hayfa Limanına demirleyen bulunan ikinci gemi ise önümüzdeki günlerde Kıbrıs’a gelmek için hareket edecek. Amerikan enerji devinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki faaliyetleri karşısında fonda gelecek hafta toplanacak Avrupa Komisyonu zirvesi fonda olmak üzere Türkiye’nin takınacağı tavır bekleniyor. Türkiye birkaç gün önce Amerikan şirketini açık bir biçimde tehdit etmişti. Kendisini ve Kıbrıslıtürkleri içermeyen bir enerji anlaşması olmadan enerji alanındaki gelişmelere müsaade etmeyeceğini ve söz konusu şirketin de bu kararın dışında olmadığını belirtmişti. Türkiye’nin takınacağı tavır 22-23 Mart’ta toplanacak Avrupa Konseyi’nde de ele alınacak. Bu toplantıda 26 Mart ‘ta Türkiye ile zirve konusunda da kesin karar alınacak. Tayip Erdoğan’ın birkaç gün önce görüştüğü yetkililerle Kıbrıstürk liderliğine net mesaj gönderdiği belirtiliyor. Doğan Ajansının dün geçtiği habere göre Erdoğan “ Kıbrıslırumlar ya çözümü bekleyecek ya da bunu beklemezlerse doğal gaz sürecine Kıbrıslıtürkleri de dahil edecekler. Bunun ötesinde bir şey kabul edilemez” dedi. Exxon Mobil’in Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Gues Mişel’in Cuma günü Kıbrıs’ta yapacağı temasları sırasında başlayacak araştırması Kıbrıs Cumhuriyet için büyük önem taşıyor. Hükümet Sözcüsü bu ziyareti, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde başlayacak araştırma ile bağlantılı yorumlarken bunun Kıbrıs’ın enerji programının kesintisiz bir biçimde devam edeceğine yönelik mesaj vermesinin büyük önem taşıdığını söyledi. Sözcü bu arada Varna için veto hakkı olmadığı yönünde bir soruyu yanıtlarken de “ Konu veto hakkı olup olmadığı değildir. Varna buluşması Avrupa Birliği ile Türkiye arasında bir buluşmadır. Bu buluşma programlanmıştır” dedi. Sözcü Cumhurbaşkanı’nın son dönemlerde yaşanan olayları masaya koyacağını da ifade ederken Kıbrıs Hükümeti’nin Varna’da gerçekleştirilecek Avrupa Birliği- Türkiye zirvesine veto uygulamayacağı haberlerini de teyit edildi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi tüm dünyada ilgi ile izlenen tabancalı Yunanistan’ın PAOK takımı başkanının Kıbrıs’ta da gündeme gelmesi. Gazeteye göre PAOK Başkanı İvan Savvidis iki hafta önce Cumhurbaşkanı’nın Temsilciler Meclisinde göreve resmi olarak başlama toplantısında davetliler arasındaydı. AKEL Meclis Grubu dün Meclis Başkanı’na bir mektup göndererek söz konusu kişiyi kimin davet ettiğini ve kendisini Kıbrıs devleti üst düzey yetkilisinin yanına kimin oturttuğunu sordu. İvan Savidis bu törende Kıbrıs Başsavcısının yanında oturmuştu. Cumhurbaşkanlığından elde edilen bilgilere göre İvan Savvidis bu törene katılmak için kişisel olarak ilgi göstermiş ve kişisel bazı nedenlerden dolayı Kıbrıs’ta olduğundan dolayı da davet edilmiş.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Perşembe günü Roma’da bir araya geleceği Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres’e Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in müzakere masasına dönmeye hazır olduğu mesajını iletecek. Bu görüşme 26 mart’ta Varna’daki Avrupa Birliği- Türkiye görüşmesi öncesi gerçekleştirilecek. Varna için Lefkoşa tüm senaryoları incelemeye adı. Bu arada Guteres- Hristodulidis görüşmesi Roma’da Libya ile ilgili olarak gerçekleştirilecek iki konferans çerçevesinde olacak. Kısa sürecek bu görüşmede Hristodulidis’in Genel Sekretere Kıbrısrum tarafının müzakerelere üzerinde anlaşmaya varılan parametrelerle devam arzusunu dile getirmesi ve başka çözümleri incelemeyeceğini ifade etmesi bekleniyor. Bu şekilde Genel Sekreterin Kran Montana’da ortaya koyduğu çerçeveyi de değerlendirecek. Görüşmede Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesine yönelik faaliyetleri nedeniyle Kıbrıs Cumhuriyeti’nin duyduğu endişeler de dile getirilecek.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Komisyonu’nun ipotekli taşınmazların satılmasının kolaylaştırılması için baskı uyguluyor olması. Gazeteye göre Avrupa Komisyonu ipotekli malların satışını düzenleyen yasada bazı değişikliklere gidilmesini ve satış işlemlerinin kolaylaştırılmasını istiyor. Söz konusu öneriler Maliye Bakanlığına gönderildi ve Bakanlığın da bunları kabul edip gerekli düzenlemeler için hazırlıklara başladığı belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Shell şirketinin bölgeden 25 milyar dolarlık doğal gaz alıp East Med yardımıyla Mısır’a taşıma anlaşmasına yakın olduğu belirtiliyor. Bloomberg’ın haberine göre Shell Afrodit ve Levityan bölgelerinden doğal gaz almak için görüşmelere devam ediyor. Görüşme yapılan anlaşma 5 yıllık olacak ve 25 milyar dolara 10 milyar metre küp büyüklüğünde doğal gaz alımını öngörecek. Şirket söz konusu doğal gazı Mısır’daki doğal gaz sıvılaştırma tesisine taşıyacak ve burada sıvılaştıracak. Bu arada Kıbrıs Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis de dün devlet televizyonunda Afrodit’ten Mısır’daki rafineye doğal gaz gönderme anlaşmasına yakın olunduğunu söyledi ancak doğal gaz satılacak şirketin adını vermek istemedi. Shell şirketi Mısır’daki rafinenin ortakları arasında.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

17 Ocak
‘Test-to-stay’ programı, eğitim örgütleri ve veli derneklerinin yoğun tepkisine neden oldu.
14:58
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, hükümetin okullarda ‘test-to-stay’ programının uygulanması kararını savundu.
14:55
Stefanu: AKEL EastMed boru hattının ekonomik ve jeopolitik sorunları olan bir proje olacağı konusunda uyarmıştı.
14:52
ABD Dışişleri Bakanlığı: Amerka Yunanistan üzerinden Doğu Akdeniz-Avrupa arasındaki enerji bağlantısını destekliyor.
14:49
basın özetleri 17.01.22
13:18
Kıbrıs Cumhuriyeti, Nautical Geo adlı geminin Türkiye’nin firkateynleri tarafından tahrik edilmesini şikayet edecek.
12:20
Bugün okullarda uygulanacak ‘test-to-stay’ programının uygulamasıyla ilgili netlik sağlanması bekleniyor.
12:19
‘Molnupiravir’ adlı koronavirüs ilacı, bugünden itibaren reçeteyle verilmek için doktorların hizmetinde olacak
12:18
Yunanistan: Son 24 saatte 95 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti ve10,783 yeni vaka saptandı.
12:10
Son 24 saatte 6 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve toplam ölüm sayısı 681’e yükseldi.
12:07
16 Ocak
Türk tacizinin ardından "Nautical Geo" Larnaka limanına döndü
13:14
Pasifik'teki su altı depreminin etkisi Yunanistan'da bile hissedildi
13:12
Tüm haberler

Video on Demand