BM G. Sekreteri'nin Barış Gücü raporu yayınlandı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antoni Guteres dün resmi olarak yayınlanan Barış Gücü bütçesiyle ilgili raporunda Barış Gücü’nün Kıbrıs sorununa bütünsel bir çözüm bulma koşullarının yaratılmasına ve ülkenin normal koşullara dönmesine katkı sağlamaya odaklanmaya devam edeceğini belirtti.

Guteres raporunda vatandaşların ölü bölgede sürekli artmakta olan faaliyetlerinden endişe de belirtti ve bunun karşılıklı güçler arasında artan bir gerginlik tehlikesi yaratabileceğine dikkat çekti. Guteres’in vurguladığına göre söz konusu faaliyetler ölü bölgenin mayınlardan temizlenmesi, son yıllarda yedi geçiş kapısı açılması ve bunlara ek yaz aylarına kadar iki kapının daha açılması için yapılan çalışmalardan kaynaklanıyor. Guteres raporunda iki toplum arasında olası gerginliklerin azaltılması ve yönetimi konusunda Barış Gücü’nden daha fazla çalışma yapmasının istendiğine vurgu yaptı. 2019 dönemine kadar Barış Gücü’nün Barış Gücü sekreteryasıyla birlikte olası bir çözüm sonrası geçiş dönemini planlamaya devam edeceğini belirtti. Barış Gücü’nün, Barış sürecine ve iki toplum arasında ilişkilerin iyileşmesine katkı sağlamak isteyen gruplar arasında bağ ve onlara destek vermeye, iki toplum lider arasında tartışılan ve anlaşmaya varılan Güven Artırıcı Önlemlerin uygulanmasını kolaylaştırmaya devam edeceğini dile getirdi. Yeni geçiş noktalarının açılmasının ve Barış Gücü’nün ilgili biriminin yardımıyla mayınların sökülmesine teknik destek verilmesinin bu tür önlemler arasında olduğuna dikkat çekti.
Bu arada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Stratejik Değerlendirme temelinde Barış Gücü personelinin sayısının 2018-2019 döneminde 860’tan 834’e indirilmesini önerdi. Buna paralel bütçesinin %2 oranında yani 1 milyon 150 bin dolar artırılarak 55 milyon 152 bine çıkarılmasını da istedi. Söz konusu bütçe bu yılın 1 Temmuz tarihinden başlayan ve 30 Haziran 2019’a kadar geçecek dönemi kapsayacak. Barış Gücünün yeni önerilere uyumu konusu gelecekte değerlendirilecek.
Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:37

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand