12/3/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi geri dönmeyen krediler sorunu. Gazeteye göre mali-kredi sistemindeki krizden beş yıl sonra geri dönmeyen krediler portföylerin bir numaralı sorunu olmaya devam ediyor. Siyasiler de bu soruna çözüm arayışında. Konuyla ilgili bugün itibarıyla kritik bir haftaya giriliyor. 15 Mart günü siyasi parti liderleri Cumhurbaşkanı Anastasiadis başkanlığında bir araya gelecek ve “Geri Dönmeyen Krediler” dosyasını ele alacak. Her parti soruna ilişkin kendi çözüm önerisini masaya koyacak. Bankaları ve özellikle de kooperatifleri ilgilendiren bu sorununun çözümüne ilişkin “Estia” adı altında Hükümetin de bir çözün öneri paketi var. Konuyla ilgili yasal çerçevede de boşluklar var ve ipotekli taşınmazların satışa çıkarılmasında uzun zamana ihtiyaç duyuluyor. Kredilerin sınıflandırılmasına ilişkin yasa tasarısı da Meclis’te askıda. Cumhurbaşkanının siyasi parti liderleriyle görüşmesinden bir gün sonra da Kıbrıs’ın 2012 yılından beridir “yatırım yapılamayacak ülke” konumundan çıkıp çıkmayacağı belli olacak. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standrat and Poor’s Kıbrıs ekonomisiyle ilgili raporunu yayınlayacak. Standrat and Poor’s Kıbrıs’ı “yatırım yapılamayacak ülke” konumuna sokan ilk derecelendirme kuruluşu olmuştu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Lefkoşa’nın dikkati 22-23 Mart’ta gerçekleştirilecek Avrupa Konseyi zirvesine çevrilmiş durumda. Bu zirvede liderler Varna’da 26 Mart’ta Türkiye ile Avrupa Birliği ortak toplantısının gerçekleşmesi için koşulların var olup olmadığını değerlendirecekler. Bu süreç Lefkoşa için hiç de kolay değil. Lefkoşa’nın bu süreci çok dikkatli bir biçimde yönetmesi gerekiyor. Üç hafta önce gayri resmi zirvede Ankara’nın Ege’de ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrikleri sonrası Kıbrıs ve Yunanistan’ın girişimi sonrası konan koşullara rağmen bugüne kadarki tavır toplantının gerçekleşmesi yönünde. Komisyon’un ortaya koyduğu tavır dikkate alındığında toplantının gerçekleştirilecek olması bir veri. Lefkoşa ve Atina birçok nedenden dolayı Brüksel ile karşı karşıya gelmek istemiyor. Bu durumda Lefkoşa, Varna toplantının sonuçlarından bağımsız, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne yönelik tavrına ilişkin bir güvence elde edecek formül üzerinde duruyor. Lefkoşa konuyla ilgili endişelerinin anlayış görmesi mücadelesi içerisinde. Ve şimdi tüm bunların gölgesinde Exxon Mobil’e ait iki araştırma gemisinden birinin 10. Parsele gelmekte olduğu bilgisi var. “Ocean İnvestigator” adlı Panama bayraklı geminin dün Yunanistan’ın Lavrion limanından Limasol rotasıyla hareket ettiği belirtildi. Exxon Mobil’in ikinci gemisi ise Hayfa’da.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi mali sorun yaşayan 92 sulama tesisi için çözüm arayışları. Gazeteye göre Bakanlar Kurulu’nu geçen Eylül ayında almış olduğu karar temelinde Yer Altı Sularını Geliştirme Dairesi’nin tarımsal alandaki sularla ilgili yararlar konusunda veri toplama çalışmalarını tamamlaması henüz mümkün olmadı. Daire’nin bu çalışmayı tamamlaması sonrası Bakanlar Kurulu gerekli kararları alacak. İlk verilere göre 92 sulama tesisinin 4,5 milyon euroluk bir borcu birikmiş durumda. Bunun 2,7 milyonu bankalara. Bu borçlar Devlet Katkı Dairesi’nin müdahalesi sonrası devlet desteğinin sona ermesiyle 2007 yılından bugüne birikti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlarından Gues Michel bu hafta içinde Kıbrıs’ı ziyaret edecek. Amerikalı yetkili yarın Balkanları ziyarete başlayacak. Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Müsteşarı’nın Kıbrıs ziyareti Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki ve özellikle de Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrikleriyle çakıştı. Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Gues Michel Kıbrıs’a 16 Mart’ta gelecek ve Doğu Akdeniz’de enerji kaynaklarının geliştirilmesi konusunu ele alacak. Açıklamaya göre Amerikalı yetkili adada iki toplum lideri ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile de görüşecek. Politisin elde ettiği bilgilere göre Cumartesi günü New-York’tan dönen Spehar da bu hafta içerisinde iki toplum liderinin sosyal buluşmasını resmi olarak açıklayacak. Bu arada Lefkoşa, Amerikalı yetkilinin adaya ziyaretine büyük önem veriyor. Bu ziyaretin iki liderin yemeğiyle bağlanacağı görüşü de var. Bu ziyaretle Türk tahrikleri gölgesinde Kıbrıs sorununda mekanizmaların tekrardan ısınmaya başlayacağı değerlendirmeleri de yapılıyor. Kıbrıs sorununda yeni bir süreç içinse zaman olarak Ekim ayı öngörülüyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi orta eğitimde Eğitim Bakanlığının önerilerinin öğretmenleri memnun etmemesi. Gazeteye göre orta eğitimde yeni düzenlemelerle ilgili Eğitim Bakanı’nın önerisi öğretmenleri tatmin etmedi Öğretmenlerin önerilere ilişkin referandumundan da %76 oranında hayır oyu çıktı. İleri Öğretmen Hareketi de Bakanlığın önerisini okulların sınav merkezlerine dönüşmesi sonucunu getireceği değerlendirmesinde bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Anastasiadis- Akıncı yemeği Salı, Çarşamba ya da Perşembe akşamı gerçekleşebilir. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu konuyla ilgili devlet televizyonuna yaptığı değerlendirmede bu yemekte müzakere olmayacağını nasıl ilerleneceğini ve Türk tarafının son faaliyetleri sonrası olguların nasıl ileri götürüleceğini ele alacaklarını söyledi. Bu arada EDEK bir açıklama yaparak Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyetine yönelik faaliyetlerini ve işgal rejimi temsilcilerinin tahrik edici açıklamalarını dikkate alarak Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in sosyal yemeğe katılmamasını önerdi. Bu yemeğin kabulünün tehlikeler içerdiğine vurgu yaptı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi enerji ve Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre enerji konularıyla Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak adımlara ilişkin belirleyici on güne giriliyor. Bu süreç Avrupa Birliği- Türkiye toplantının gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine karar verecek olan 22-23 Mart tarihlerinde toplanacak Avrupa Konseyi zirvesinde tamamlanacak. Diplomatik kaynaklara göre Türkiye Avrupa Konseyi öncesinde “uyumlu” bir görünüm vermek isteyecek. Bu çerçevede Mustafa Akıncı’ya da sosyal yemeğe katılımla ilgili yeşil ışık yakacak. Bu dönemde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde de ortamı dinamitlemekten kaçınacak. Exxon Mobil’ hesabına araştırmalar gerçekleştirecek araştırma gemisini engellemeyecek, rahatsız etmeyecek. Söz konusu geminin de önümüzdeki 24 saat içerisinde 10. Paresele gelmesi bekleniyor. Elde edilen bilgilere göre Anastasiadis ve Akıncı sosyal yemeği de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizaeth Spehar’ın temasları sonrası bu hafta içerisinde ve belki de bugün dahi gerçekleşebilir.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Türkiye’nin Kıbrıs Mğnhasır Ekonomik Bölgesindeki tahrikleri sonrası Krans Montana’da garantiler ve müdahale hakkını doğru bir biçimde gündeme getirdiklerinin görüldüğünü söyledi. Kocas “ Dökümento” gazetesine verdiği röportajında “ Türkiye hem de Kıbrıs Cumhurieyti ve Yunanistan’ın yaslaştırmasıyla böylesi haklara sahip olsaydı bugün neler olurdu bir düşünün” dedi. Kocas bu arada Türk tahriklerinin gün be gün arttığını ifade ederek, Ankara’yı büyük siyasi olay yaratmamaya ve uluslararası hukuku uzun süre ihlal etmemeye davet etti. Amerika Birleşik Devletleri Atina Büyükelçisi’nin ifade ettiği Yunanistan ile Türkiye arasında bir çatışma olasılığının kendisini endişelendirip endişelendirmediği sorusuna yanıt verirken de Ankara’nın tavrının bir kazaya ya da yanlışa yol açabileceğini üç yıldan beridir herkese söylediğini belirtti. “Yanındaki kibirlilik krizi geçirirken senin çok ılımlı olman gerekir ve bu zayıflık değil, güçlü sorumluluktur” dedi. Kocas Yunan diplomasisinin ulusal çıkarların ve Türklerin Meriç’te yakaladıkları iki Yunanlı askerin haklarının savunulması için tüm zorunlu girişimleri yaptığını da ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

16 Ocak
Türk tacizinin ardından "Nautical Geo" Larnaka limanına döndü
13:14
Pasifik'teki su altı depreminin etkisi Yunanistan'da bile hissedildi
13:12
Djokovic'in vize iptali için yapılan itiraz federal mahkeme tarafından reddedildi
13:11
Sağlık Bakanlığı dün 3 can kaybı ve 2 bin 351 yeni vaka kaydedildi
08:50
Kasoulidis: AB Türkiye'ye yaptırım uygulamakta zorluk çekiyor
08:49
Cunhurbaşkanı: EastMed uygulanabilir değilse farklı çözümler düşünmeye hazırız
08:47
15 Ocak
Dün 3,042 yeni vaka kaydedildi
12:53
Djokovic sığınmacılar oteline geri döndü
12:51
Vassiliou: Ne grev ne de Eğitim Bakanlığı ile çatışa tek başına amaç değildir
12:51
Polinikis: Hangi durumlarda koronavirüs için ilaç yazabileceğimizi bilmiyoruz
12:49
Lavrov Kıbrıs ve Yunanistan'ı kiliseler üzerinden eleştirdi
12:49
Hochstein: EastMed boru hattının ekonomik sürdürülebilirliğiyle ilgili herhangi bir çalışma sunulmadı
12:47
Tüm haberler

Video on Demand