DİKO: Disiplin kurulundan 11 üye hakkında ihraç kararı

DİKO’nun dün akşam toplanan disiplin kurulunda, parti merkez komitenin aldığı kararın aksine cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopulos’un adaylığına karşı çalıştığı iddia edilen

eski parti başkanı Marios Karoyan, Andigoni Papadopulu ve diğer 10 üyenin partiden ihraç edilmesi kararı alındı. Disiplin kurulu, uzun süren toplantının ardından, olayları ve gerek kişisel gerekse avukat aracılığıyla yapılan savunmaları değerlendirdiğini açıkladı. Marios Karoyan ve Antigoni Papadopulu dışında, Yannos Lakkotripis, Hristos Flurencos, Mihalis Yakumis, Marios Protopapas, Takis Gavriliidis, Yannos Çappas, Tasos Kiteos, Andreas Hambakis, Antonis Antoniu Savva ve Takis Attipas partiden ihraç edildi. Stefanos Stefanu, suçlamalardan beraat etti. Diğer 9 üye hakkında yapılan şikayetler askıda bulunuyor. Tüzüğün ve DİKO Yürütme Bürosu’nun kararının öngördüğü şekilde sürecin devam edeceği belirtildi.

Andigoni Papadopulu, disiplin kurulunda devam etmekte olan süreci, DİKO’nun tarihsel üst düzey yetkililerinin bir sonraki seçim konseyinde aşağılanmasını hedefleyen bir duruşma parodisi olarak niteledi. Papadopulu, kurumumuza yaptığı açıklamada, suçlamayı belli belirsiz olarak niteleyerek, kararı mahkemeye verme olasılığını açık bıraktı. Papadopulu, kendisinin Marios Karoyan’ın düzenlediği bir mitinge katıldığını fakat hiçbir zaman Nikolas Papadopulos’un adaylığından başka birinin desteklenmesi gerektiğini açıklamadığını ifade etti.

Nikolas Papadopulos’un seçimlerdeki mağlubiyetinin ve Papadopulos’un adaylığının kuyusunu kazdığı düşünülen üyelerin partiden ihraç edilme kararının ardından DİKO’daki anlaşmazlık devam ediyor. DİKO disiplin kurulu başkanı Panikos Leonidu, kurumumuza yaptığı açıklamada, 12 üyenin partiden ihraç edilmesiyle, DİKO’daki ahlaki düzenin yerine getirildiğini ve diğer 10 üye için sürecin bugün devam edeceğini belirtti. DİKO Ağlanca Belediyesi meclis üyesi Marinos Kleantus, DİKO’dan istifa ettiğini açıklayarak Nikolas Papadopulos’a suçlamalarda bulundu. Kleantus yaptığı açıklamada, DİKO yönetiminin değişken gidişatına değinerek, Papadopulos’un seçimlerdeki mağlubiyetini beklenen bir gelişme olarak niteledi. İhraç edilen diğer bir üye olan Hristos Flurencu, dolaylı olarak, yeni bir siyasi oluşum yaratılması hakkında konuştu. Flurencu, kurumumuza yaptığı açıklamada, üyelerin kovulmasını siyasi cunta olarak niteledi ve parti yönetiminin özeleştiri yapmak yerine içine kapanma ve parti içi temizlik yöntemini seçtiğini vurguladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:41

Son Haberler

10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Aşı portalı 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açıldı
07:51
Normale dönme süreci bugün başlıyor
07:50
Dün 2 can kaybı ve 269 yeni vaka kaydedildi
07:49
09 Mayıs
Ioannou: Kıbrıs yarından itibaren sosyal ve ekonomik faaliyetin daha normal ritimlerine dönüş yolunda bir adım atıyor
15:43
Aşı portalı yarın 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açık olacak
15:42
Çin roketinin kalıntıları Hint okyanusuna düştü
08:48
Erdoğan İsrail'i eleştirdi
08:47
Yunanistan'da dün 68 kişi hayatını kaybetti ve 2 bin 641 vaka kaydedildi
08:46
Aşı portalı 31 ve 32 yaşlarındaki kişiler için açıldı
08:45
Tüm haberler

Video on Demand