DİKO: Disiplin kurulundan 11 üye hakkında ihraç kararı

DİKO’nun dün akşam toplanan disiplin kurulunda, parti merkez komitenin aldığı kararın aksine cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopulos’un adaylığına karşı çalıştığı iddia edilen

eski parti başkanı Marios Karoyan, Andigoni Papadopulu ve diğer 10 üyenin partiden ihraç edilmesi kararı alındı. Disiplin kurulu, uzun süren toplantının ardından, olayları ve gerek kişisel gerekse avukat aracılığıyla yapılan savunmaları değerlendirdiğini açıkladı. Marios Karoyan ve Antigoni Papadopulu dışında, Yannos Lakkotripis, Hristos Flurencos, Mihalis Yakumis, Marios Protopapas, Takis Gavriliidis, Yannos Çappas, Tasos Kiteos, Andreas Hambakis, Antonis Antoniu Savva ve Takis Attipas partiden ihraç edildi. Stefanos Stefanu, suçlamalardan beraat etti. Diğer 9 üye hakkında yapılan şikayetler askıda bulunuyor. Tüzüğün ve DİKO Yürütme Bürosu’nun kararının öngördüğü şekilde sürecin devam edeceği belirtildi.

Andigoni Papadopulu, disiplin kurulunda devam etmekte olan süreci, DİKO’nun tarihsel üst düzey yetkililerinin bir sonraki seçim konseyinde aşağılanmasını hedefleyen bir duruşma parodisi olarak niteledi. Papadopulu, kurumumuza yaptığı açıklamada, suçlamayı belli belirsiz olarak niteleyerek, kararı mahkemeye verme olasılığını açık bıraktı. Papadopulu, kendisinin Marios Karoyan’ın düzenlediği bir mitinge katıldığını fakat hiçbir zaman Nikolas Papadopulos’un adaylığından başka birinin desteklenmesi gerektiğini açıklamadığını ifade etti.

Nikolas Papadopulos’un seçimlerdeki mağlubiyetinin ve Papadopulos’un adaylığının kuyusunu kazdığı düşünülen üyelerin partiden ihraç edilme kararının ardından DİKO’daki anlaşmazlık devam ediyor. DİKO disiplin kurulu başkanı Panikos Leonidu, kurumumuza yaptığı açıklamada, 12 üyenin partiden ihraç edilmesiyle, DİKO’daki ahlaki düzenin yerine getirildiğini ve diğer 10 üye için sürecin bugün devam edeceğini belirtti. DİKO Ağlanca Belediyesi meclis üyesi Marinos Kleantus, DİKO’dan istifa ettiğini açıklayarak Nikolas Papadopulos’a suçlamalarda bulundu. Kleantus yaptığı açıklamada, DİKO yönetiminin değişken gidişatına değinerek, Papadopulos’un seçimlerdeki mağlubiyetini beklenen bir gelişme olarak niteledi. İhraç edilen diğer bir üye olan Hristos Flurencu, dolaylı olarak, yeni bir siyasi oluşum yaratılması hakkında konuştu. Flurencu, kurumumuza yaptığı açıklamada, üyelerin kovulmasını siyasi cunta olarak niteledi ve parti yönetiminin özeleştiri yapmak yerine içine kapanma ve parti içi temizlik yöntemini seçtiğini vurguladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:41

Son Haberler

27 Mayıs
Basın Özetleri 27.05.2022
13:46
Duyarlı vatandaş bir kadının kaçırılmasını engelledi
13:26
20-26 Mayıs tarihleri arasında 2 can kaybı ve 1774 yeni vaka kaydedildi
13:25
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ersin Tatar'a mektup gönderdi
13:23
Cumhurbaşkanı Ukrayna işgali ile Kıbrıs işgali arasında güçlü paralellikler ortaya koydu
13:22
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Tüm haberler

Video on Demand