28/2/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kudret Özersay’ın Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne yönelik yaklaşımları. Gazeteye göre Kudret Özersay tahriklerini ve Kıbrıstürk toplumunda çatışma ortamını bir adım daha ileri taşıyarak sahte devletin “Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin” belirlenmesi için ayrı “ikili anlaşma” olgusunu ileri götürme tehdidinde bulundu. Kıbrıslıtürk siyasetçiler gelişmeleri ve sahte devletin Başbakanı Tufan Erhürman’ın tam desteğini alan Özersay’ın tezlerini dün yasadışı mecliste tartıştılar. Bu durum da Türklerin, Kıbrısrum tarafına enerji programını kesme zorunda bırakma ve enerji kaynaklarının ortak yönetimini elde etme amacıyla meseleyi aşırı uçlara çekmeye kararlı olduklarını ortaya koydu. Buna karşı Kıbrıs Enerji Bakanı Yorgos Lakkotrpis dün Türk faaliyetlerinin Lefkoşa’nın enerji planlamalarını ters yüz etmesinin söz konusu olamayacağı görüşünü tekrarladı ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hidro karbonu bulma ve değerlendirme konusunda “kararlı” bir biçimde ilerleyeceğine vurgu yaptı. Enerji Bakanı’nın değerlendirmesine göre Türkiye bölgedeki enerji haritasında kendi konumunu yükseltmek için Doğu Akdeniz’in doğal gazının taşınması yollarını bloke etmeye uğraşıyor. Kudret Özersay dün yaptığı açıklamada, gelişmelerin Türkiye'nin ve Kıbrıslı Türklerin Münhasır Ekonomik Bölge’nin yönetimine ve şirketlerle yapılan anlaşmalara yönelik Kıbrıslırumlardan mutlak intikam almayı öngördüğünü ve "caydırıcı hareketlerin devam etmesi" gerektiğini söyledi. Özersay Kıbrıslırumlara da seslenerek “Eğer siz, sizin kendi eylemlerinizi bizimle konuşmak istemiyorsanız, bunları biz de yapacağız” dedi ve gerek duyulması halinde gündeme Münhasır ekonomik bölgenin belirlenmesi için ikili anlaşmanın gelebileceğine vurgu yaptı. Yani sahte devlete münhasır ekonomik bölge talep etti. Diğer taraftan Mustafa Akıncı ise yarın akşam yedi televizyon kanalında yayınlanacak bir konuşma yapacak ve artık Özersay ve Nami Ankara hesabına birinci keman rolüne karşı sahnede güçlü bir görünüm verecek. Akıncı’nın basın toplantısı tarihinin rast gele seçilmiş bir tarih olmadığı ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bugün Meclis’te analizini yapacağı enerji ve Kıbrıs sorunuyla ilgili tezlerine yanıt vermeye çalışacağı belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Lefkoşa kenti ve kazası kültür inşası ile turizm alanında bir isim yapmaya çalışacak. Lefkoşa’nın Turistik Gelişimi ve Tanıtını Şirketi harekete geçiyor ve bir dizi kampanya ve örgütlü seyahat düzenleyecek. Şirket Başkanı Eleni Tanu yaptığı bir konuşmada Lefkoşa’nın adaya gelen turistlerden çok küçük bir pay aldığını ve adaya gelen turistlerin büyük bir çoğunluğunun deniz ve güneş için geldiklerini söyledi. “ Bu gerçeği göz önüne alarak ve Lefkoşa'nın özelliklerini ve önceliklerini bilerek, şehrin çok temel bir özelliğine, zengin kültürümüze odaklanmamız gerektiğine karar verdik! Başkentin kültürünü vurgulayarak, bir yandan Lefkoşa'ya ve Lefkoşa kazasına daha fazla ziyaretçi çekeceğiz, diğer yandan da yerli halkı başkentlerini tanımaları için teşvik edeceğiz "dedi. Tanu böylece, tüm kültürel alanlarla işbirliği ile "Lefkoşa'yla Tanış. Kültürle Tanış” olgusunun yaratıldığına vurgu yaptı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi basına yönelik susturma girişimleri sonrası yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Basın Özgürlüğü için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü temsilcisi Arlem Dezir Dışişleri Bakanı’na bir mektup gönderdi ve Cumhurbaşkanı’nın basın özgürlüğü konusunda takındığı tavırdan memnuniyet duyduğunu belirtti. Arlem Dezir basına yaptığı açıklamada da “Politis” ve “Filelefteros”tan gazetecilerin görevden el çektirilen ve hakkında araştırma devam eden savcı Eleniz Loizidu’nun mailleriyle ilgili sorgulanmasının endişe verici olduğuna dikkat çekti. Buna paralel Politis’e yönelik kamu yararına vatandaşları bilgilendirmesi engellenen Mahkeme kararı ile mutabık olmadığını da ifade etti. Uluslararası örgüt özünde Sayıştay Başkansı, Eleniz Loizidu ve Rusya savcısının suçlamaları sonrası Başsavcının gazetecilerin soruşturulmasına yönelik başlattığı yöntemi mahkûm etti. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü Dışişleri Bakanı’na gönderdiği mektubunda da Cumhurbaşkanı’nın gazetecilerin haklarından ve kamuya ilişkin konularla özgür bir biçimde meşgul olmalarından yana takındığı tavrın memnuniyet verici olduğuna da vurgu yaptı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nün yetkili komisyonu Kıbrıs’ta ilk kez yaşanan gazetecilik alanında bir işin cezalandırılması uğraşılarına ilişkin gelişmelere yönelik Kıbrıs Gazeteciler Birliği tarafından bilgilendirilmişti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Lefkoşa Kaza Mahkemesinde çıkan yangın sonucu yanan deliller ile ilgili endişe var. Bazı göstergelere göre yangının delillerin saklandığı salonla dip dibe olan tuvaletten çıkabileceğini gösteriyor. Ön araştırma verileri 4. Binada çıkan yangının bir suç eyleminden kaynaklanmadığını gösteriyor ancak bu Lefkoşa Kaza Mahkemesi personelini rahatlatmadı. Tersine olası bir yangının çalışma saatlerinde olması durumunda birçok kişinin ölümüne yol açacağı için endişelerini dada da artırdı. Bu arada İtfaiye yangın nedeniyle ilgili henüz kesin bir sonuca ulaşmadı ve bundan sonra bazı bilimsel incelemelere dayalı karar verecek.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi son yıllarda verilen vatandaşlıkların ardında büyük çıkarların olması. Gazeteye göre bazı siyasi kimlik sahibi kişilerin avukatlık bürolarının, seçkin muhasebe bürolarının ve müteahhitlerin iş alanı olarak vatandaşlık ve Kıbrıs pasaportu verilmesi olayına karıştıkları haberleri büyük bir çalkantı yarattı. Bu avukatlık bürolarının müşterisi bazı milyarder iş adamlarının ve şeyhlerin bazı avukatlık bürolarının isimlerinin yayınlanması bir kaos yarattı. Yapılan işlemler yasal olsa da protesto ediliyor. Son beş yılda yığınsal vatandaşlık verildiği belirtiliyor. Bu gelişmeler sonrası AKEL konuyla ilgili acil araştırma istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Londra’da yaşayan Kıbrıslırumlar Britanya Başbakanı Tereza May’e bir mektup göndererek Türkiye nezdinde girişimde bulunmasını ve Türkiye’den Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki savaş gemilerini geri çekmesini önermesini istediler. Mey’den Türkiye’den uluslararası hukuka uymasını ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ne egemenlik haklarını ve yasal diğer haklarını kullanmasına müsaade etmesini istemesini talep ettiler. 21. Yüzyılda savaş diplomasisine yer olmadığına vurgu yaptılar.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Amerikalılarla da mı kontra gidecekler?” başlığı altında Türklerin Exxon Mobil’in Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde yapacağı çalışmalara ilişkin tavrı. Gazeteye göre Exxon Mobil’in arama gemisi önümüzdeki günlerde Kıbrıs’a geliyor. Arama gemisinin amacı Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde 10. Parselde sondaj hedeflerini belirlemek. İtalyan ENİ şirketinin 3. Parseldeki sondaj çalışmasına yönelik yarattığı kriz sonrası Türkiye Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji programının tümüne yönelik şüphe belirtti. Türkiye’nin Amerikan enerji devi Exxon Mobil’e yönelik ENİ’ye karşı takındığı tavrı takınıp takınamayacağı en büyük soru. Amerika Birleşik Devletleri’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathlin Dorethi dün Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğal kaynaklarını araştırma ve değerlendirme hakkına sahip olduğunu ve doğal kaynakların Kıbrıs sorununa bulunacak bir çözüm çerçevesinde Kıbrıslıların tümü arasında eşit bir biçimde paylaşılması gerektiğini açıkladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar dün Mustafa Akıncı ile görüştü. Spehar görüşme sonrası yaptığı açıklamada Kıbrıs sorunun çözümüne yönelik görüşmelerin başlaması konusunda Birleşmiş Milletler’in ifadelerinden tek kelime dahi değiştirmedi. Spehar dünkü görüşmesi sırasında Akıncı’ya da iki hafta önce Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e verdiği mesajın bire bir aynısını verdi. Yani Genel Sekreterin ancak iki tarafın da ortak bir yaklaşımla ileriye adım atma konusunda hazır olduklarını belirtmeleri durumunda tarafların uğraşılarını desteklemeye hazır olduğunu söyledi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres 2017 Temmuzundan beridir sürekli bir biçimde bu mesajı veriyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand