27/2/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda müzakerelerin başlaması için tarafların karşılıklı olarak ileri sürdükleri koşullar. Gazeteye göre Anastasiadis ve Akıncı Kıbrıs sorununda müzakerelerin başlaması için enerji konuyla ilgili koşul ileri sürüyorlar. Bugün Elizabeth Spehar ile görüşecek olan Akıncı iki taraf arasında bir “ara anlaşma” konusunu yeniden gündeme getirmeye çalışıyor. Türk tarafının ve kişi olarak Akıncı’nın amacı doğal gaz konusunu müzakere masasına getirmek. Kıbrısrum tarafı ise Kıbrıs sorunuyla enerji konusu arasında herhangi bir bağ kurulmaya çalışılması durumunda iki tarafın masaya dönmesi konusunun olmayacağına dikkat çekti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Spehar bugün işgal bölgesini ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in müzakerelerin yeniden başlaması olgunu tartışmak için görüşmelerinin programlanması gerektiği mesajını Akıncı’ya iletecek. Bu görüşmenin belirlenmesi olası dışı değil ancak Cumhurbaşkanı Anastasaidis ve Mustafa Akıncı’nın bu görüşmeyi karşı tarafın görüşmelerin başlamasını istemediği mesajı vermek amacıyla kullanmak istedikleri görünüyor. Bu arada bu hafta içerisinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Yardımcısı Jan Pier Lakrua’nın da temel tartışma konusu adada görev yapan Barış Gücü olmak üzere Kıbrıs’a gelmesi bekleniyor. Lakrua Barış Gücü’nün yenilenmiş stratejisinin uygulanmasını denetleyecek. Görev alanı içerisinde olmamakla birlikte adadaki iki liderle görüşmesi de bekleniyor. Bu ziyareti kullanarak Birleşmiş Milletler de Anastasiadis ve Akıncı’ya kendi mesajlarını iletecek. Bu gelişmeler yaşanırken Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Makron da Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde kendinse Kıbrıs’ın egemenliğine saygı konusunu gündeme getirdiği belirtiliyor. Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri Doğu Akdeniz’de faaliyet gösteren şirketlerini diplomatik koruma altına almaya çalışıyorlar. Erdoğan da görüşme fırsatını değerlendirerek Makron’a Türkiye’nin ve Kıbrıslıtürklerin de kendi çıkarları ve duyarlılıkları olduğunu söyleme fırsatı buldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Önce Limasol’a sonra da Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde 10. Parsele gitmek için Yunanistan’ın Lavrio ve İsrail’in Hayfa kentilerinden Exxon Mobil sağladığı uzman uzaktan kumandalı robotla iki arama gemisinin hafta sonu Limasol Limanına gelmeleri bekleniyor. Bu iki gemi ve uzaktan kumandalı robot Antia, Delfinos ve Glafkos hedeflerinde teknik ve jeolojik veriler toplayacak. Bu üç hedef aynı parselde var olan diğer hedeflere göre öncelikli olarak belirlendi ve armalar ötesinde önümüzdeki yaz ya da sonbahar başlarında gerek hızlı gerekse art arda sondaj çalışmaları için seçilmiş durumdalar. Bu alanda bir diğer gelişme de Enerji Bakanlığının Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nden başlayacak ve doğal gaz taşınmasını sağlayacak boru hattıyla ilgili Kıbrıs ile Mısır arasında varılan ön anlaşmayı denetlemeleri ve olası gözlemlerini önümüzdeki günlerde Brüksel’e gönderecek olması. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinden öncelikli olarak Afrodit yatağından likide dönüştürülmesi amacıyla Mısır’a doğal gaz ihraç edilecek. Brüksl’in çerçeve anlaşmayla ilgili gözlemleri olması durumunda ön anlaşma yeniden düzenlenecek ve resmi olarak imzalanacak. Kıbrıs ile Mısır’ın bu alanda işbirliği mükemmel.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Lefkoşa Kaza Mahkemesi binasında çıkan yangının önemli sayıda davayı etkileyecek olması. Gazeteye göre Lefkoşa Kaza Mahkemesi binasında çıkan yangının önemli sayıda davayı havaya uçurmuş olabilir. Söz konusu yangın mahkeme tutanaklarının bulunduğu salonda çıktı ve bunların yokluğu davaların normal seyrinde devamını olumsuz olarak etkileyecek. Zanlılar özellikle de hasarlı nesneler olması durumunda belki de varlıklarını ya da gerçekliklerini sorgulayacaklar. Yazılı belgelerde ise durum daha farklı çünkü bunların kopyaları disklerde de var. Bu arada yangın nedeni tam olarak tespit edilemedi. İtfaiye dikkatini verilerin bilimsel inceleme sonuçlarına odakladı ve bekliyor. Olayda kötü niyet gösteren herhangi bir ize rastlanmadı. Lefkoşa Kaza Mahkemesinde tüm oturumların bugün normal seyrinde devam edeceği belirtildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türk savaş gemileri Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde 6.parselde “Kalipso” hedefindeki sondaj çalışmalarını da rahatsız etmeye çalıştılar. Fakat o bölgede var olan güçlü Fransız ve İtalyan firkateynleri Türk gemilerini geri püskürttü. Bu bölgede Türk gemileri sondaj gemisi Sapiem 12000’e 500 metreye kadar yaklaştı

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs’ta iş yapanlara Kıbrıs vatandaşlı verilmesi olgusu. Gazeteye göre 3.383 milyoner Kıbrıs vatandaşlığı aldı. Vatandaşlık verme bir ayrıcalıkken kural haline geldi. Bu sürece avukatların, denetçilerin ve işverenlerin de katıldıkları görüldü. Kıbrıs yabancı yatırımcılara vatandaşlık verme olgusunu bir istisnai durum olmaktan çıkardı ve son beş yıl içerisinde yabancı yatırımcı çekmede bir iş haline dönüştürdü. Verilere göre 2008-2012 döneminde toplamda 183 kişiye vatandaşlık verilirken 2013-2018 döneminde vatandaşlık verilen kişi sayısı 3.200 oldu. Bu gelişme sonrası Temsilciler Meclis’i vatandaşlığın kimlere ve nasıl verildiğine ilişkin şeffaflık talep etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa İstatistik Dairesi’nin son araştırmasına göre Kıbrıs’ta yoksul çalışanlarla tam yoksul işsizler fenomeni ortaya çıktı. Yapılan araştırmaya göre Kıbrıs’ta çalışanların %8’4’ü devlet katkıları sonrasında dahi yoksulluk sınırında. Bu oran işsizler arasında ise %37.3’e çıkıyor. Avrupa İstatistik Dairesi verilerine göre Kıbrıs’ta yoksulluk sınırında bulunan çalışanların ve işsizlerin korunması arasında fark çok küçük. 2016 yılı verileri temelinde gerçekleştirilen araştırmaya göre Kıbrıs’ta iş gücü 417.010’du ve bunun 363.060’ı istihdam edilmiş durumdaydı. İstihdam edilmiş olanların da 311.242’si tam istihdam ve 51.817’si de yarın istihdam statüsünde çalışıyor. İşsiz sayısı ise 54.010. Bu da çalışanlardan 30 binden fazlası yoksulluk koşullarında yaşıyor anlamına geliyor. Bunun yanı sıra 20 bin işsiz de yoksulluk sınırında. Araştırmaya göre 2012 yılı ile kıyaslandığında yoksulluk sınırında olan çalışanların oranında %8’den %8,4’e bir artış var. İşsizler arasında yoksulluk sınırı altında yaşayanların oranı ise %31,5’ten %37,5’e ciddi bir artış gösterdi. Yoksulluk sınırı altında yaşayan çalışanların sayısındaki artışın bir nedeni de ücretlerdeki düşüş oldu. Cinsler arasında ise yoksulluk ücretlerdeki fark nedeniyle kadınlarda daha yüksek. İşsiz yoksullarda ise erkekler %40 ve kadınlar da %34,5 oranında. Avrupa Birliği’nde ise yoksulluk sınırında yaşayan çalışanların oranı ortalama %9,6. Bu oran işsizler arasında ise %48,7.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Mahkemedeki patlama sırrını koruyor. Veriler yandı ancak davalar devam edecek” başlığı altında Lefkoşa Kaza Mahkemesinde çıkan yangın.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji politikasına yönelik Kıbrıslıtürklerin Türkiye ile tam bir çakışma içinde olduğu görüldü. Akıncı’nın sözcüsünün tersini ispatlama uğraşılarına karşı bu durum gizlenemez. Mustafa Akıncı kısa bir süre önce Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki doğal gazın adil dağıtımından bahsediyordu. Şimdi ise paylaşımı öne çıkarıyor. Kısa bir süre önceye kadar çözüm sonrası adil dağıtımdan bahsederken şimdi konunun çözüm öncesi çözülmesi gereğine vurgu yapıyor. Akıncı 3 Ekim 2015 tarihinde New-York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile görüşmesi sonrası “Kıbrıs sorununu çözmeliyiz ve Kıbrıs gazını daha sonra ve bu İsrail gazıyla birlikte Kıbrıs ve Türkiye üzerinden Avrupa Birliğine gidebilir ” diyordu. Akıncı geçmişte bu konuda ortak yönetime, paylaşıma ve bu konunun çözüm öncesi çözümüne atıfta bulunmazken şimdi farklı bir yaklaşım içerisinde. Akıncı daha önce “ Biz bu alanın işbirliği alanı, iki tarafı birleştirecek unsurlardan biri olmasını istiyoruz. İki topluma ait doğal gazın adil dağıtımını istiyoruz. Ancak bunun çözüm sonrası olacağını da biliyoruz” diyordu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

27 Temmuz
Koliou: Tedbirlerin sıkılaştırılması Hastanelerdeki duruma göre belirlenecek
08:29
Anastasiadis ve Mitsotakis bugün Atina'da bir araya geliyor
08:28
Hükümet AB'ye 27 üye devlerin Maraş'la ilgili ortak açıklama yapmasını istiyor
08:27
Dün 1 can kaybı ve 841 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
08:26
26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Tüm haberler

Video on Demand