Türk tahriklerinin sona ermesi için diplomatik çabalar Brüksel’e taşınıyor.

Lefkoşa hükümetinin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki Türk tahriklerinin sona ermesi için ortaya koyduğu diplomatik çabalar, önümüzdeki iki gün Brüksel’e taşınıyor.

Cumhurbaşkanı Nikos Anatasiadis, Avrupa Birliği’nin merkezine gitmek için sabah saatlerinde adadan ayrıldı. Yarın Anastasiadis’in, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde devam eden Türk ihlalleri ve ENİ şirketine bağlı sondaj gemisinin engellenmesi konusunda Avrupalı ortakları bilgilendirmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı son verileri, gündeminde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki kriz yer alan Gayrı Resmi Avrupa Konsey’inde ortaya koyacak. Anastasiadis’in İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile gerçekleştireceği görüşmenin özellikle önem taşıdığı belirtilirken, diplomatik çabaların tükenmesi durumunda, bir sonraki adımlar konusunda kararı Roma hükümeti ve Eni şirketi verecek. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Çipras ve Fransa Cumhurbaşkanı Makron ile istişarelerde bulunacak ayrıca, Avrupa kurumsal düzeyinde Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile görüşecek. Lefkoşa hükümeti şimdiye kadar Birleşmiş Milletler’e ilgili şikayetlerde bulunurken, Cumhurbaşkanı Anastasiadis Salı günü Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne konuyla ilgili bir mektup gönderdi.

ENİ şirketine bağlı sondah gemisi, askeri tatbikat gerçekleştirme bahanesiyle Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde bulunan Türk savaş gemileri dolayısıyla yaklaşık iki haftadır aynı noktada donup kaldı. Ankara hükümeti, denizcilere yönelik yayınladığı Navtex uyarısını 10 Mart’a kadar yenileyerek, Mart ayı içinde kendi sondaj gemisini bölgeye getireceğine dair tehditte bulundu. Diğer yandan, denizaltı araştırma yapacak olan su altı robotlarını taşıyan Amerikan EXXON-MOBIL şirketinin özel araştrırma gemileri, ay sonunda bölgeye varacak. Denizaltı araştırmaları, yazdan sonra başlayacak iki sondajın yapılacağı kesin noktaların belirlenmesini hedefliyor. Araştırma gemileri, belirlenen planlama temelinde geliyor.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:39

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand