21/2/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde 3. Parseli de kapsayan ve 22 Şubat’ta sona erecek olan Navtex’ni 10 Mart tarihine kadar uzatması. Gazeteye göre Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde 3. Parseli de kapsayan Türk Navtex’nin dün yenilenmesi ve Ankara’nın her tür aracı kullanarak Kıbrıs enerji programını dondurmak amacıyla bölgede gerginliği artırma politikası sonrası Cumhurbaşkanlığı alarma geçti. Diplomatik girişimler çıkmazın aşılmasını getirmedi ve Lefkoşa bu evrede baskıları Avrupa Birliği’ne taşımayı amaçlıyor. Kıbrıs’ın enerji programının normal seyrinde gelişmesinden çıkarı olan üçüncü ülkeler nezdinde de diplomatik çalışmalar devam edecek. Lefkoşa aynı anda Birleşmiş Milletler nezdinde de harekete geçecek. İyi haber alan kaynaklara göre Lefkoşa Türkiye’nin Avrupa Birliğine aday üyeliğine ara vermede ve aynı zamanda Ankara’ya ekonomik yardımları durdurmada kararlı. Bu yönde ilk adım Cuma günü gerçekleştirilecek zirve toplantısında atılacak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupalı liderlerden son dönemlerde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde korsanca faaliyetlerini artıran Türkiye’ye baskılarını artırmalarını isteyecek. Tsipras da Cuma günü Brüksel’de Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile görüşecek ve Türk tahrikleri bu görüşmenin gündeminin ilk sıralarında yer alacak. Dün akşam Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen iki saatlik toplantıda durum ve farklı senaryolar ele alınıp değerlendirildi. Cumhurbaşkanı bu sabah da durumu siyasi parti liderleriyle ele alacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Levityan Bölgesindeki hak sahibi şirketlerin Mısır’daki doğal gaz alıcısı konsorsiyum ile anlaşması Afrodit alanından Mısır’a doğal gaz satışı anlaşmasının tamamlanıp onaylanmasında katalizör bir rol oynayacak. Lwvityan havzasından doğal gaz satım anlaşmasının süresi on yıl ve 64 milyar ayak küp doğal gaz satılacak. Bu anlaşmanın bedeli de 15 milyar dolar. Satılacak miktar Levityan’da bulunan doğal gazın yaklaşık %14’üne denk geliyor. Satılacak miktar Afroditte hesaplanan doğal gazın yarısına yakın. Limdi Afrodit’ten de aynı miktarda doğal gazın aynı fiyata Mısır’daki alıcılara satılması olasılığı var. Levetyandaki doğal gaz miktarı Afrodit’tekinin hemen hemen dört katı büyüklüğünde. Bu arada Mısır ile İsrail arasında ortak anlayış zaptı 2016 yılında imzalanmıştı. Aynı yıl benzer bir anlaşma Kıbrıs ile Mısır arasında da imzalanmıştı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “ Yeni Türk Navtexi sondajı erteliyor” başlığı altında. Gazeteye göre dün akşam geç saatlere kadar 3-10 Mart tarihileri arası 3. Parseli tecrit eden navtexin devam edeceği açıklamasına rağmen İtalyan ENİ şirketi Kıbrıs Hükümeti’ne Türk tavrının gözden geçirilmesini sağlamak amacıyla diplomatik çalışmalarına devam edeceği güvencesi verirken Sapiem 12000 sondaj platformunu da bölgeden uzaklaştırma yönünde bir niyet belirtmedi. Ancak “Süpya” hedefinde sondaj çalışmasının en azından bu dönem gerçekleştirilmeyeceğine hemen hemen kesin gözüyle bakılıyor. Sondaj çalışmalarına sonbaharda 10. Parselde iki çalışmayla devam edilecek ve o döneme kadar Kıbrıs sorununda müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik çalışmalarla orantılı çok şey değişebilir. Bu arada Kıbrıs Hükümeti Türk tahriklerine karşı bugüne kadar kullandığı alçak ses tonu politikasını terk ediyor. Bu politika yaklaşık 12 gündür herhangi bir sonuç vermedi. Avrupa Birliğinin tavrından da rahatsız olan Kıbrıs Hükümeti Cuma günü gerçekleştirilecek Avrupa Konseyi toplantısında konuyu gündeme getirecek. Bir Hükümet kaynağının Politis’e verdiği bilgiye göre konu toplantı gündemine önceden yazdırılmamış olunmasına karşı Kıbrıs Hükümeti bunun tartışılması için gerekli tüm girişimleri yaptı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis zirve öncesi Perşembe günüde Konsey Başkanı Donald Tusk ve Komisyon başkanı Juncker ile görüşecek. Cumhurbaşkanı bu görüşmeleri sırasında gündeme Türk saldırganlığını getirecek. Türk tahriklerine karşı Avrupa Birliği’nden net tavır isteyecek. Bu arada Türkiye’nin düşmanca yaklaşımlarına karşı Avrupa Birliği üyesi olarak bu ülkeye verilen mali yardımların durdurulması için elindeki tüm araçları kullanacak. Kıbrıs Hükümeti bu yönde atacağı adımlarda Avrupa Birliği’nin Türkiye ile ilişkilerini geliştirmesine iyi gözle bakmayan ülkelerden destek bulacağını düşünüyor. Bu arada Kıbrısrum tarafı, Türk tahrikleri devam ettiği sürece Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin başlamasının söz konusu olmayacağı görüşünde de ısrarlı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos seçimli kongre öncesi kendisine yönelik şüphe belirten sesleri DİKO’dan temizleme sürecinde kararlı. Papadopulos dün katıldığı bir televizyon programında partiden ihraç kararlarının bilinçli bir şekilde alınan kararlar olduğunu belirtti ve bu kararların oy birliği ile alındığına ve DİKO’nun ilerlediğine vurgu yaptı. Partinin tarihi kadrolarının partiden uzaklaştırılması kararına tepkilerin de büyük olmadığına dikkat çekti. Partiden ihraç sürecini olması gereken bür süreç olarak niteledi.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye’nin Navtex’ini 10 Mart tarihine kadar yenilemesi. Gazeteye göre Türkiye’nin söz konusu tavrı Kıbrıs Hükümetini hareketlendirdi. Dünkü Bakanlar kurulu toplantısı sonrası Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos sabır ve soğukkanlılık tavsiye ederken yapılan diplomatik girişimlerin amacının Kıbrıs’ın egemenlik haklarının kullanılmasını olduğuna vurgu yaptı. Ancak Türkiye’nin yeni Navtex’i ENİ şirketini “Süpya” alanında sondaj programını yeniden yapılandırma zorunda bırakacak. Sondaj platformunun her beklediği günün bedeli 200 bin euro ve Platformunun mart ayı içinde Tunus’ta sondaj çalışmalarına başlaması gerekiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanı Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde hakim olan gerginliğin çok endişe verici bir durum yarattığını söyledi. Kipriyanu krizin aşılması ve Kıbrıs sorununda görüşmelerin başlaması için de bir dizi girişim üstleneceklerini söyledi. Ortaya konan diplomatik çabaların sonuç vermediğine dikkat çeken Kipriyanu bunda bir yandan çıkarlar diğer yandan da Krans Montana görüşmelerinin sorumluluğuna ilişkin yabancılarda var olan görünüm olduğuna vurgu yaptı. Sürenin dolmakta olduğuna dikkat çeken AKEL Genel Sekreteri Mustafa Akıncı’nın iki yıldan az bir görev süresinin kaldığına ve yeni dönemde bu göreve Kıbrıslırumlarla hiç yaşmayan kuşakların talip olacağına vurgu yaptı. Böylesi bir durumda durumun bugünkünde de zor olacağını söyledi. Bunun bilince çıkartılmaması durumunda bir sabah kalkıldığında taksimi Kıbrıs’a tüm olumsuz etkileriyle bir olgu olarak görecekleri uyarısında bulundu. Kipriyanu bu koşullarda AKEL’in ne yapacağı sorusunu yanıtlarken Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve çözümden yana Kıbrıslıtürk parti temsilcileriyle görüşmelerde bu duruma uygun tavır geliştireceklerini söyledi. Gerginliğin azaltılması için yurt dışına özel görevliler göndereceklerini ifade etti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Ve Şimdi Ne?” başlığı altında Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki gelişmeler. Gazeteye göre beklendiği gibi Türkiye güç gösterisinde bulunarak Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde tahriklerini artırdı. Türkiye’nin Navtexini uzatması sonrası büyük bir olasılıkla ENİ sondaj platformu bölgeden ayrılacak. Platforma hizmet veren gemiler Limasol limanından şimdiden ayrılmış durumda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıslılar gazla çalışan arabayı tercih etmiyor. Bir yandan Kıbrıs’ta sıvı gaz Avrupa Birliği ortalamasının 21 sent üstünde diğer yandan da vergiler fiyatı daha da artırıyor. Benzinli bir arabanın gazla çalışan arabaya dönüştürülmesinin bedelini çıkartmak için en az 10 yıla gerek duyuluyor. Bugün Kıbrıs’ta gazla çalışan araba sayısı sadece 400 ve sıvı gaz satışı için başvuruda bulunan benzin istasyonu sayısı da sadece 4. Bunlardan ikisi Lefkoşa’da biri Limasol’da biri de Baf’ta.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand