Siyasi partiler Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdiler.

Siyasi partiler Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdiler.

NEOFİTU

DİSİ başkanı Averof Neofitu doğal gaz konusunun şu anki kriz aracılığıyla da olsa Kıbrıs sorununun çözümünde katalizör rol oynaması gerektiğini söyledi. Kurumumuza açıklamalarda bulunan Neofitu diyaloğun kısa sürede başlaması gerektiğine vurgu yaparken, ancak böylesi bir şeyin Türkiye’nin tehditleri ve şantajları devam ederken de olamayacağına dikkat çekti. Neofitu Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’nın ve Kudret Özersay’ın doğal gazın birlikte yönetilmesine ilişkin açıklamalarını değerlendirirken de, Birleşmiş Millletler parametreleri içerisinde Kıbrıs sorununa bütünsel bir çözüm çerçevesi dışında enerji alanından kaynaklanan konularda herhangi bir tartışma olmasının söz konusu olamayacağı görüşünü savundu. Doğal gaz konusunda gerçekleştirilen diyalogta gri bölgelerin olmadığını ve doğal gazdan sağlanacak gelirin merkezi hükümete ait olacağına ilişkin anlaşma sağlandığını belirtti. Çözüm durumunda gelirlerin nasıl paylaşılacağına yönelik üzerinde anlaşmaya varılan formülün varlığına dikkat çekti. DİSİ başkanı Kıbrıslıtürkler için Kıbrıs sorununun çözümü dışında bir yol olmadığını not etti. “Bir yandan yasadışı bir varlığa sahipken diğer taraftan ortak yönetimi tartışamazlar” dedi. Sözlerini bitirirken de “kendilerininki kendilerinin, başkalarınki yine kendilerinin olamaz” dedi.

PAPADOLUOS
DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji planlamasının ne pahasına olursa olsun devam etmesi gereğini söyledi. Kurumumuza açıklamalarda bulunan Papadopulos Lefkoşa’nın, Türkiye’nin şantajlarına boyun eğmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Böylesi bir gelişme yaşanması durumunda bunun, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji kaynaklarının değerlendirilmesi uğraşılarının sonu anlamına geleceğini belirtti. Papadopulos Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğini ve egemenlik haklarını koruyacağı mesajının verilmesini istedi. Ankara’nın Kıbrıs sorunundaki görüşmeleri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji planlamasının dondurulmasına bağlaması arzusunun kabul edilmemesi gereği belirtti. DİKO Başkanı Türkiye’nin tavırlarının mahkûm edilmesi için Lefkoşa’nın tüm düzeylerde tüm olanakları değerlendirmesi gereğine işaret etti. Bundan sonra atılması gereken adıma atıfta bulunurken de, Kıbrıs Cumhuriyeti Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde bulunan doğal gazın değerlendirilmesi ve dış satımı için Mısır ile işbirliği yönünde ilerlenmesi gerektiği görüşünü savundu. Buna örnek olarak İsrail ile Mısır arasındaki anlaşmayı gösterdi ve bu örneğin yol göstericiliğine vurgu yaptı.

ΕDEK
EDEK bugün yaptığı yazılı açıklamada Ankara’nın tahrik edici faaliyetlerini karşılamak için Kıbrıs Hükümeti’nin uluslararası hukuk ve Avrupa müktesebatı ile tam uyum içerisinde, süreçleri dikkatli bir yönetimle işgal rejimine karşı önlemler almak zorunda olduğunu belirtti. EDEK’e göre Ankara ve işgal rejimi bir taraftan yasadışı bir işgal garabetini tanıtmayı ileri götürürken diğer taraftan da aynı anda tanımadıkları Kıbrıs Cumhuriyeti’nden hak talebinde bulunamayacaklarına vurgu yaptı. Bir yandan Avrupalı hak talep ederken diğer yandan da aynı anda yasadışı bir rejimi temsil edemeyeceklerinin altını çizdi.

Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:39

Son Haberler

19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Dün 3 can kaybı ve 852 yeni vaka kaydedildi
09:57
18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Tüm haberler

Video on Demand