20/2/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde var olan durum. Gazeteye göre 3. Parseldeki gelişmeler,n Kıbrıs’ın enerji programı için bir barometre olacağı kritik bir döneme girildi. 22 Şubat Kıbrıs’ın enerji programının geleceği açısında bir dönüm noktası olacak. 22 Şubat’a kadar İtalyan ENİ şirketine ait Sapiem 12 000 sondaj platformunun Türk savaş gemilerince hareketsizleştirmelerinin üzerinden tam iki hafta geçmiş olacak. Lefkoşa bu iki hafta boyunca Türkiye’ üzerinde bir baskı unsuru yaratmak amacıyla ve bölgedeki gemilerini çekmede Türkiye’yi ikna edeceği umuduyla farklı yönlerde diplomatik çabalar ortaya koydu. Aynı anda 3. parselin Türkiye tarafından izolasyonunun sürmesinin taşıdığı büyük riski de biliyor. Kıbrıs Hükümeti için en büyük korku ENİ sondaj platformunun herhangi bir çalışma yapmaksızın bölgeden ayrılmasıdır. Böylesi bir gelişme Kıbrıs’ın tüm enerji programının Türkiye’nin tahriklerine bağlı bir durumu gelmesi anlamına gelir. Bunu Ankara da çok iyi biliyor. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde enerji konusuna doğrudan ya da dolaylı bir biçimde dahil olmuş tüm çevreler sürece ilişkin çoğu şeyin Tayip Erdoğan’ın tavrına bağlı olduğunu biliyor. Bu arada işgal bölgesinde de Kudret Özersay Türkiye’nin yarattığı krizi sahte devlete yarar sağlamak amacıyla değerlendirme uğraşısı içerisindeç Özersay şirketlerden işgal rejimiyle diyaloga geçmelerini istedi.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ Başkanı Averof Neofitu Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in de katıldığı bir törende konuşurken Kıbrıs sorununun Cumhurbaşkanı’nın öncelikli konularından biri olduğunu ve Türk tarafının Guteres çerçevesini kabul etmesi durumunda Kıbrısrum tarafının Avrupa müktesebatına, değer ve ilkelerine dayalı bir çözüme ulaşmak için müzakerelere kesildiği noktadan başlamaya hazır olduğunu söyledi. Neofitu uygun bir hazırlıkla bu sürecin olumlu sonuçlanacağının güvence altına alınabileceğine vurgu yaptı. “Son günlerin gerginliği bütünsel ve yaşayabilir bir çözüme olan isteğimizi bir kenara koymadı, tersine bu isteğimiz bugün hiç olmadığı kadar güçlüdür” dedi. Neofitu konuşmasında Cenevre’deki Kıbrıs konferansına da değindi ve hedefler açısından bu konferansın çok önemli ve tarihi bir adım olduğuna dikkat çekti. Bununla birlikte konferansın sonucunun arzulanan sonuç olmadığını ifade etti. Cumhurbaşkanı’nın Türklerin olumsuzluğunu aşma ve mantıki olanı kabul etmeleri yönündeki samimi uğraşısının sonuç vermediğini dile getirdi. Neofituı bugün çağdaş hiçbir Avrupa devletinde garantiler eve üçüncü ülkelere gerek olmadığı görüşünü de savundu. Genel Sekreterin çerçevesinde de birleşik bir Kıbıs’ta garantiler ve müdahale hakkına yer olmadığının net olarak ortaya konduğuna dikkat çekti.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Fransa’nın Doğu Akdeniz’e gösterdiği ilgi. Gazeteye göre Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde 3. Parselin tecridi sürerken zor bir durumdan kurtulunması ve normalleşmenin sağlanması için de tüm düzeylerde uğraşılar devam ediyor. Avrupa Birliği kapısını Türkiye’ye açık tutuyor ve 26 Mart Avrupa Birliği – Türkiye zirvesi hala programda. Bu arada Paris özel bir hareketlilik içerisinde ve Fransa Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki krizi kullanarak Avrupa Birliği alanındaki rolünü yeniden kazanmayı hedefliyor. Krizde Paris kamuoyu önünde açıkta görülmedi ancak diplomatik çevrelere göre perde gerisinde çok nemli bir rol oynuyor. Bu süreçte Kıbrıstürk toplum liderinin sorumluluğu Kıbrısrum tarafına yüklemesiyle Ankara ile Akıncı arasında ortak hat da dikkatlerden kaçmadı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet özelleştirmeleri yeniden dolaptan çıkardı ve yeni Hükümetin önceliklerinden birinin de bu olacağı görülüyor. Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis Politis’e yaptığı ve yeni dönemi hedeflerini dile getirdiği açıklamasında “Özelleştirmeler ve yarı resmi kamu kuruluşlarının çağdaşlaştırılması masadan kalkmadı” dedi. Konuyla ilgili planlamaların değişmediğini söyleyen Yeorgiyadis “Özelleştirme süreci sona ermedi. Ve bunun nedeni de çok basit, bu yönde hareketlenme olmaksızın Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu gibi kurumların geleceği güvence altına alınamaz. Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nun stratejik işbirlikçi yatırımcıya ihtiyacı olduğuna ilişkin duygum güçlüdür. Çalışanların haklarını ortadan kaldırmaksızın özel sektör alanının koşullarıyla çalışmalıyız. Meclis çoğunluğunun görüşlerini de dikkate alarak çerçeveyi değiştirdik. Yeni taslak öneride devletin sahip olma denetimini güvence altın aldık. Aynı anda da kurumun yönetimini devralacak stratejik yatırımcının gelmesi yolunu açtık.”dedi. Yeorgiyadis Trodos’taki devlet konutlarının değerlendirilmesi, Kıbrıs Borsası’nın özelleştirilmesi ve Devlet Piyangoları izninin ileri götürülmesinin öncelikleri arasında yer aldığının altını çizdi. Maliye Bakanı bu arada 2020 yılına kadar tam istihdam koşullarını sağlamayı hedeflediklerini ve böylesi bir noktada asgari ücret gibi konularda iş piyasasına müdahalelerde bulunabilecekleri görüşünü de dile getirdi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Paradise Paperlerde Kıbrıs’ın birinci konumunda olması. Gazeteye göre Kıbrıs ile bağlantılı Paradise Paperler listesi uzadı. Uluslararası Araştırma birimi üç yeni liste daha yayınladı. Listelerde Kıbrıs ile bağlantılı 1.437 isim vardı. Bu gelişmeler karşısında Kıbrıs Vergi Dairesi ise suskunluğunu sürdürüyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Alman dergisi” Der Şpigel” elektronik yayınında Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde yaşanan gelişmelere yer verdi. Alman dergisi “Der Spigel” doğal gaz konusunu ele aldığı “Akdeniz'in Hazinesi için Avcılık” başlıklı yazısında Eni sondaj makinesinin Türkiye tarafından engellenmesi önemli bir yer verdi. Dergi bölgede Kıbrıs ve Yunanistan’ın Türkiye ile İsrail’in de Lübnan’la sürtüşmelere neden olan önemli doğal gaz yatakları bulunduğuna atıfta bulundu. Alman dergisi Larnaka’nın güneyinde doğal gaz hazinesine atıfta bulunurken Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki faaliyetlerinin Ankara’nın 74 işgali ve Kıbrıs’ın devam eden bölünmüşlüğü ortamında siyasi derinliği olduğuna vurgu yaptı. Der Spigel yaratılan krizde şu an için bir uzlaşma olasılığı görülmediğine dikkat çekti. Bu sorun nedeniyle Lefkoşa’nın umutlarının Mısır, İsrail ve Lübnan ile anlaşmaya vardığı deniz bölgeleriyle sınırı olan Afrodit parseline umut bağladığını ifade etti. Avrupa’ya doğal gaz taşımak için Kıbrıs- İsrail- Yunanistan ve İtalya’nın niyet beyanlarıyla ilgili olarak da bunun bedeli ve teknik sorunlar nedeniyle gerçekçi olmadığına ilişkin değerlendirmeler yapıldığına dikkat çekti. Bunun yerine siyasi boyutları olmayan doğal gazın Mısır’da likide çevrilmesi çözümünün öne çıktığına vurgu yaptı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Kritik 48 saat” başlığı altında. Gazeteye göre ilan edilen Türk Navrtexinin bitmesine 48 saat kala Ankara pozisyonundan geri adım atmıyor. Sorunun ortaya çıktığı ilk andan ENİ şirketinin sondaj platformunun “özgürleştirilmesi” için başlayan diplomatik maraton beklenen sonuçları vermedi. Ve şimdi tüm dikkatler Perşembe günü nelerin olacağına çevrilmiş durumda. Türkiye ya savaş gemilerini geri çekecek ve gerginliğin giderilmesine katkı sağlayacak ya da gerginliği daha da artıracak ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ni çok zor konuma sokacak yeni tahrikleri gündeme getirecek. ENİ’nin bölgeden ayrılması ve enerji programını kesmesi artık elle tutulur bir tehlike. Kıbrıstürk tarafından gelen haberler de özel olarak endişe verici. Akıncı ve Özersay pozisyonlarını tam olarak Ankara ile çakıştırdı ve Akıncı Kıbrıs sorununun çözümü öncesi doğpal gazın ortak yönetimi için bir ara anlaşma isterken Özersay Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde faaliyet gösteren şirketlere Kıbrıslıtürkleri görmemezlikten gelmemeleri ve doğal gaz konusunu kendileriyle de tartışmaları çağrısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye son faaliyetleriyle enerji konusunda Kıbrıs Cumhuriyetini mahsur duruma sokarken İsrail için olgular çok daha iyi. İsrail’in enerji yatakları ile ilgili son günlerde hızlı gelişmeler yaşandı ve Tamar ve Levityan havzalarında iki şirket Noble ve Delek doğal gaz satımı konusunda Mısır ile anlaşmaya vardı. Anlaşma 10 yıl içerisinde İsrail’in Mısır’a 15 milyar dolarlık doğal gaz satımını öngörüyor. Anlaşma dün Tel-Aviv’de borsaya bildirildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

05 Ağustos
Cumhurbaşkanı: Askerlik gençlere ömürleri boyunca taşıyacakları sorumluluk ve gurur duygularını sunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı: Koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü Yoğun Bakım Ünitelerinde ciddi problemler var.
15:35
Yunanistan’ın birçok bölgesinde onlarca yangın, henüz kontrol altına alınamadı.
15:31
Türkiye’de yangınlar kontrol altına alınamadan yanmaya devam ediyor.
15:29
Geçtiğimiz Temmuz ayı, 2016 ve 2019’dan sonra tarihte görülmüş 3. en sıcak Temmuz ayı.
15:26
04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Tüm haberler

Video on Demand