16/2/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde devam eden kriz. Gazeteye göre Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki tahriklerinin sona erip ermeyeceği önümüzdeki 24 saat içerisinde belli olacak. Herkes sürecin Ankara ve özel olarak da kişisel olarak Tayip Erdoğan’a bağlı olduğu görüşünde. Hem Lefkoşa hem de doğrudan ya da dolaylı bir biçimde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde yaşananlara ilgi gösteren ülkeler gelişmelerin Erdoğan’a bağlı olduğu değerlendirmesinde bulunuyor. Dün akşam geç vakitlere kadar Ankara’da ENİ şirketine ait sondaj platformuna uyguladığı ambargoyu sonlandırma eğilimi görülmedi. Belli oranda olumlu mesajlar veren tek yaklaşım İtalya Savunma Bakanı’nın açıklaması oldu. İtalyan Bakan Türk mevkidaşı ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada karşılıklı kabul edilir çözüm arayışına atıfta bulundu. Ancak bu karşılıklı kabul edilebilir ve Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji arayışlarını sonlandırması taleplerini karşılayacak çözümün ne olduğu konusuna değinmedi. Dün tüm gün boyunca Türk yetkililerin açıklamaları ise Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji programını sonlandırması gerektiğine yönelik çok netti. Bu arada Türkiye’nin bölgedeki Navtex’i 22 Şubatta sona eriyor ve bölgedeki Navtexleri açıklama yetkisine sahip İspanya Krallığına göre Kıbrıs bölgeyi bağlayan bir Navtex’i Türkiye’den önce açıklamış durumda. Ancak Türkiye Kıbrıs’ın uluslararası alanda tanınan sürece bağlı bu tavrı ile ilgili şüphe belirten bir tavır içerisinde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs sorununda müzakerelerin nasıl başlayacağını ele almak için Mustafa Akıncı ile görüşmeye hazır. Cumhurbaşkanı dün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temslcisi Elizabeth Spehar ile görüşmesinde Kıbrıstürk tarafına iletmesi için kendisine bu mesajı verdi. Cumhurbaşkanı aynı anda Spehar’a New-York’ta Birleşmiş Milletler Sekreteryasına iletmesi için net bir mesaj daha verdi. Lefkoşa Türklerin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki tahriklerinin sona ermesi gerektiğine vurgu yaptı. Kıbrıs sorununda görüşmelerin ve Türk tahriklerinin bir anda olamayacağına vurgu yaptı. Aynı anda Birleşmiş Milletler Sekreteryasının Türk tehditlerine yönelik ortaya koyduğu tavırdan duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi. Sekreterya özünde Türk müdahalelerini suçlamadı. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in görüşme sonrası yaptığı açıklama görüşmede ele alınan konulara ilişkin çok netti. Sözcü “Cumhurbaşkanı’nın, doğal olarak son günlerde yaşadığımız Türkiye’nin bu tür eylemlerini sonlandırmasıyla diyalogun nasıl başlayabileceğine ilişkin düşüncelerini anlattığı iyi bir görüşme oldu” dedi. Sözcü Türk eylemlerinin Kıbrısrum tarafının güvenlik ve garantiler başlığındaki taleplerinin ne kadar doğru olduğunu gösterdiğine de vurgu yaptı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Başsavcının yazılı emirle onlarca gazeteciden ifade alınmasını istemesi. Gazeteye göre Başsavcı Kostas Kliridis basını susturmak istiyor. Savcı Eleni Loizidu’nun e-mailleri ile ilgilenip yazı yazan gazetecilerin sorgulanmasını istiyor. Son günlerde başta Politis’te çalışanlar olmak üzere önemli sayıda gazeteci ifade için polis merkezine çağrıldı. Gazetecilere bir komploya katılma suçlamasının şüphelileri oldukları ve Başsavcının direktifi ile sorgulanmaya alındıkları bilgisi verildi. Bu arada polislere, görevden el çektirilen savcı Loizidu tarafından olayla ilgili soruşturmayı geciktirdiği gerekçesiyle haklarında dava açılacağı uyarısıyla karşı karşıya kaldıkları da öğrenildi. Başsavcı ve Sayıştay Başkanı da kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda aynı yönde görüş ortaya koyup Politis’te çalışan gazetecileri hapse atmakla tehdit ettiler. Adalet Bakanlığı ile Polis Komutanlığının bu soruşturmaya katılmadıkları ve soruşturma direktifini doğrudan Başsavcı Kostas Kliridis tarafından verildiği de öğrenildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İtalya, Fransa ve Avrupa Birliği’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesine 3. Parseli ve Sapiem 1200 sondaj gemisine uyguladığı tecridi kaldırması için Türkiye’ye baskı uygulama yönünde üstlendikleri çabalar en küçük bir sonuç vermezken Lefkoşa’nın seçenekleri de daralıyor. Lefkoşa’nın özünde tek seçeneği olarak Türkiye’nin Navtex’nin sona ereceği ve yenilemeyeceğini umduğu 22 Şubatı beklemesi kaldı. Bu arada Türkiye’nin herhangi birine 22 Şubat sonrası geri adım atma konusunda herhangi bir taahhüde bulunup bulunmadığı ya da bu yönde bir işaret verip vermediği yönünde son günlerde sürekli olarak sorulara da sadece “ Hayır, Kimseye bu yönde bir taahhüde bulunmadı” yanıtı veriliyor. Hükümet Sözcüsü dün Türkiye’nin Navtexini 22 Şubat’ta yenilemesi durumunda Kıbrıs Hükümetinin ne yapacağı sorusuna da “ Şekillenecek durumu yönetmeye hazırız. Alternatif düşünceler var. Alternatif senaryolar var ve Kıbrıs Cumhuriyeti biçimlenecek duruma bağlı hareket edecektir” dedi. Sözcü Kıbrıs Hükümetinin alabileceği bir önlem olarak Avrupa Birliği’nin Türkiye ile ilişkilerini normalleşmesini ya da daha da geliştirilmesini engelleyebileceğine gönderme yaptı. Türkiye’nin bu tavrının arkasındaki hedefin ne olduğu sorusuna da Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji planlamaları yanıtını verdi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “İtalya-Türkiye Karşılıklı kabul edilir bir çözüm arayışında” başlığı altında Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki gelişmeler. Gazeteye göre İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinoti NATO toplantısı çerçevesinde basın mensuplarına bilgi verirken Brüksel’de Türk mevkidaşı ile görüşmesine de atıfta bulundu ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki soruna karşılıklı kabul edilir bir çözüm bulmak için diplomatik uğraşılarını sürdürdüklerini ifade etti. Kendi isteklerinin tüm diplomatik kanalları açık tutarak herkesin mutabakat sağlayacağı anlaşmaya varmak olduğunu ve buna kısa sürede varacaklarını umduğunu belirtti. Bu arada “Deutce Welle”ye bir röportaj veren Alman Yeşiller Partisi eski lider Cem Özdemir Türkiye’ni Yunanistan, Kıbrıs ve Suriye’de ateş ile oynadığını söyledi. Özdemir, Ankara’nın bu şekilde dikkatleri iç sorunlardan kaçırmaya çalıştığı değerlendirmesinde bulundu. NATO’ya da bu süreçle ilgili tavır alma çağrısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Bloomberg’in yoksulluk göstergelerine göre Kıbrıs da dünyanın en yoksul 20 ülkesi arasında. Kıbrıs 66 ülke arasında 18. Sırada. Stockwatch yoksulluk verileri düşük enflasyon, düşük işsizlik olgularına ve bir ülke sakinlerinin kendilerini ne kadar iyi hissettikleri olgusuna dayanıyor. Hesaplamada yıllık ortalama enflasyon ve işsizlik temel alınıyor. Bloomberg’in 2017 verilerine göre Kıbrıs 2017 yılında 16. Sıradaydı ve 2018 yılı için öngörü de 18. Ülke olacağı. Dünyada en mutsuz ülke Venezüella. Onu Güney Afrika, Arjantin ve Mısır izliyor. Yunanistan beşinci sırada. İlk onda Türkiye, Ukrayna, İspanya, Brezilya ve Suudi Arabistan da var.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Erdoğan tek milim geri adım atmıyor” başlığı altında. Gazeteye göre Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki krizin çözümü yönünde İtalya’nın Türkiye nezdindeki diplomatik girişimleri de sonuç vermedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Meclis Ticaret Komisyonu Başkanı Angelu Votsis’in dün bir televizyon kanalına yaptığı açıklamaya göre Kıbrıs’ın 12 parselde Afrodit alanından doğal gaz satımı konusunda ön anlaşma imzalandı. Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in komisyonun kapalı oturumunda verdiği bilgiler bu konuda son evreye girildiğini ortaya koydu. Votsis konuyla ilgili Alitiya’nın sorularını da yanıtlarken sürecin ilerlediğini ve kesin ve olumlu sonuca yaklaşıldığını söyledi. Şirketlerin Kıbrıs Hidro karbon şirketiyle birlikte tartışmalarını tamamladıklarını ve geriye kalanın Kalipso hedefindeki doğal olduğunu belirtti. Şirketlerin Kıbrıs Hidro karbon şirketiyle vardıkları anlaşmanın Afrodit’teki doğal gazın Mısır’daki rafinelere satılmasıyla ilgili olduğunu da duyurdu. Hatırlanacağı üzere Afroditte 4,5 trilyon ayak küp doğal gaz bulunduğu açıklanmıştı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand