15/2/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde devam eden kriz. Gazeteye göre Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde 3. Parsel ve aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti hem denizden hem de diplomatik olarak tecrit edilmiş bir durumda. “Süpya” hedefinin özgürleştirilmesi ve ENİ sondaj platformunun ilerlemesi için beş günden beridir tüm düzeylerde devam eden uğraşılar sadece acıma duygusu sağladı. Türkiye’ye güçlü bir mesaj gönderilmesi yönünde herhangi bir arzu dahi yok. Tersine verilen mesajlar Türkiye’nin tahrik edici faaliyetleriyle Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yasal haklarına karşı eşit mesafeli yaklaşımla genel ifadeler düzeyinde kaldı. Bu süreçte özellikle de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin tavrı olumsuz bir izlenim yarattı. Genel Sekreter açık bir biçimde ihlal edilen Birleşmiş Milletler’in bir sözleşmesini dahi savunmadı. Bu konunun Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bu sabah Genel Sekreterin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile görüşmesinde ele alınması bekleniyor. Bu arada Waşington ile Moskova’nın olayla ilgili ortaya koydukları yaklaşım aracılığıyla Lefkoşa’nın doğal zenginliklerde Kıbrıslıtürklerin haklarını da dikkate alması gerektiğini hatırlatarak Kıbrıs sorununa ilişkin mesaj vermeleri kayda değer. Bu gelişmeler yaşanırken Sapiem 12000 sondaj platformunda dün spersonelin önemli bir kısmı değiştirildi. Bu sondaj ilerleseydi de geçekleştirilecek olan bir değişimdi. Bu değişim yaşanırken Sapiem 12000 değişmez bir biçimde aynı yerde kalmaya devam ediyor. Türk savaş gemileri de bölgeden geçecek gemilerin yönünü değiştiriyor. Bugün de bu alanda ciddi bir değişiklik beklenmiyor. İsrailliler ön önlem olarak casus uçaklarıyla güneşin doğuşundan batışına kadar bölgede gemilerin, uçakların ve helikopterlerin her hareketini izlediler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-ENİ şirketi var olan sözleşmeleri temelinde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde beş sondaj çalışması daha yapacak. Filelefterosun elde ettiği bilgilere göre şirket 6. Parselde “Kalipso” hedefinde gerçekleştirdiği sondaj sonrası bu beş sondajı daha gerçekleştirerek sözleşmeye uyacak. Şirket 2.,3. ve 9. Parsellerden ikisini seçerek iki sondaj yapacak. Şirketin ilk seçimi Türkiye tarafından engellenen 3. Parsel olmuştu. ENİ bu arada 8. Parselde de iki sondaj yapacak. Bu arada bu sondaj sayısı yediye de çıkabilir. Nitekim 6. Parselde “Kalipso” hedefinde bir teyit sondajı gerçekleştirme kararı almış durumda. ENİ’nin 8. parselde de teyit edici sondaj yapma olasılığı var.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi “Kritik zaman sınırı 22 Şubat” başlığı altında Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Kıbrıs Hükümeti ve ENİ şirketi ister istemez 22 Şubat tarihini bekleyecekler. “Süpya” hedefinde sondaj çalışmasını engelleyen Türkiye’nin bölgeyi kapsayan NAVTEX’i 22 Şubat’ta sona eriyor. Türkiye’nin bunu sonlandırıp sonlandırmayacağı bu tarihte belli olacak. Türkiye bunu ya kaldıracak ya da kendi izni olmadan hiçbir şeyin yapılmayacağı mesajı verecek. Türkiye NAVTEX’ini de daha önceden yenileyebilir. Bu arada krizin aşılması amacıyla perde gerisinde çalışmalar devam ederken Türkiye geri adım atma konusunda hiçbir işaret vermedi. Bu arada Fransız anti torpil gemisi dün Sapiem 12000’e 10 deniz mili yaklaştı. İtalyan Firkteyni de bölgeye yaklaşıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gutres Doğu Akdeniz’deki gerginlikten üzüntü duyduğunu açıklarken sözleşmelerden kaynaklanan devletlerin haklarıyla ilgili tavır almanın yetki alanı içinde olmadığını açıkladı. Guteres bunu açıklarken doğal kaynakların federal hükümetin yetkisi altında olacağına iliklin tarafların görüş birliği içinde olduklarını hatırlatarak bu sorunun kesin çözümünün Kıbrıs sorununun çözümü olacağı görüşünü de bir kez daha tekrarladı. Guteres’in konuya ilişkin görüşünü bir soruya verdiği yazılı yanıtta ortaya koyduğu da dikkate değer. Guteres’in bu tavrı Lefkoşa’yı ve Cumhurbaşkanlığını tatmin etmedi. Bu tavır bir dizi ülkenin ve uluslararası kuruluşun Türkiye’yi mahkum etmekten kaçındıkları ve doğal gazdan Kıbrıs’taki iki toplumun da yararlanması gereğine dikkat çektikleri gevşek tavırlarına ek olarak geldi. Lefkoşa’dan güvenilir diplomatik bir kaynak uluslararası toplumun tepkilerini değerlendirirken herkesin yumuşak bir tonda konuşmasının perde gerisinde çalışmalar yapılmadığı anlamına gelmediğini söyledi. Bu arada Kıbrıs Hükümeti de bu süreçte Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakanı Yıldırım’ın sert söylemlerine karşı ses tonunu yükseltmedi. Genel Sekreter’in Sözcüsü de konuyla ilgili yazılı açıklamasında Genel Sekreteri’nin bölgede artan gerginliğin azaltılması amacıyla tüm ilgili taraflara çaba harcama çağrısında bulunduğunu vurguladı.
Yetkili, Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasının hidrokarbon konusunun çözümlenmesine olumlu katkıda bulunacağına inandığını ifade ederek Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk liderlerin müzakerelerde birleşik bir Kıbrıs’ta doğal kaynaklar konusunun federal hükümetin yetkisinde olması konusunda hem fikir olduklarını belirtti.
ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Türkiye gitmese bile Münhasır Ekonomik Bölge Kıbrıs’ın” başlığı altında. Gazeteye göre Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde önümüzdeki yedi gün büyük öneme sahip. Kıbrıs denizlerinde hak sahibi tüm dev enerji şirketleri Kıbrıs Cumhuriyeti’ne güvendiklerini açıkladılar. Türkiye aynı politikasını sürdürmesi halinde durum zorlaşacak ancak bu yaklaşımın değişmesinin söz konusu olmayacak. Şimdi dikkatler Türkiye’nin Navtex’nin sona ereceği 22 Şubat’a çevrilmiş durumda. Türkiye’nin bunu yenilemesi ve sondajı engellemeye devam etmesi durumunda ENİ şirketinin sondajı erteleyerek sondaj platformunu Fas’a götürmesi korkusu var. Böylesi bir senaryo en kötü gelişme olacak çünkü Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde ertelenen ilk sondaj olacak. Böylesi bir gelişme tüm planlamaları da değiştirecek. Bunun yanı sıra Türkiye yabancı şirketlere Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi içinde gerçek efendinin kendisi olduğunu gösterecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2017 yılının dördüncü çeyreğinde yıllık bazda büyüme 2008 düzeyine çıktı. İstatistik Dairesi verilerine göre 2017 yılında Kıbrıs ekonomisindeki büyüme %3.9 olarak hesaplandı. Bu rakam da 2008 yılından bile büyük. Bu veri de Kıbrıs ekonomisinin önemli sektörlerinde var olan iyileşmenin bir kanıtı. Kıbrıs ekonomisindeki büyümeye en fazla “oteller ve restorantlar”, “ toptan ve perakente ticaret”, “İnşaat” ve imalat sanayi katkı sağladı. Bu arada Avrupa İstatistik Dairesi verileri de Kıbrıs İstatistik Dairesi verilerini doğruladı.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde yaşanan gelişmeler. Bu gazeteye göre de Türkiye’nin tahrikleri sonrası KıbrısMünhasır Ekonomik Bölgesi’nde yaşanan gelişmelere yönelik gerek Birleşmiş Milletler’den gerekse Güvenlik Konseyi üyelerden eşit mesafeli yaklaşım ortaya kondu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres Kıbrıs Cumhuriyeti Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde yaşanan gerginliğin artmasından üzüntü duyduğunu açıkladı. Bununla birlikte devletlerin sözleşmelerden kaynaklanan haklarıyla ilgili görüş ortaya koyma yetkisi olmadığını not etti. Gazetecileri bilgilendirirken konuya ilişkin yazılı bir soruyu yanıtlayan Guteres’in Sözcüsü, tüm ilgili tarafların gerginliğin aşılması için tüm olası uğraşıları ortaya koymaları gereğine işaret etti. Katılımcı devletlerin anlaşmaları ya da uluslararası genel hukuk temelinde üye devletlerin haklarıyla ilgili tavır almanın Birleşmiş Milletler sekretaryasının görevi olmadığını belirtti. Temsilcisi, Guteres’in karşılıklı yarar koşullarının yaratılarak Kıbrıs sorununun çözümünün bu sorunun kesin çözümü ve için en iyi fırsat olduğu değerlendirmesi yaptığını da belirtti. Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin liderlerinin müzakerelerde birleşik bir Kıbrıs’ta doğal kaynakların gelecekteki federal hükümetin yetki alanına girmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını hatırlattı. Temsilcisi, Genel Sekreterin Barış Gücü ile ilgili son raporunda Kıbrıs’ın doğal kaynaklarından her iki toplumun da yararlanabilecekleri atfını da tekrarladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Rusya, Kıbrıs Cumhuriyeti Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde yaşanan gelişmeleri endişe ile izlediğini açıkladı ve tüm ilgili çevreleri gerginliği daha da artıracak davranışlardan kaçınmaya çağırdı. Rusya Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili açıklamasında ilgili ülkelerin uluslararası hukuka uygun davranacaklarını ve farklılıklarını sadece barışçıl yollardan çözmeye çalışacakları umudunu da dile getirdi.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Aşılama portalı, teknik sorunlar nedeniyle aşı randevusu alamamış 64-67 yaş arası kişiler için açıldı.
13:57
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte kaydedilen yeni vakaların sayısında patlama yaşandı
13:32
17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Ombdusman: Sosyal hizmetler ve polis, 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili cezai ihmail ana faktörleri
15:41
Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hızlanırken, Kıbrıs’a ulaşan aşı miktarları da aşamalı olarak artıyor.
14:55
Tüm haberler

Video on Demand