14/2/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde devam eden tahrikleri. Gazeteye göre Avrupa Birliği’nin dünkü müdahalelerine rağmen Türkiye, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde geri adım atmıyor. Ankara tahriklerine ve şantajlarına devam edeceği mesajı verdi. Avrupa Birliği’nin Dış Politika Yüksek Komseri Federika’nın Kuveyt’te görüştüğü Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Türkiye’nin ENİ şirketine yönelik Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki baskıları kaldırması yönünde uyguladığı baskı sonuç vermedi. Mogerini Kıbrıs Dışişleri Bakanlığının talebi sonrası bu girişimi üstlendi. Avrupa Birliği’ndeki Türk dostlar Ankara’nın farklı yönlere Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde “yasal hakları” olduğunu ve “gerek Türkiye’ye gerekse Kıbrıslıtürk toplumuna ait hakları talep etmeye devam edeceği” mesajı verdiği haberlerini sızdırdılar. Türkiye Dışişleri Bakanı’nın da Kuveyt’ten “ Kıbrıs çevresindeki doğal gaz yataklarından Kıbrıstürk halkının da hakkı varır” açıklaması yapması bir rastlandı değildi. Çavuşoğlu bu arada Lefkoşa’ya seslenirken de “ Bunu siz paylaşmak istemeseniz de biz Kıbrıslıtürklerin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Türkiye’nin haklarını koruyacağız” dedi. Çavuşoğlu aynı açıklamasında Kıbrısrum tarafının şu ana kadar çözüme yaklaşmadığı görüşünü de savundu. Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan Ankara’da Yunanistan ve Kıbrıs’ı doğu Akdeniz ve Ege’yi yeni bir Afrin yapma tehdidinde bulundu. Lefkoşa hala diplomatik baskıların Supya hedefine varması için Sapiem 12000 sondaj platformunun yolunu açacağı umudu taşıyor. Hem Avrupa Birliği hem de Birleşmiş Milletler pratiğiyle tehlikeli olmaya başlayan Türkiye’ye yönelik açıklamalar ötesinde adım atma niyetinde ve arzusunda olmadıklarını gösterdiler. Brüksel Türkiye’ye yaptırımlarda bulunmayı arzulamıyor. Bu nedenden dolayı da Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Komisyon’un sadece açıklamalarıyla yetiniyor. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Margaritis Şhonas dün bir kez daha Türkiye’ye Varna yolunda iyi komşuluk ilişkilerinin yıkıma uğratan olumsuz açıklamalardan kaçınması uyası yapmakla yetindi. Bilindiği üzere Avrupa Birliği ile Türkiye zirve toplantısı 26 Mart’ta Varna’da gerçekleştirilecek. Avrupa Parlamentosundaki Avrupa Halk Partisi grubu da Türkiye’yi eleştirdi. Grup tarafından yapılan yazılı açıklamada Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki tahrik edici ve yasadışı faaliyetleri mahkûm edildi. Bu durumun Avrupa Birliği- Türkiye ilişkilerini olumsuz olarak etkileyeceğine vurgu yapıldı. Bu arada Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras dün öğleden sonra Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde yaşananlarla ilgili görüşmelerde bulundu. Tsipras bölgedeki Türk faaliyetlerini protesto etti. Yıldırım da Tsipras’a İmya’da yaşananların kasıtlı ve önceden planlanmış şeyler olmadığını söyledi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “İpi sonuna dek gerecek” başlığı altında Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan dün Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğal gaz araştırmalarıyla Kıbrıs sorunu arasında ilişki kurarak Kıbrıs, Ege ve Afrini paralel bir hale getirerek söylemlerini daha da ağırlaştırdı. Türkiye’de iç komu oyuna da mesajlar verdi. Süpya hedefinde sondaj çalışması yapılması için 3. Parseli açma niyetinde olmadığını ortaya koydu. Büyük bir olasılıkla bu bölgeyi 22 Şubat’a kadar kapalı tutacak. Bu arada Kıbrıs Hükümet kaynakları dün İtalyan ve Fransız hükümetlerinin sürece doğrudan ve yoğun bir biçimde katıldıkları konusunda ısrar etti. Bu arada ENİ yöneticileri dün bu alan için sonuna dek bekleyemeyecekleri mesajı verdiler. Sapiem 12000 sondaj platformunun hafta içerisinde Süpya hedefinde işe başlamaması durumunda bu sondajın erteleneceği mesajını verdiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Enerji Bakanı Yorgos Lakkotrpis Meclis Enerji Komisyonunun kapalı toplantısında üyelere bilgi verirken Kalipso hedefinde Afrodit’ten daha az miktarda doğal gaz rezervi olduğunu söyledi. Ancak Bakanın bu açıklamasında birkaç dakika sonra ENİ şirketinin güçlü ismi Klaudio Deskalski’nin burada 6-8 trilyon ayak küp gaz olduğunu ve bu rakamın daha da büyük olabileceğini söyledi. Çalışma arkadaşlarının bu açıklamayı kendisine iletmesi sonrası Lakkotripis şaşkınlık geçirdi. ENİ şirketi CEO’sunun verdiği bir bilgiyi de hemen Komisyon üyesi milletvekilleriyle paylaştı ve bunun gerçek olması temennisinde bulundu. Bu arada milletvekilleri de Kıbrıs Hükümetinin ENİ’den aldığı bilgiler temelinde küçük bir rezerv açıklaması yaparken şirketin en üst düzey yetkilisinin çok büyük rakamlar açıklaması yapması karşısında şaşkınlıklarını gizlemediler. ENİ şirketi CEO’suna göre “Kalipso” yatağındaki miktar “Afrodit” yatağındakinin iki katı. Politisin elde ettiği bilgilere göre Enerji Bakanının yakın çalışma arkadaşları şu ana kadarki sondaj çalışması sonuçlarına göre 6-8 trilyon ayak küp doğal gazdan bahsetmek tehlikeli. Yatağın özel yapısı somut öngörülerde bulunmayı da engelliyor. Bununla birlikte ENİ şirketi yetkililerinin de ifade ettikleri gibi yatağın dinamizmi büyük ve teyit edici sondaj gerçekleşene dek bu böyle kalacak. Buna karşı Kahire’de bir toplantıda konuya ilişkin soruyu yanıtlayan ENİ CEO’su var olan doğal gazın bu rakamların altında olmayacağını ancak üstünde olabileceğine vurgu yapmış, bunun ek yatırımlarla ilerlenmesi konusunda bir perspektif yarattığını ifade etmiş ve kesin miktarın belirlenmesi için teyit edici sondaja ihtiyaç olduğunu söylemişti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi dün açıklanan bakanlar kurulu. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in dün açıkladığı bakanlar kurulu toplumda geniş tabanlı değil DİSİ bünyesinde geniş tabanlı oldu. Yeni Bakanlar Kurulunun ana hücresi DİSİ merkezi ile yakın ilişkiler içinde olan ve DİSİ ile doğrudan temas halinde olan isimlerden oluştu. Bakanlar kuruluna yeni atanan isimler de ülkede egemen siyasi- ekonomik yapı ile iş dünyasının destekçilerinden oldu. DİSİ’nin basın sözcüsü şimdi de Hükümetin basın sözcülüğüne atandı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde tahrik edici faaliyetlerini sonlandırması için Ankara’ya baskı uygulanması amacıyla AKEL bir dizi girişim üstleniyor. AKEL tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde tahrikleri artırması sonrası hükümetin ve siyasi güçlerin temel görevi Ankara’ya baskı uygulanmasını getirecek her olası girişimin üstlenilmesidir. AKEL’e göre temel hedef Hristofias Hükümeti döneminde başlatılan sondaj çalışmalarının kesintisiz devamını sağlamak olmalı. AKEL bu arada uluslararası topluma da seslenerek Türkiye’nin bölgede “çağdaş korsan” rolü oynamasına müsaade edilmemesini istedi. AKEL açıklamasında hidro karbon yataklarının sonuç alıcı değerlendirme yolunun Kıbrıs sorununun çözümü olduğuna da vurgu yaptı.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi “Sinirleri sağlam olanlar için korku filmi” başlığı altında Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde yaşananlar. Gazeteye göre Türkiye’nin şantajları nedeniyle Yunanistan ve Kıbrıs denizlerinde çok sert korku filmi gelişim halinde. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde büyük miktarda doğal gaz keşfi Ankara’yı öfkelendirdi ve İmya bölgesinde Yunan savaş gemisini uzaklaştırmak için bölgeye gece yarısından hemen sonra savaş gemisi gönderdi. Daha sonra da bölgede önemli sayıda Yunan ve Türk savaş gemisi toplandı. Bölge barut kokmaya başladı. Ankara bölgedeki kayalıkların kendisine ait olduğunu söylemeye başladı. Kıbrıs’ta ise Türk gemileri beşinci gündür ENİ sondaj platformunu, parsele gitmesinin engellemeye devam ediyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kıbrıs ve Yunanistan’a askeri müdahale tehdidinde bulundu. İki ülkeyle Suriye’nin Afrin bölgesi arasında paralellik kurdu. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde sondaj yapan şirketleri de tehdit etti. Avrupa ve diğer ülkeler Türkiye’nin bu tavrını mahkûm ettiler ve gerginliğin giderilmesi çağrısında bulundular. İtalya bölgeye bir firkateyn yollarken Fransa’nın da aynı yönde karar alması bekleniyor. Kıbrıs Hükümeti ise sessiz bir biçimde diplomatik kanalları kullanıyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün halka gelişmelerden endişe etmemesi çağrısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis seçim döneminde sözünü verdiği geniş toplumsal tabanlı, hem yaş olarak hem de eski bakanlar kuruluyla bağlantılı yenilenmiş ve daha çok kadının yer aldığı bakanlar kurulu sözünü yerine getirdi. Cumhurbaşkanı yeni bakanlar kurulunu dün açıkladı. Bakanlar Kurulu’nda sürpriz yok. Bakanlar Kurulunda %50’nin üzerinde değişim oldu. Beş bakan yerini korurken altı yeni isim bakan oldu. Yeni bakanlardan sadece üçünün parti ilişkileri var. Geri kalanlar ise geniş sağ yelpazeden isimler.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

27 Mayıs
Basın Özetleri 27.05.2022
13:46
Duyarlı vatandaş bir kadının kaçırılmasını engelledi
13:26
20-26 Mayıs tarihleri arasında 2 can kaybı ve 1774 yeni vaka kaydedildi
13:25
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ersin Tatar'a mektup gönderdi
13:23
Cumhurbaşkanı Ukrayna işgali ile Kıbrıs işgali arasında güçlü paralellikler ortaya koydu
13:22
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Tüm haberler

Video on Demand