Kalipso hedefinde en az 6-8 trilyon ayak küp doğal gaz var

ENİ Yürütme Kurulu Başkanı Klaudio Deskalti Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde 6. Parselde Kalipso yatağında 6-8 trilyon ayak küp doğal gaz olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Kahire’de bir toplantıda konuya ilişkin soruyu yanıtlayan Deskalti var olan doğal gazın bu rakamların altında olmayacağını ancak üstünde olabileceğine vurgu yaptı. Bunun ek yatırımlarla ilerlenmesi konusunda bir perspektif yarattığını ifade etti. Kesin miktarın belirlenmesi için teyit edici sondaja ihtiyaç olduğunu söyledi.
Bu arada Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ENİ şirketi yetkilileriyle bir araya gelecek ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde 3. Parseldeki sondaj çalışması ile ilgili durumu üst düzeyde değerlendirecek. Lakkotripis Meclis Enerji Komisyonun Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde hidro karbon araştırmalarının ele alındığı toplantısına katıldıktan sonra yaptığı açıklamada bu sürece dahil olan şirketlerin gerçekten Kıbrıs’ın bir ortağı gibi davrandıklarını söyledi. Türkiye’nin tahriklerinin yarattığı sorunları birlikte ele almaktan yana bir tavır içinde olduklarına dikkat çekti. Lakkotripis açıklamasında Hükümet Sözcüsü’nün Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, komşu ülkeler ve ilgilişirketler dahil tüm düzeylerde verildiğini ifade ettiği diplomatik uğraşılara atıfta bulundu. Enerji Bakanlığı’nın da söz konusu şirketlerle sürekli temas içinde olduğunu dile getirdi. ENİ’nin 6. Parselde “Kalipso” hedefindeki sondaj çalışmasıyla ilgili olarak da bu alanda çok iyi kalitede olduğu görülen doğal gaz damarı bulunduğunu ifade etti. Bunun miktarının henüz belirlenemeyeceğini bunun için daha ileri araştırmalara gerek olduğunu belirtti.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:40

Son Haberler

27 Mayıs
Basın Özetleri 27.05.2022
13:46
Duyarlı vatandaş bir kadının kaçırılmasını engelledi
13:26
20-26 Mayıs tarihleri arasında 2 can kaybı ve 1774 yeni vaka kaydedildi
13:25
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ersin Tatar'a mektup gönderdi
13:23
Cumhurbaşkanı Ukrayna işgali ile Kıbrıs işgali arasında güçlü paralellikler ortaya koydu
13:22
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Tüm haberler

Video on Demand