Kalipso hedefinde en az 6-8 trilyon ayak küp doğal gaz var

ENİ Yürütme Kurulu Başkanı Klaudio Deskalti Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde 6. Parselde Kalipso yatağında 6-8 trilyon ayak küp doğal gaz olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Kahire’de bir toplantıda konuya ilişkin soruyu yanıtlayan Deskalti var olan doğal gazın bu rakamların altında olmayacağını ancak üstünde olabileceğine vurgu yaptı. Bunun ek yatırımlarla ilerlenmesi konusunda bir perspektif yarattığını ifade etti. Kesin miktarın belirlenmesi için teyit edici sondaja ihtiyaç olduğunu söyledi.
Bu arada Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ENİ şirketi yetkilileriyle bir araya gelecek ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde 3. Parseldeki sondaj çalışması ile ilgili durumu üst düzeyde değerlendirecek. Lakkotripis Meclis Enerji Komisyonun Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde hidro karbon araştırmalarının ele alındığı toplantısına katıldıktan sonra yaptığı açıklamada bu sürece dahil olan şirketlerin gerçekten Kıbrıs’ın bir ortağı gibi davrandıklarını söyledi. Türkiye’nin tahriklerinin yarattığı sorunları birlikte ele almaktan yana bir tavır içinde olduklarına dikkat çekti. Lakkotripis açıklamasında Hükümet Sözcüsü’nün Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, komşu ülkeler ve ilgilişirketler dahil tüm düzeylerde verildiğini ifade ettiği diplomatik uğraşılara atıfta bulundu. Enerji Bakanlığı’nın da söz konusu şirketlerle sürekli temas içinde olduğunu dile getirdi. ENİ’nin 6. Parselde “Kalipso” hedefindeki sondaj çalışmasıyla ilgili olarak da bu alanda çok iyi kalitede olduğu görülen doğal gaz damarı bulunduğunu ifade etti. Bunun miktarının henüz belirlenemeyeceğini bunun için daha ileri araştırmalara gerek olduğunu belirtti.

Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:40

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand