13/2/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye’nin ENİ şirketine ait sondaj platformunun Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde 3. Parsele gidişini engellemesi sonrası yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Türkiye’nin yeni tahriği çoğu çevre tarafından beklenen bir şeydi. Hiçbir kimsenin beklemediği ise ENİ’nin sondaj platformunu engellemesiydi. Türklerin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki ilk kez görülen bu hareketi yeni bir durum yarattı. Sapiem 12000 “Süpya” hedefine yakınlaşmasının engellenemeye başladığı andan itibaren Lefkoşa hem Kıbrıs’ta hem de yurt dışında tüm diplomatik düzeylerde harekete geçti ve Türkiye’yi şikayet etti. Olaya ilişkin dün ortaya konan tepkiler eski tezler temelinde bilinen tepkiler oldu. Pazartesi akşamı Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile bir telefon görüşmesi gerekleştiren Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’un tepkisi de öyleydi. Tusk görüşme sonrası twitter hesabından yaptığı açıklamada Türkiye’ye Avrupa Birliğine üye herhangi bir ülkeye karşı tehditte ve faaliyette bulunmaktan kaçınması çağrısı yaptı. “Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile bu akşam gerçekleştirdiğim görüşme sonrası Türkiye’yi Avrupa Birliğine üye herhangi bir ülkeye karşı tehditte ve faaliyette bulunmaktan kaçınmaya ve bunun yerine iyi komşuluk, farklılıkların barışçıl çözümü ve toprak egemenliğine saygı gösterme taahhüdünde bulunmaya çağırıyorum” dedi. Yunanistan ve İtalya dışişleri bakanlıkalrı da birer açıklama yaparak Türk tahriklerini kamuoyu önünde mahkum ettiler. Tüm bu süreçte önemli olan gerçekleştirilen diplomatik girişimler sonrası ENİ’ye ait platformun hedefine doğru ilerlemesinin sağlanıp sağlanamayacağı olacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Lefkoşa Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahriklerini dün de uluslararası alanda karar alma merkezlerinin gündemine taşıdı. Lefkoşa bu süreçte dün de Türkiye’nin amacı olan ses tonunu yükseltme yönünde adım atmadı. Lefkoşa da girişimlerine karşı Ankara’nın tavrını bekliyor. Ancak Türkiye’nin Sapiem 12000 platformunun hedefine yönelmesine müsaade etmesi düzeyinde bir tavır değişikliği beklemiyor. Türk tarafı bu engelleme tavrını ortaya koyarken güvenlik olgusuna vurgu yaptı. Bunun yanı sıra yoğun açıklamaları aracılığıyla bu bölgedeki faaliyetlerinin Lefkoşa’yı enerji programını dondurmaya yönlendirme hedefi taşıdığını da ortaya koydu. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis dün yaptığı bir açıklamada Hükümetinin öncelikli hedefinin “Sapiem 12000” platformunun yoluna devam etmesini ve “Süpya” hedefinde sondaj çalışmalarına başlamasını sağlamak olduğunu söyledi. Hristodulidis dün vatandaşları bilgilendirme zor görevini üstlenirken iki eksende hareket etti. Bir taraftan sonuç alıcılığını etkilememek amacıyla perde gerisindeki girişimleri açıklamaksızın mantıki sorulara halkı rahatlatıcı bir yanıt verirken diğer taraftan da Türkiye’nin tavrının beklenen bir tavır olduğuna dikkat çekti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Zaman baskısı artıyor, umutlar canlı” başlığı altında Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki gelişmeler. Gazeteye göre Avrupa’nın güçlü hükümetleri Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde 3.parseldeki faaliyetlerinin düzeyini aşağı çekmesine ilişkin Kıbrıs Hükümetinin umutlarını yeşertti. Gelişim halinde olan uğraşıların olumlu bir sonuç vereceğine ilişkin umutlarını koruyor. Bununla birlikte her geçen günün durumu ağırlaştırdığını ve “Süpya” hedefinde sondaj çalışmalarının normal seyrinde devamını zorlaştırdığının da farkında. Avrupalı arabulucular Kıbrıs Hükümetine ses tonunu alçakta tutmaya devam etmesi ve Türkiye’nin sert açıklamalarının arkasından sürüklenmemesi çağrısına devam ediyorlar. Hükümet kaynaklarının verdikleri çok sınırlı haberlere göre Türkiye’nin Avrupalı arabuluculara ve ENİ şirketi yetkililerine verdikleri bilgi platformu daha önce açıkladıkları askeri tatbikat nedeniyle bölgeyi kapatmaları sonucu engelliyorlar. Kıbrıs Cumhuriyeti ise Türkiye’nin söz konusu NAVTEX’ini yasadışı olarak görüyor. Bu kaynaklara göre Türkiye şu ana kadar platformun sahte devletin Münhasır Ekonomik Bölgesini ihlal ettiği yönünde bir görüş ortaya koymadı. Diğer taraftan “Süpya” hedefi Türkiye’nin Kıbrıslıtürklerin denetimi altında olduğuna ilişkin ısrar ettiği bir bölgede de değil.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Avrupa Komisyonun Basın Sözcüsü Vekili Mina Antreeva Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki tahriklerine ilişkin yumuşak bir açıklama yaptı. Türkiye’ye genel ve belirsiz bir sürtüşme kaynağı yaratmadan ve Avrupa Birliğine üye ülkelere karşı tehditlerde ve faaliyetlerde bulunmaktan kaçınması çağrısında bulundu. Britanya Dışişleri bakanlığından Sözcüsü de Kıbrıs Haber Ajansına yaptığı açıklamada Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde doğal kaynaklarını değerlendirmede Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını tanıdıklarını söyledi. Tüm taraflara bölgede gerginliği artıracak ya da Kıbrıs sorununun çözüm perspektifine olumsuz yansımada bulunabilecek her tür faaliyetten kaçınmaları çağrısında bulundu. Buna paralel Britanya Dışişleri Bakanlığının hidro karbon yataklarının geliştirilmesinin Kıbrıslıların tümünün yararına olacak çözümler arayışına destek olması gerektiğine de dikkat çekti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Türk tahriklerine karşı Kıbrıs ve ENİ şirketinin dört günden beridir yalnız kalmış olmaları. Gazeteye göre Türk tahrikleri fırtınasında Kıbrıs Cumhuriyeti ve İtalyan ENİ şirketi yalnız başlarına kaldılar. Burada esas soru Türkiye’nin Kıbrıs’ın enerji planlamalarını bloke etmeyi başarıp başarmayacağı. Bu süreçte Kıbrıs Hükümetinin “her tarafa” yönelik diplomatik girişimleri zayıf kaldı ve diplomatik düzeyde sonuç getirmedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesine yönelik tahrikleriyle ilgili bir açıklama yapan AKEL, ENİ’nin Süpya hedefine ilerlemesini durdurmakla tüm önceki tahriklerinin boyutunu aştığına vurgu yaptı. AKEL bu gelişme sonrası Cumhurbaşkanı’ndan Kıbrıs sorunu müzakerelerinin başlaması içim girişim üstlenmesini beklediğini belirtti. Kıbrıs sorununun çözümünün Kıbrıs Cumhuriyeti’ne kendi Münhasır Ekonomik Bölgesinde egemenlik haklarını kullanarak doğal kaynaklarını kesintisiz bir biçimde değerlendirme en sonuç alıcı olanağı vereceğine dikkat çekti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin son raporunda da atıfta bulunduğu 2010 yılında deniz bölgeleri, doğal zenginlikler ve federal gelirlerin paylaşımı konusunda sağlanan görüş birliğini hatırlatarak bunun doğal gaz sorununu bütününde çözdüğüne vurgu yaptı. AKEL aynı açıklamasında Türkiye’nin son tahriklerinin toprak bütünlüğü ve deniz hukuku anlaşmasını çok net bir biçimde ihlal ettiği görüşünü de savundu. Uluslararası toplumu ve özellikle de Birleşmiş Milletler ile Avrupa Birliği’ni Ankara nezdinde kararlı bir biçimde harekete geçmeye çağırdı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Diplomatik maraton sonuçsuz kaldı” başlığı altında Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesine yönelik tahrikleriyle ilgili gelişmeler. Gazeteye göre ENİ şirketinin sondaj gemisi hareketsiz bir biçimde durmaya devam ediyor. Türkiye başta İtalya olmak üzere diğer ülkelerin diplomatik baskıları karşısında geri adım atma niyetinde değil. Türkiye’nin 22 Şubat’ta sona erecek olan NAVTEX süresini beklemesi durumunda Kıbrıs’ın enerji programlarının normal seyrinde devam etmesinde ciddi sorunlar yaşanacak. Böylesi bir durumda bugüne kadar istikrarlı bir tavır ortaya koyan ENİ şirketinin de daha başka sorumlulukları nedeniyle tavır değişikliğine gitmesi olasılığı var. Hükümet Sözcüsü de bunu kabul etti ve bu tarihi ne de Kıbrıs Cumhuriyetinin bekleyebileceğine işaret etti. Sözcü sadece Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde faaliyet göstermeyen ENİ’nin de bu gelişmeden rahatsız olduğunu ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis yeni bakanlar kurulu listesin hazırlamak için dün akşam geç saatlere kadar makamında kalıp çalıştı. Yeni bakanlar adlarının bugün açıklanması olasılığı var. Cumhurbaşkanı dün yakın çalışma arkadaşlarıyla temaslarında ağırlığı savunma, sağlık ve ulaştırma bakanlıklarına verdi. Bu bakanlıklara yeni isimler atanacak. Bu arada Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos da görevi bırakacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

27 Mayıs
Basın Özetleri 27.05.2022
13:46
Duyarlı vatandaş bir kadının kaçırılmasını engelledi
13:26
20-26 Mayıs tarihleri arasında 2 can kaybı ve 1774 yeni vaka kaydedildi
13:25
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ersin Tatar'a mektup gönderdi
13:23
Cumhurbaşkanı Ukrayna işgali ile Kıbrıs işgali arasında güçlü paralellikler ortaya koydu
13:22
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Tüm haberler

Video on Demand