Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne yönelik tahriklerine tepkiler var.

Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne yönelik tahriklerine tepkiler var.


Andros Kipriyanu
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrik edici faaliyetlerinin beklenen faaliyetler olduğunu söyledi. Kurumumuza açıklamalarda bulunan Kipriyanu, partisinin Kıbrıs sorunu çözülmeden Türkiye’nin bu tür kabul edilemez ve tahrik edici davranışlar içerisine gireceği konusunda önceden uyarıda bulunduğunu hatırlattı. Bir üçüncü ülkenin Kıbrıs’ı savunmak için Türkiye ile karşı karşıya geleceğini düşünmenin mantıksızlık olacağına vurgu yaptı. Sorununun çözümünün diplomatik yollardan hedeflenmesi gereğine dikkat çekti. Ancak böylesi bir şeyin de zor olacağını, çünkü Türkiye’nin çağdaş dünyadan çok farklı çalıştığı ve diplomatik kurumlara ilgi göstermediği değerlendirmesinde bulundu. AKEL Genel Sekreteri Kipriyanu Türkiye’nin, Hristofias Hükümeti döneminde de Kıbrıs’ı tehdit etme girişiminde bulunduğunu ancak o dönem Birleşmiş Milletler, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Britanya’nın buna anında tepki gösterdiklerini ve bunun bir sonucu olarak Türkiye’nin tehditlerini yaşama geçiremediği hatırlatmasında bulundu.
Nikolas Papadopulos
DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos Anastasiadis Hükümeti’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde Türk ihlalleri ve tahriklerini ele alış biçimine destek belirtti. Papadopulos konuyla ilgili yazılı açıklamasında Kıbrıs’ın egemenlik haklarının savunulmasında herkesin birliğinin bir gereklilik olduğuna vurgu yaptı.
AB
Avrupa Komisyonu Temsilcisi Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti Münhasır Ekonomik Bölgesindeki Türk tahriklerini yorumlarken, Türkiye’ye bölgede gerginlik kaynağı olacak her eylemden kaçınması ve Avrupa Birliğine üye devletlerin tümüyle iyi komşuluk ilişkilerini pratikte göstermesi çağrısında bulundu.
Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:40

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand