Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne yönelik tahriklerine tepkiler var.

Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne yönelik tahriklerine tepkiler var.


Andros Kipriyanu
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrik edici faaliyetlerinin beklenen faaliyetler olduğunu söyledi. Kurumumuza açıklamalarda bulunan Kipriyanu, partisinin Kıbrıs sorunu çözülmeden Türkiye’nin bu tür kabul edilemez ve tahrik edici davranışlar içerisine gireceği konusunda önceden uyarıda bulunduğunu hatırlattı. Bir üçüncü ülkenin Kıbrıs’ı savunmak için Türkiye ile karşı karşıya geleceğini düşünmenin mantıksızlık olacağına vurgu yaptı. Sorununun çözümünün diplomatik yollardan hedeflenmesi gereğine dikkat çekti. Ancak böylesi bir şeyin de zor olacağını, çünkü Türkiye’nin çağdaş dünyadan çok farklı çalıştığı ve diplomatik kurumlara ilgi göstermediği değerlendirmesinde bulundu. AKEL Genel Sekreteri Kipriyanu Türkiye’nin, Hristofias Hükümeti döneminde de Kıbrıs’ı tehdit etme girişiminde bulunduğunu ancak o dönem Birleşmiş Milletler, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Britanya’nın buna anında tepki gösterdiklerini ve bunun bir sonucu olarak Türkiye’nin tehditlerini yaşama geçiremediği hatırlatmasında bulundu.
Nikolas Papadopulos
DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos Anastasiadis Hükümeti’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde Türk ihlalleri ve tahriklerini ele alış biçimine destek belirtti. Papadopulos konuyla ilgili yazılı açıklamasında Kıbrıs’ın egemenlik haklarının savunulmasında herkesin birliğinin bir gereklilik olduğuna vurgu yaptı.
AB
Avrupa Komisyonu Temsilcisi Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti Münhasır Ekonomik Bölgesindeki Türk tahriklerini yorumlarken, Türkiye’ye bölgede gerginlik kaynağı olacak her eylemden kaçınması ve Avrupa Birliğine üye devletlerin tümüyle iyi komşuluk ilişkilerini pratikte göstermesi çağrısında bulundu.
Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:40

Son Haberler

07 Mayıs
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupalı mevkidaşlarını Cenevre hakkında bilgilendirecek
09:12
Aşı portalı 35 ve 36 yaşlarındaki kişiler için sabah açıldı
09:11
Sağlık Bakanlığı coronapass'a nerede ihtiyaç duyulacağına yönelik açıklama yaptı
09:09
Dün 1 can kaybı ve 460 yeni vaka kaydedildi
09:07
06 Mayıs
Sağlık Bakanı, Haziran sonuna kadar Kıbrıs’ın pandemi öncesi duruma döneceğine yönelik inancını ifade etti.
16:50
Maliye Bakanı: AB’nin kalkınma fonu, önümüzdeki 5-6 yıl ekonomik karşı saldırının ana silahı olacak.
16:48
Pazartesi’nden itibaren Kıbrıs genel kapanmadan çıkıyor.
14:28
Pazartesi günü okullar yeniden açılıyor.
14:27
Panayotopulu: Avrupa İlaç Ajansı’ndan onay alırsa, Pfizer aşısının Kıbrıs’ta da 12-15 yaş arası çocuklar için kullanılabilir
14:26
Cumhurbaşkanı bugün Porto’ya gidiyor.
14:25
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti ve 562 yeni vaka saptandı.
14:19
basın özetleri 06.05.21
13:52
Tüm haberler

Video on Demand