12/2/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Ankara’nın ENİ şirketine ait Sapiem 12000 araştırma gemisini üç günden beridir rehin pozisyonunda tutuyor olması. Gazeteye göre Ankara ENİ şirketinin “Sapiem 12000” araştırma gemisini üç günden beridir hareketsiz tutarak Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde 3. Parselde “Süpya” hedefine gitmesini engelleyerek sinir savaşı yapıyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı dünkü açıklamasında gerginliği daha da artırma arzusunu ile tahrik edici bir dil kullanırken Türk Hükümetinin gerçek niyetini de ortaya koydu. İtalyan şirketi ENİ geçen Perşembe günü yaptığı ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde 6. Parselde “Kalipso” hedefinde umut vadeden bulgulara ulaştığını belirttiği açıklaması Kıbrısrum tarafı üzerine yeni bir baskı uygulamak amacıyla Türk Hükümetini harekete geçirdi. Türk Hükümetinin ilk hedefi cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası uluslararası faktörün Kıbrıs sorununda yeni bir girişim üstlenmesi öncesi net bir biçimde Kıbrıs Hükümeti’nin enerji programını dondurmayı amaçlıyor. Türk tarafı özünde Kıbrıstürk tarafının çıkarlarını koruduğu bahanesiyle hidro karbon konusunu müzakere masasına koyarak Kıbrıs Cumhuriyetine şantaj yapmak istiyor. Türkiye’nin yarattığı tahrik ve her düzeyde gergin bir ortam içerisinde Türk gemileri dün bölgeye gelen daha başka gemileri de rahatsız ettiler. Lefkoşa ise Türk tahriklerine yanıt vermekten kaçınıyor ve ses tonunu aşağıda tutmaya devam ediyor. Lefkoşa Hükümeti Roma ile doğrudan iletişim içerisinde ve Türk savaş gemilerinin bölgeden ayrılmalarını ve “Sapiem 12000” araştırma gemisinin serbest kalmasını sağlamak amacıyla onunla perde gerisinde ortak girişimlerde bulunuyor. ENİ şirketinin Kıbrıs’taki temsilcisi dün bir açıklama yaparak yaratılan duruma bir çözüm bulununcaya dek araştırma gemilerinin şimdiki pozisyonunda kalmaya devam edeceğini duyurdu. Bu şekilde İtalyan devinin Türk faaliyetlerine karşı normal çalışmalarına devam kararlılığını ortaya koydu. Elde edilen bilgilere göre İtalyan şirketinin temsilcileri dün Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ile görüştü ve var olan durumu ele aldı. Bugün de adaya ENİ şirketinin üst düzey yetkililerinin gelmesi bekleniyor. Bu arada Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis de dün yaptığı bir açıklamada Hükümetinin konuyla ilgili bir dizi diplomatik girişimde bulunduğunu söyledi. “Türkiye’nin son saatlerdeki faaliyetlerini üzüntü ile izliyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı soğuk kanlılıklarını koruyarak ve her tür krizinden kaçınarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına saygı gösterilecek bir durumun yaratılması için diplomatik girişimlerini sürdürdüklerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis aynı zamanda “Türk tarafından gelen tahrikler güven oluşumuna katkı sağlamaz, Kıbrıs sorununa barışçıl çözüm bulma uğraşılarına da katkı sağlamaz” görüşünü de ifade etti. Konu üzerinde daha fazla yoğunlaşmak istemeyen Cumhurbaşkanı meseleyi durumu daha da kötüleştirecek bir tavırdan kaçınacaklarını ifade etti.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne yönelik tahrikleri. Gazeteye göre Sapiem 12000 dün Süpya hedefine 25 deniz mili uzakta üçüncü gün hareketsiz bir şekilde kaldı. Türk savaş gemileri Sapiem’i bu noktada denetliyor. Bu arada ENİ şirketi geminin durum normalleşince var olan görevini yerine getirmek için bölgede kalacağı mesajı verdi. Kıbrıs Hükümeti de Avrupa Birliği’nin de çok üst düzeyde katılımıyla yoğun diplomatik bir çaba içerisinde. Olayla ilgili bugün Avrupa Birliği ve sürece dahil ülkelerden ilk resmi açıklamalar da gelebilir. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise sondaj çalışmalarının engellenmesini Kıbrıslıtürklerin haklarını korunması olgusuna bağladı ve olayı Kıbrıs sorunuyla ilişkilendirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise konuya ilişkin soğuk kanlı olunması gereğine vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Elektrik Kurumu yönetimi ve Yönetim Kurulu Kurumun örgütsel yapısında ciddi değişimler yapıyor. Bu değişimler personelin bazı noktalarda tepkisini çekecek boyutta. Bu değişim, Kıbrıs Enerji Düzenleme Kurulu’nun düzenlemeyle ilgili olarak almış olduğu Nisan 2014 kararının doğru ve sonuç alıcı uygulanmasından sapmalar olduğu tespiti sonrası gündeme geldi. Düzenleme Kurulu ortaya koydupu boşluklar ve yanlışlıklarla ilgili Elektrik Kurumundan somut gözlemlerine ilişkin 15 Ocak tarihine kadar yazılı bilgi istemiş ancak buna yanıt alamamıştı. Elde edilen bilgilere göre Kıbrıs Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu geçen Salı günkü toplantısında Kurumun işletme ve dağıtım şebekesini ayırma konusunda adımlar atmak için ağ yönetim yapısını yeniden gözden geçirme kararı aldı. Bu karar Enerji Düzenleme Kuruluna da iletilmek üzere alındı. Kurul alınan kararın kendi düzenleme kararına uyumunu değerlendirecek.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi “Sapiem Hareketsiz Kıbrıs, sorunu hareketsiz.” Başlığı altında. Gazeteye göre Sapiem 12000 üç gündür “esaret” altında hareketsiz kalması Kıbrıs sorununda diyalogun yeniden başlaması için Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Mustafa Akıncı ile “yeniden yakınlaşma yönünde somut girişim arzusuna da etki yaptı. Kava Greko açıklarında Türk savaş gemilerince durdurulan Sapiem 12000 ile ilgili çok yönlü tüm yoğun diplomatik girişimlere rağmen dün akşam da bir gelişme sağlanamadı. Gerek Kıbrıs Hükümetinin gerekse İtalyan Hükümetinin çalışamaları sonrası herhangi bir gelişme yaşanmadı. Türk savaş gemileri ENİ’ye ait platformu hareketsiz tutmaya devam ediyor. Kıbrıs Hükümeti çevreleri bugünü süreç açısından çok önemli olarak görüyor. Ankara’nın diplomatik baskılara bugün de olumlu yanıt vermemesi halinde bunun durumu uzun süre sürdürme kararlılığı içinde olduğu anlamına geleceği değerlendirmesinde bulundular.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in hedefinde yeni bakanlar kurulunu en kısa sürede oluşturmak var. Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrikleri yeni bakanlar kurulunu oluşturmada Cumhurbaşkanlığının çalışmalarının hızını kesmiş durumda. Konuya ilişkin çalışmalar bugünlerde gerçekleştirilecek ancak Cumhurbaşkanının dikkati Münhasır Ekonomik Bölgede durumun normalleşmesinde olacak. Cumhurbaşkanı yeni bakanları belirlemeden öncesi eski bakanları ile tek tek görüşme niyetinde. Cumhurbaşkanı şu an için iki önemli bakanlık olan Dışişleri ve Sağlık Bakanlıkları için iki yeni isme ihtiyacı olduğunu biliyor. Dışişleri Bakanlığı için bulduğu isim Nikos Hristodulidis. Hristodulidis’in bu makama en uygun tayin olacağı görüşü var. Sağlık Bakanlığı içinse durum karmaşık. Bu bakanlık için birçok senaryo var. Belli bir süre tartışma konusu olan Maliye Bakanlığı için ise sorunun çözüldüğü görünümü var. Haris Yeorgiyadis’in önceleri Cumhurbaşkanına bu greve debvam etmekten yana olmadığı bildirmekle birlikte şimdi göreve devam edeceği işareti verdiği belirtiliyor. Yeni Hükümet sözcülüğü görevi için de son günlerde Prodromos Prodromu’nun adı ağırlık kazanmış durumda.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Türkiye, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde kriz hedefliyor” başlığı altında Sapiem 12000 araştırma gemisinin Türk savaş gemilerince hareketsizleştirilmesi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs’ta iş pazarındaki hareket kum üzerinde harekete benziyor. Bir yandan işsizlikten istihdama hareketlenme görülürken diğer yandan da tersi bir durum da yaşanıyor. Avrupa İstatistik Dairesi’nin 2017 yılının ikinci ve üçüncü çeyreklerine ilişkin araştırma sonuçlarına göre 9 bin işsize iş bulunurken 6 bin çalışan da işini kaybetti ve işsizler ordusuna katıldı. 4 bini çalışan 3 bini işsiz 7 bin kişi da ekonomik açıdan atıl hale geldi. İş piyasasında var olan bu istikrarsız durum Avrupa İstatistik Dairesi’nin işsizlikle ilgili verilerine de yansıdı. Bu verilere göre bir ay önce %10,9 olan işsizlik oranı Aralık ayında %11,1’e yükseldi. 2017 yılının son ayında 48 bin işsiz vardı. Bu dönemde 193 bin erkek işini korurken 3 bin erkek işini kaybederek işsiz konumuna düştü. 2 bin erkek de ekonomik açıdan atıl hale girdi. Kadınlarda ise 173 bin kişi çalışmaya devam ederken 3 bin kadın işsiz kaldı ve 4 bin kadın da ekonomik açıdan atıl pozisyona düştü.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

27 Mayıs
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Macron ve Erdoğan telefonda görüşecek
13:27
Rus ordusu Ukrayna'da şehirleri bombalıyor
13:26
Cumhurbaşkanı başkanlığında "Herkes için Sağlık" konulu geniş kapsamlı bir toplantı yapıldı
13:25
Rusya Mitsotakis'e sert bir saldırı başlattı
07:04
Shoigu: Rusya Ukrayna'da uzun süreli bir savaşa hazır
07:04
Tüm haberler

Video on Demand