ENİ: Durum çözülene kadar Saipem 12000 olduğu yerde kalacak.

Kıbrıs Cumhuriyeti, yayınladığı karşı Navtex ile, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Bölgesi’nin 3üncü parseline denk gelen bölgede, askeri tatbikat yapmak için yayınladığı Navtex’i iptal etti.

Ancak Türkiye, Kıbrıs’ın denizcilik talimatının geçersiz olduğunu savunarak geri geldi. Ayrıca oldukça tehdit edici bir ton ile yeni bir açıklama yaptı. Türkiye, Kıbrıs’ı devlet olarak tanımadığını yeniden açıklayarak, 1960’da kurulan ortak devlet ile aynı olmadığını savundu. Aynı zamanda, Türkiye’nin 1960 yılındaki Garanti Anlaşması ve Kuruluş Anlaşması’ndan kaynaklandığını ileri sürdüğü hak ve yükümlülüklerine gönderme yaptı. Tükiye, söz konusu bölgeyi kendi Münhasır Ekonomik Bölgesi olarak talep etmese de, sahte devletin Münhasır Ekonomik Bölgesi olduğuna inanıyor. Türkiye, aynı açıklamada, Kıbrıs Rum yönetiminin, Larnaka merkezden yayınladığı denizcilik talimatları aracılığıyla kanunsuz iddiaları meşrulaştırmaya çalıştığını ifade ederek, bu çabaların Türkiye tarafından kabul edilmeyeceği uyarısında bulundu. Son olarak, yasa dışı Navtex yayınlamaya devam edeceğini açıkladı.

 

ENİ şirketi temsilcisi, Kıbrıs Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Cuma günü Türk savaş gemileri tarafından taciz edilen, Saipem 12 000 adlı sondaj gemisinin, oluşan durumun çözülmesine kadar bulunduğu noktada kalmaya devam edeceğini belirtti. Geminin, ENİ şirketi adına Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi içindeki 3üncü parselde sondaj çalışması yapmak için planlanmış faaliyetleri bulunduğunu vurguladı. ENİ şirketi temsilcisi, geçtiğimiz Cuma akşamı, Türk savaş gemilerinin, Saipem 12 000 adlı sondaj gemisinin varış noktasında askeri tatbikat yapıldığını ileri sürerek, seyrine devam etmemesi uyarısında bulunduğunu ve gemiyi durduğunu ifade ederek, sondaj gemisinin yeni bir varuş noktasına doğru ilerlediği yolculuğunu durdurmak zorunda kaldığını dile getirdi. Sondaj gemisinin akıllıca davranarak talimatlara uyduğunu ve durumun çözülmesine kadar yerinde kalacağını kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:40

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand