ENİ: Durum çözülene kadar Saipem 12000 olduğu yerde kalacak.

Kıbrıs Cumhuriyeti, yayınladığı karşı Navtex ile, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Bölgesi’nin 3üncü parseline denk gelen bölgede, askeri tatbikat yapmak için yayınladığı Navtex’i iptal etti.

Ancak Türkiye, Kıbrıs’ın denizcilik talimatının geçersiz olduğunu savunarak geri geldi. Ayrıca oldukça tehdit edici bir ton ile yeni bir açıklama yaptı. Türkiye, Kıbrıs’ı devlet olarak tanımadığını yeniden açıklayarak, 1960’da kurulan ortak devlet ile aynı olmadığını savundu. Aynı zamanda, Türkiye’nin 1960 yılındaki Garanti Anlaşması ve Kuruluş Anlaşması’ndan kaynaklandığını ileri sürdüğü hak ve yükümlülüklerine gönderme yaptı. Tükiye, söz konusu bölgeyi kendi Münhasır Ekonomik Bölgesi olarak talep etmese de, sahte devletin Münhasır Ekonomik Bölgesi olduğuna inanıyor. Türkiye, aynı açıklamada, Kıbrıs Rum yönetiminin, Larnaka merkezden yayınladığı denizcilik talimatları aracılığıyla kanunsuz iddiaları meşrulaştırmaya çalıştığını ifade ederek, bu çabaların Türkiye tarafından kabul edilmeyeceği uyarısında bulundu. Son olarak, yasa dışı Navtex yayınlamaya devam edeceğini açıkladı.

 

ENİ şirketi temsilcisi, Kıbrıs Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Cuma günü Türk savaş gemileri tarafından taciz edilen, Saipem 12 000 adlı sondaj gemisinin, oluşan durumun çözülmesine kadar bulunduğu noktada kalmaya devam edeceğini belirtti. Geminin, ENİ şirketi adına Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi içindeki 3üncü parselde sondaj çalışması yapmak için planlanmış faaliyetleri bulunduğunu vurguladı. ENİ şirketi temsilcisi, geçtiğimiz Cuma akşamı, Türk savaş gemilerinin, Saipem 12 000 adlı sondaj gemisinin varış noktasında askeri tatbikat yapıldığını ileri sürerek, seyrine devam etmemesi uyarısında bulunduğunu ve gemiyi durduğunu ifade ederek, sondaj gemisinin yeni bir varuş noktasına doğru ilerlediği yolculuğunu durdurmak zorunda kaldığını dile getirdi. Sondaj gemisinin akıllıca davranarak talimatlara uyduğunu ve durumun çözülmesine kadar yerinde kalacağını kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:40

Son Haberler

07 Ekim
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
Tüm haberler

Video on Demand