ENİ: Durum çözülene kadar Saipem 12000 olduğu yerde kalacak.

Kıbrıs Cumhuriyeti, yayınladığı karşı Navtex ile, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Bölgesi’nin 3üncü parseline denk gelen bölgede, askeri tatbikat yapmak için yayınladığı Navtex’i iptal etti.

Ancak Türkiye, Kıbrıs’ın denizcilik talimatının geçersiz olduğunu savunarak geri geldi. Ayrıca oldukça tehdit edici bir ton ile yeni bir açıklama yaptı. Türkiye, Kıbrıs’ı devlet olarak tanımadığını yeniden açıklayarak, 1960’da kurulan ortak devlet ile aynı olmadığını savundu. Aynı zamanda, Türkiye’nin 1960 yılındaki Garanti Anlaşması ve Kuruluş Anlaşması’ndan kaynaklandığını ileri sürdüğü hak ve yükümlülüklerine gönderme yaptı. Tükiye, söz konusu bölgeyi kendi Münhasır Ekonomik Bölgesi olarak talep etmese de, sahte devletin Münhasır Ekonomik Bölgesi olduğuna inanıyor. Türkiye, aynı açıklamada, Kıbrıs Rum yönetiminin, Larnaka merkezden yayınladığı denizcilik talimatları aracılığıyla kanunsuz iddiaları meşrulaştırmaya çalıştığını ifade ederek, bu çabaların Türkiye tarafından kabul edilmeyeceği uyarısında bulundu. Son olarak, yasa dışı Navtex yayınlamaya devam edeceğini açıkladı.

 

ENİ şirketi temsilcisi, Kıbrıs Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Cuma günü Türk savaş gemileri tarafından taciz edilen, Saipem 12 000 adlı sondaj gemisinin, oluşan durumun çözülmesine kadar bulunduğu noktada kalmaya devam edeceğini belirtti. Geminin, ENİ şirketi adına Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi içindeki 3üncü parselde sondaj çalışması yapmak için planlanmış faaliyetleri bulunduğunu vurguladı. ENİ şirketi temsilcisi, geçtiğimiz Cuma akşamı, Türk savaş gemilerinin, Saipem 12 000 adlı sondaj gemisinin varış noktasında askeri tatbikat yapıldığını ileri sürerek, seyrine devam etmemesi uyarısında bulunduğunu ve gemiyi durduğunu ifade ederek, sondaj gemisinin yeni bir varuş noktasına doğru ilerlediği yolculuğunu durdurmak zorunda kaldığını dile getirdi. Sondaj gemisinin akıllıca davranarak talimatlara uyduğunu ve durumun çözülmesine kadar yerinde kalacağını kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:40

Son Haberler

08 Mayıs
Pazartesi yeniden faaliyete geçecek olan mağazalarda hazırlıklar son hızda devam ediyor.
16:26
Sağlık Bakanlığı, kalabalık toplanan yerlerde safe pass gösterilmesi zorunluluğuyla ilgili açıklama getirdi.
16:25
AB üyesi devlet ve hükümetlerin liderleri, on üç maddelik bildirgeyi kabul etti.
16:24
Anastasiadis: Avrupalı ​​ortaklar, Türkiye'nin çözüm önerisinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını düşünüyor.
16:21
DİKO Başkanı: Hükümetin pandemi yönetimi hayal kırıklığı.
16:21
AKEL'den partilerin oy pusulasında yer alacak isimleriyle ilgili hükümete ve DİSİ’ye eleştiri
16:19
3 hafta önce aşının ilk dozunu yaptıran çalışanlar, her hafta hızlı test yaptırma zorunda olmayacak.
15:34
Polis, covid-19’a karşı alınan tedbirlerin ihlal edildiği 162 usulsüzlük kaydetti.
15:34
Eğitim Bakanı, devlet okulların yapılacak bir dizi değişikliği açıkladı.
15:32
Avrupa Komisyonu Başkanı: Aşılardaki patentlerin askıya alınması, aşı tedarikleriyle ilgili sorunu çözmeyecek
14:14
07 Mayıs
anket 07.05.21
14:12
çevreden 07.05.21
14:10
Tüm haberler

Video on Demand