ENİ: Durum çözülene kadar Saipem 12000 olduğu yerde kalacak.

Kıbrıs Cumhuriyeti, yayınladığı karşı Navtex ile, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Bölgesi’nin 3üncü parseline denk gelen bölgede, askeri tatbikat yapmak için yayınladığı Navtex’i iptal etti.

Ancak Türkiye, Kıbrıs’ın denizcilik talimatının geçersiz olduğunu savunarak geri geldi. Ayrıca oldukça tehdit edici bir ton ile yeni bir açıklama yaptı. Türkiye, Kıbrıs’ı devlet olarak tanımadığını yeniden açıklayarak, 1960’da kurulan ortak devlet ile aynı olmadığını savundu. Aynı zamanda, Türkiye’nin 1960 yılındaki Garanti Anlaşması ve Kuruluş Anlaşması’ndan kaynaklandığını ileri sürdüğü hak ve yükümlülüklerine gönderme yaptı. Tükiye, söz konusu bölgeyi kendi Münhasır Ekonomik Bölgesi olarak talep etmese de, sahte devletin Münhasır Ekonomik Bölgesi olduğuna inanıyor. Türkiye, aynı açıklamada, Kıbrıs Rum yönetiminin, Larnaka merkezden yayınladığı denizcilik talimatları aracılığıyla kanunsuz iddiaları meşrulaştırmaya çalıştığını ifade ederek, bu çabaların Türkiye tarafından kabul edilmeyeceği uyarısında bulundu. Son olarak, yasa dışı Navtex yayınlamaya devam edeceğini açıkladı.

 

ENİ şirketi temsilcisi, Kıbrıs Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Cuma günü Türk savaş gemileri tarafından taciz edilen, Saipem 12 000 adlı sondaj gemisinin, oluşan durumun çözülmesine kadar bulunduğu noktada kalmaya devam edeceğini belirtti. Geminin, ENİ şirketi adına Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi içindeki 3üncü parselde sondaj çalışması yapmak için planlanmış faaliyetleri bulunduğunu vurguladı. ENİ şirketi temsilcisi, geçtiğimiz Cuma akşamı, Türk savaş gemilerinin, Saipem 12 000 adlı sondaj gemisinin varış noktasında askeri tatbikat yapıldığını ileri sürerek, seyrine devam etmemesi uyarısında bulunduğunu ve gemiyi durduğunu ifade ederek, sondaj gemisinin yeni bir varuş noktasına doğru ilerlediği yolculuğunu durdurmak zorunda kaldığını dile getirdi. Sondaj gemisinin akıllıca davranarak talimatlara uyduğunu ve durumun çözülmesine kadar yerinde kalacağını kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:40

Son Haberler

27 Mayıs
Basın Özetleri 27.05.2022
13:46
Duyarlı vatandaş bir kadının kaçırılmasını engelledi
13:26
20-26 Mayıs tarihleri arasında 2 can kaybı ve 1774 yeni vaka kaydedildi
13:25
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ersin Tatar'a mektup gönderdi
13:23
Cumhurbaşkanı Ukrayna işgali ile Kıbrıs işgali arasında güçlü paralellikler ortaya koydu
13:22
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Tüm haberler

Video on Demand