Anastasiadis ve Malas dün akşam kılıçları çekti

Nikos Anastasiadis ve Stavros Malas ikinci tur seçimleri öncesi dün akşam kılıçları çektiler.

Televizyon kanallarının canlı olarak yayınladıkları tartışma programında Kıbrıs sorunu, ekonomi, enerji ve iç yönetim konuları gibi ülkenin karşı karşıya olduğu konulara görüşlerini ortaya koydular. Tartışmanın önemli bir kısmında Kıbrıs sorununu, Kran Montana’da yaşananları ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in tartışmaktan kaçınmakla suçlandığı gayri resmi belgeyi ele aldılar. Anastasiadis Guteres’in gayri resmi belgesini ve dönüşümlü başkanlık konusundaki önerisini bugün basına vereceğini söyledi. Genel Sekreterin garantiler, konularla ve gayri resmi belgesinden kaynaklanan parametreleri arasında karmaşa olduğunu belirtti. Gayri resmi belgede çözümün uygulanmaya konmasının ilk günü garantilerin ve müdahale hakkının ve Türk askerlerinin ayrılıp ayrılmadığı konularının yanı sıra anlaşmaya varılanların uygulamasının izleneceğinin not edildiğini ifade etti.

KIBRIS SORUNU MALAS
Stavros Malas ikili televizyon tartışması sırasında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i Kıbrıs sorununun yönetiminde tutarlı olmamak, güven vermemek ve Kran Montana’da işgalden kurtulma yönünde verilen tarihi fırsatı kullanmamakla suçladı. Görüşmelerde sunduğu önerilerle güvenlik konusunda birlikte karar alma ve ortak yetkilerle Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısına veto uygulanması hakkı verdiğini belirtti. Bunların yanı sıra Guteres belgesinin tartışılmadığı görüşünü dile getirdi ve bu konuda Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın bir açıklamasına atıfta bulundu. Kendi Cumhurbaşkanlığı döneminde çözümün değerlendirilmesinde güvenlik ve garanti konularının önde geleceğini ve sorunun iç yanlarından kaynaklanan sorunların bunlardan sonra değerlendirileceğini ifade etti. Stavros malas Türk işgal askerlerinin kaldığı, müdahale hakkının yer aldığı ve Omorfonun geri verilmediği bir anlaşmayı kabul etmesinin söz konusu olmadığını dile getirdi. Dönüşümlü başkanlık konusunu ise Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcısına veto hakkının kaldırılmasıyla tartışacağını belirtti.

EKONOMİ ANASTASİADİS
Nikos Anastasiadis ekonomi konularına atıfta bulunurken sorunu bugünkü yoldan almaktan vazgeçilmesi ve raydan çıkılması durumunda 2012 yılında yaşananların tekrardan yaşanacağı uyarısında bulundu. Ekonominin üretken alanalrına ağırlık vererek büyümeye istikrarlı bir biçimde nasıl devam edileceğine bakılması gereğinin altını çizdi. Ekonomideki sorunların tamamı ile ortadan kalkmadığını bildiklerini ifade etti. Buna örnek olarak işsizliği, düşük emekli maaşı alanların karşı karşıya oldukları sorunları gösterdi ve gögüslenmesi gereken geri dönmeyen krediler sorunund avar olan tehlikelere değindi. Anastasiadis geri dönmeyen krediler konusuyla ilgili Maliye Bakanlığı’nda “ estia” adlı bir program üzerinde çalışıldığını ifade etti. Birinci konutların ve meslek icra alanlarının korunması için önlemler alındığına da dikkat çekti.

EKONOMİ MALAS
Stavros Malas ise ekonomi konusunda bankalar, geri dönmeyen krediler, iş koşullarında orta çağa dönüş konularının ekonominin en büyük sorunları olarak sıraladı. Bedeli ödeyenlerin ilk sırasında gençlerin geldiğine vurgu yaptı. Bugün herhangi bir kişinin 500 euro maaşla çalışmasının gühan olduğuna vurgu yaptı ve Anastasiadis’i asgari ücreti belirleme konusunda çalışma yapmamakla suçladı. Maaş olmadan ülkede büyümenin olamayacağına dikkat çekti. Mala, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i araştırma ve yeni buluşlarla ilgili Avrupa programlarında tek sent dahi kullanmamakla da suçladı. Birinci konuta atıfta bulunurken kendi Cumhurbaşkanlığı döneminde hiçbir kredi kullanıcısının sokağa atılmayacağını ve tek konutunun garantisi olacağı sözü verdi.
ENERJİ ANASTASİADİS
Cumhurbaşkanı Anastasiadis enerji konusunda Hükümeti’nin enerji planlaması ve terminal inşasında geç kaldığı eleştirilerini reddetti. Hükümetinin tutarlı bir planla ilerlemekle kalmayıp Avrupa Birliği’nden alt yapı için 100 milyon euro finansman sağladığını ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde süper güçler arkalarında üç dev şirketin araştırma çalışmaları yürüttüğünü belirtti. İsrail ile ilişkilerin geliştirildiğine dikkat çekti. Anastasiadis terminal inşasının ilerlemesi için her şeyden önce doğal gazın değerinin, inşaat bedelinin hesaplanması ve milyarlarca euro yatırımın kim tarafından yapılacağının belirlenmesi gerektiği görüşünü savundu.

ENERJİ MALAS
Enerji konularında Stavros Malas ise Cumhurbaşkanı’nı enerji planlamalarında geç kalmakla eleştirdi. Gidecek olan Hükümetin ne enerji, ne ekonomi ne de yenilenebilir enerji kaynakları planlaması olduğunu söyledi. Hristofias Hükümeti döneminde İsrail Hükümetiyle Kıbrıs’ta doğal gaz sıvılaştırma terminali inşası ve doğal gazın Türkiye dışındaki ülkelere gönderilmesi konusunda yoğun görüşmeler yapılmakta olunduğunu hatırlattı. Malas, Anastasiadis Hükümetinin ise daha çok Kıbrıs Doğal Gaz Devlet Şirketini lav etmekle meşgul olduğunu ve bunun sonucu İsraillilerin bundan uzaklaşıp başka düşünceler geliştirdiklerini ileri sürdü.

ΑΝΑSTASİADİS SON SÖZ
Nikos Anastasiadis tartışmada son konuşmasında birinci önceliği Ulusal meselenin ele alınması olmak üzere tüm gücüyle çalışacağı güvencesi verdi. Bu uğraşının Kıbrıslıtürk yurttaşların kaygılarını bir kenara itmeden özellikle Kıbrıs Helenizmi’nin kaygılarını bilen ve güvence altına alan işler ve yaşayabilir bir çerçevede olacağını ifade etti. İdeolojik inançlarından bağımsız herkese çağrı yaptığını çünkü kendisi için kimsenin siyasi rakip olmadığını belirtti. Siyasi rakibin sorunlar olduğunu ve bu sorunların işbirliği içinde göğüslenebileceğine vurgu yaptı. Somut olarak da işsizlik, düşük emelli maaşları, devletin ve yerel yönetimlerin çağdaşlaştırılması konularına atıfta bulundu. Yolsuzluğa karşı sert önlemlerin yaşama geçirilmesi gereğine vurgu yaptı. Bu konuya ideolojik kimliklerinden bağımsız şimdiye dek parmak basma cesareti gösteren Hükümetin bugünkü Hükümet olduğunu söyledi. Yanılmaz olmadıklarını ancak yanlışlarının ne devlete ne ekonomiye ne de vatandaşlara yük olmadığını belirtti.

MALAS SON SÖZ
Stavros Malas da tartışmanın kapanışında gelecek Hükümetin ele alması gereken sorunlar ve Kıbrıs sorunun yönetimi konusunda halka gerçeğin sesiyle seslendiğini söyledi. Cumhurbaşkanı olarak öne çıkacağını, halkın korkuları ardına saklanmayacağını ve çözümsüzlüğün ölümcül tehlikeler taşıyor olması nedeniyle Kıbrıs sorununa çözüm perspektifi vereceğini belirtti. Ekonomi alanında da gerçekleri ifade ettiğini, geri dönmeyen krediler sorunun, başta gençler olmak üzere işsizliğin, iş ilişkilerinin düzenlenmesinin, Genel Sağlık Planı’nın uygulanmasının ve eğitim sisteminde reforma gidilmesinin ele alınması gereken konular olduğuna dikkat çekti. Ülkenin politikayı niteleyen yolsuzluktan, karmaşık çıkar ilişkilerinden ızdırap çektiğini ve bu durumun KıbrıslılArı politikadan uzaklaştırdığını dile getirdi. Kendisinin Başsavcının karşısına dikilip utanç tahsil edecek Cumhurbaşkanı olmayacağını belirtti. Bağımsız kurumları destekleyecek, herşeyden önce vatandaşlara saygı duyacak, Anayasa tarafından belirlenen siyaset ile sınırlarını bilen bir Cumhurbaşkanı olacağını söyledi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:41

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand